صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بودجه 94 دولت چقدر آب رفت؟

اين کميسيون سقف کل بودجه را از 838 هزار ميليارد تومان پيشنهادي لايحه دولت به 825 هزار ميليارد تومان کاهش داد که تنها حدود 1.6 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

کد خبر: 10849

کميسيون تلفيق بودجه 94 در مجلس شوراي اسلامي، سقف منابع بودجه عمومي دولت در سال آينده را حدود 5 درصد کمتر از لايحه پيشنهادي دولت تصويب کرد.

بررسي‌هاي اقتصادنيوز از جزئيات مصوبه کميسيون تلفيق بودجه 94 در مجلس شوراي اسلامي نشان مي‌دهد: اين کميسيون سقف کل بودجه را از 838 هزار ميليارد تومان پيشنهادي لايحه دولت به 825 هزار ميليارد تومان کاهش داد که تنها حدود 1.6 درصد کاهش را نشان مي‌دهد.

با اين حال، بخش اصلي بودجه که عبارت است از «منابع بودجه عمومي دولت»، در کميسيون تلفيق با کاهش بيشتري روبرو شده است. مصوبه نمايندگان مجلس در اين کميسيون، سقف منابع بودجه عمومي دولت را از 267 هزار ميليارد تومان پيشنهادي دولت به 254 هزار ميليارد تومان کاهش داده که 4.9 درصد افت داشته است.

در مقابل، بخش بزرگ‌تر -و در عين حال کم‌اهميت‌تر بودجه از نظر مجلسي‌ها- يعني «بودجه شرکت‌هاي دولتي، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعي وابسته به دولت» کمتر از 0.1 درصد رشد کرده و در همان حدود 597 هزار ميليارد تومان پيشنهادي دولت باقي مانده است.

با دقت در جزئيات «منابع بودجه عمومي دولت» مي‌توان دريافت که بخش عمده افت اين بودجه ناشي از کاهش «درآمدهاي اختصاصي وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتي» بوده که از 43 هزار ميليارد تومان پيشنهادي دولت، با 11.4 درصد کاهش به 38 هزار ميليارد تومان رسيده است. اما فصل «منابع عمومي» با تنها 3.6 درصد کاهش از 224 هزار ميليارد تومان به 216 هزار ميليارد تومان پايين آمده است.

البته کميسيون تلفيق در مصوبه خود به دولت اجازه داده در ابتداي امر، نسبت به ابلاغ مبلغ 216 هزار ميليارد تومان «منابع عمومي» متناسب با مبالغ مصوب اقدام کند و در صورت تحقق منابع در پايان شش‌ماهه اول سال، 16 هزار ميليارد تومان به بودجه اضافه کند. به اين ترتيب که 11 هزار و 500 ميليارد تومان به اعتبارات جاري، سه هزار و 500 ميليارد تومان به اعتبارات عمراني و يکهزار ميليارد تومان به اعتبارات تملک دارايي‌هاي مالي اختصاص يابد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر