صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

انتقاد کیهان از تبلیغات «دلونگي»، «ال‌جي»، «سامسونگ»، «سوني» و...

کد خبر: 10768

کيهان/ متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

پوشاک «ماکسيم»، ساعت «سي‌تي‌زن»، محصولات خانگي «دلونگي»، «ال‌جي»، «سامسونگ»، «سوني» و...
اين‌ها نمونه‌هاي کوچکي از هزاران آگهي و اعلانات تبليغاتي است که در ميادين، بزرگراه‌ها و خيابان‌هاي شهر به چشم مي‌خورد و اين تصور را در ذهن به وجود مي‌آورد که در يک کشور خارجي زندگي مي‌کنيم.
چرا تبليغات در زندگي ما اين همه رسوخ کرده است و افکار عمومي را تحت تاثير قرار داده است؟
در مقابل اين همه تبليغات خارجي که در بيلبوردها، تراکت‌ها، تابلوها و در و ديوار شهر به چشم مي‌خورد ما براي تبليغ کالاهاي ايراني چکار کرده‌ايم و تا چه اندازه موفق بوده‌ايم؟!
براي مقابله با تبليغات بيگانه، فرهنگ‌هاي وارداتي و تهاجم فرهنگي غرب چه تمهيداتي انديشيده‌ايم و چه برنامه‌‌ريزي‌هايي کرده‌ايم.
در شرايطي که هر فرد در جامعه تحت تاثير تبليغات مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي قرار گرفته و خود تبديل به يک مبلغ شده است، طراحان و برنامه‌ريزان فرهنگي و اجتماعي کشور چه مدت زماني را صرف مطالعه، بررسي و تحقيق درباره راه‌هاي مقابله با فرهنگي‌هاي وارداتي و عموما تهاجمي کرده‌اند؟
ساليانه ميلياردها دلار در سراسر جهان به طور رسمي و علني صرف تبليغات مي‌شود و انسان‌ها از لحظه بيداري تا هنگام خواب در هر کجا که باشند و به هر شيوه‌اي که زندگي کنند و به هر زباني که سخن گويند از کودک و جوان گرفته تا پير و سالمند، همه و همه در معرض بمباران دائمي فکري و محاصره انواع تبليغات قرار گرفته‌اند.
به قول معروف تبليغات از در بيرون روند از پنجره داخل مي‌شوند و هيچ کس نمي‌تواند ادعا کند که از گستره تبليغات خارج است و تاثير نمي‌پذيرد.
نقش تبليغات در فعاليت‌هاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و تمام شئونات زندگي بشر کاملا محسوس و مشهود است اما از تبليغاتي که هم آگاه مي‌کند و هم گمراه، هم سازندگي ايجاد مي‌کند و هم نقش تخريبي دارد ما تا چه اندازه در جهت ترقي، تعالي و پيشرفت استفاده کرده‌ايم؟ بديهي است که به رغم جنبه‌هاي اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي تبليغات، اين فعاليت‌ها مي‌تواند عوارض سوئي در ابعاد مختلف زندگي انسان‌ها به جا گذارد که مهمترين آن فشارهاي رواني و قرار گرفتن در معرض انواع تهاجم فرهنگي و تبليغات فريبکارانه است.
براي شناخت مبحث بسيار مهم تبليغات و براي اين که به راحتي در معرض هجمه‌ها و خطرهاي ناشي از تبليغات موذيانه و عوام‌فريبانه قرار نگيريم بايد تبليغات را بشناسيم. تعريف صحيح و دقيقي از آن داشته باشيم، ويژگي‌هاي تبليغات سازنده و مثبت را بشناسيم و آن را از تبليغات مخرب و هجومي تشخيص دهيم.
تبليغات چيست!
تبليغات از واژه «پروپاگاندا» گرفته شده است که از نظر لغوي به معناي پخش کردن، منتشر کردن و چيزي را شناسانيدن است.
امروزه اين واژه معنايي دقيق‌تر يافته و تاثير بر عقيده را مي‌رساند، به عبارتي ديگر مي‌توان گفت، تبليغات به معناي آگاهي دادن، تاثيرگذاري بر افکار عمومي از طريق وسايل و ابزارهايي مانند زبان، خط، تصوير و نمايش است. اين آگاهي‌بخشي، اعمال‌نظر و جهت‌دهي مي‌تواند درست، دقيق و شفاف باشد و با افزودن اطلاعات، تنوير افکار و تلطيف عواطف به اعتلاي فکري و فرهنگي انسان‌ها کمک کند يا نادرست و مبهم و دروغين و غرض‌آلود باشد و نقشي ويرانگر ايفا نمايد.
«مريم طاهريانپور» روان‌شناس درباره نقش تبليغات در جهت‌دهي افکار عمومي مي‌گويد: «تبليغات از نظر اقناع فکري و تاثيرگذاري بر اذهان عمومي دو نوع هستند، تبليغات مخرب و سوء و منفي که اذهان يک ملت را هدف قرار مي‌دهند و تلاش مي‌کنند مسير افکار عمومي را به آن سمتي که مي‌خواهند هدايت کنند و نوع ديگر تبليغات سازنده و مثبت است که نقشي تاثيرگذار، تشويقي و ترغيبي دارند و افکار جامعه را در جهت رشد و تعالي راهنمايي مي‌کنند.»
وي مي‌افزايد:‌«معمولا اهداف تبليغاتي در درون مرزها محدود نمي‌شود و مطبوعات، روزنامه‌ها، راديو، تلويزيون، کامپيوتر و... که ابزارهاي تبليغات هستند به دنبال تاثيرگذاري بر افکار مردم در خارج از مرزها هستند. اين نوع تبليغات عموما به سلطه فرهنگي، سلطه ارتباطي و تهاجم فرهنگي منجر مي‌شوند.»
رقابت کالاي ايراني با خارجي
وقتي در مغازه‌هاي مختلف دنبال کالا يا جنس مورد احتياج خود مي‌گرديم به طور نامرئي و ناخودآگاه نام‌هايي در ذهن ما تداعي مي‌شود و به ياد تبليغاتي مي‌افتيم که قبلا آنها را در بيلبوردها، مجلات، راديو، تلويزيون و آگهي‌هاي تبليغاتي ديده و شنيده‌ايم و احتمالا از کيفيت اين نوع کالاها هم چندان اطلاعي نداريم و حتي نمي‌دانيم که چرا به جاي خريد برنج خارجي به فکر خريد برنج ايراني نيستيم. يا چرا ناخودآگاه در سبد خريد خود به جاي چاي ايراني، بسته چاي صددرصد خارجي را قرار داده‌ايم؟!»
يک خانم خانه‌دار در اين زمينه مي‌گويد:‌«خوشبختانه امروزه بسياري از اجناس و کالاهاي ساخت داخل به ويژه در بخش پوشاک و مواد خوراکي از لحاظ کيفيت و مرغوبيت با کالاهاي خارجي برابري يا حتي رقابت هم مي‌کند و ما ترجيح مي‌دهيم که از اين کالاها استفاده کنيم، اما برخي از کالاها از جمله وسايل خانگي و برقي داخلي از کيفيت بالايي برخوردار نيستند و همين مسئله موجب مي‌شود که از کالاي خارجي استقبال شود.»
اين خانم خانه‌دار اضافه مي‌کند: «نقش تبليغات در عرضه محصولات نيز عامل بسيار مهمي است و هر مصرف‌کننده‌اي وقتي در مسير تبليغات قرار مي‌گيرد به طور ناخودآگاه ترغيب مي‌شود که حتي براي يک بار که شده از کالاي تبليغ شده استفاده کند و کيفيت آن را آزمايش نمايد.
در هر صورت گستره تبليغات از پستوي اتاق خانه گرفته تا پيشخوان دکان نانوايي، از کارگاه‌هاي توليدي تا کلاس درس دبيرستان و دانشگاه، از سالن کنفرانس تا مرکز تحقيقات الکترونيک و بالاخره در هر جاي کره زمين که آدمي حضور دارد و نفس مي‌کشد وجود دارد و ابعاد مختلف زندگي انسان را در برمي‌گيرد.»
اما يک کارشناس علوم ارتباطات مي‌گويد:‌«تبليغات در مسير گذران زندگي همگان وجود دارد البته با درجات متفاوت و اشکال مختلف، اما آنچه که اهميت دارد اين است که تبليغات نبايد آنچنان در بنيادهاي ارزشي و فرهنگي جامعه تاثير بگذارد و اذهان و افکار عمومي را به بازي بگيرد که پيام‌هاي خاص خود را القا کند و فرهنگ يک جامعه را به سمت و سويي که خود مي‌خواهد هدايت کند.»
وي مي‌گويد:‌ «جنبه تخريبي تبليغات در حوزه مسائل اقتصادي و تجاري بسيار کمتر از حوزه‌هاي رواني، فرهنگي و اخلاقي جامعه است چرا که مصرف يک پوشاک خارجي يا چاي بيگانه در افراد نمي‌تواند آنچنان تاثيري داشته باشد که تبليغات رواني و تهاجم فرهنگي دارد.
تبليغات سوء بيگانگان بيشتر حوزه‌هاي رواني، اجتماعي و فرهنگي جامعه را نشانه مي‌گيرد و افرادي که از آگاهي و تحليل صحيحي برخوردار نيستند با کمترين تبليغات، مجذوب فرهنگ‌هاي وارداتي و غربي مي‌شوند.
اين افراد تصور مي‌کنند که اگر خود را با فرهنگ‌هاي بيگانه تطبيق دهند مي‌توانند به منزلت و پيشرفت برسند در حالي که به صورت مقلديني درمي‌آيند که از خود اراده و اختياري ندارند.»
فرهنگ‌سازي براي مصرف کالاي ايراني
امام راحل‌(ره) در وصيت‌نامه سياسي - الهي خود تاکيد مي‌کند: «امروز جهان روي تبليغات مي‌چرخد و اکنون که ما دست ابرقدرت‌ها را از کشور خود کوتاه کرديم مورد تهاجم تبليغاتي تمام رسانه‌هاي گروهي وابسته به قدرت‌هاي بزرگ قرار گرفته‌ايم.»
خانم طاهريانپور، معتقد است: «فرهنگ‌سازي در جامعه بايد به‌گونه‌اي باشد که فرهنگ‌هاي وارداتي نتوانند ريشه‌هاي اساسي و بنيادهاي ارزشي و فرهنگي يک ملت را زير سوال ببرند و با آنها مقابله کنند.»
به گفته اين روانشناس: «هر جامعه‌اي که از غناي فرهنگي برخوردار باشد و بتواند هويت ملي خود را حفظ کند از تاثيرات مخرب و غيرسازنده در امان خواهد بود و در مقابل فرهنگ بيگانه منفعل و تسليم نخواهد بود. اما در مقابل جوامعي که نتوانند فرهنگ ملي خود را حفظ کنند دچار خودباختگي فرهنگي خواهند شد. به همين دليل در شرايط حاضر که قدرت‌هاي سلطه‌گر تلاش دارند با نفوذ در فرهنگ‌هاي ديگر به اهداف و مقاصد سياسي و اقتصادي خود برسند حفظ ارزش‌هاي ملي و فرهنگي مسئله بسيار مهمي است.»
به گفته طاهريانپور در اسلام عنصر مهم «امر به معروف و نهي از منکر» يکي از مصاديق بارزي است که نقش مهمي در ترويج ارزش‌هاي اسلامي و مقابله با فرهنگ‌هاي تهاجمي وارداتي دارد و به همين دليل در دين اسلام به اجراي آن تاکيد فراواني شده است.
وي تاکيد مي‌کند: «در افراد ضعيفي که سريعا جذب فرهنگ بيگانه مي‌شوند قاعده امر به معروف و نهي از منکر مي‌تواند به صورت يک موتور نيروبخش عمل کرده و آنان را از وادادگي و دلباختگي به فرهنگ غرب دور کند.» اين روانشناس اضافه مي‌کند: «از زماني که غربي‌ها قدرت وحدت‌بخش مکتب اسلام را شناختند موقعيت خود را در خطر ديدند و به فکر مقابله با آن افتادند.»
دين‌زدايي در دستور کار استکبار
دين‌زدايي امروزه در دستور کار استکبار جهاني است و تمام تبليغات خود را صرف آن مي‌کنند. پخش فيلم‌ها و عکس‌هاي مبتذل از شبکه‌هاي مختلف ماهواره‌اي ايجاد روحيه تجمل‌گرايي و رفاه‌طلبي در جامعه از جمله برنامه‌هايي است که غرب براي مبارزه با فرهنگ اصيل اسلامي به اجرا در مي‌آورد.
براي جلوگيري از سلطه فرهنگي بايد حساسيت دوجانبه‌اي به وجود آيد از يک طرف حساس بودن به فرهنگ خودي و از طرف ديگر حساسيت شديد به فرهنگ مهاجم غرب.
در اين ميان نقش مسئولين و دست‌اندرکاران نهادهاي فرهنگي بسيار مهم و خطير است چرا که در صورت غفلت ضررهاي جبران‌ناپذيري به جامعه وارد مي‌شود.
مراقبت از ارزشهاي جامعه
در برابر هجوم تبليغات
در هر صورت مقوله تبليغ فرهنگي در جوامع مختلف يکسان نيست و دولت‌ها با آن برخوردهاي متفاوت دارند اما آن چه که مهم است اهميت تبليغات فرهنگي است که بر هيچ کس پوشيده نيست و اگر اين گونه تبليغات توسط کارشناسان مجرب و متخصص صورت نگيرد بسياري از ارزش‌هاي جامعه ناديده گرفته شده و اثربخشي لازم را نخواهد داشت.
از سوي ديگر براي مقابله با فرهنگ‌هاي وارداتي و تهاجم فرهنگي نيز بايد متخصصان کارآزموده و ماهري تربيت شوند که با ابزارها و مکانيسم‌هاي دقيق و هوشيارانه به مقابله با تاثيرات تخريبي تبليغات سوء و وارداتي بپردازند.
با توجه به اينکه نقش رسانه‌هاي ارتباط جمعي، افزايش دانش و آگاهي مردم در زمينه‌هايي است که امکان دسترسي کم‌تري به آن دارند، با بهره‌گيري مناسب از رسانه‌ها مي‌توان،‌ ارزش‌هاي فرهنگي يک جامعه را حفظ و حتي آن را ارتقاء داد. در ارائه پيام‌هاي تبليغاتي، رعايت ارزش‌هاي فرهنگي عامل بسيار مهمي است و هر فرهنگي را بايد در چارچوب نظام ارزشي آن فرهنگ مورد بررسي قرار داد نه در نظام ارزشي جوامع ديگر.
شناخت ارزش‌هاي فرهنگي هر جامعه و اطلاع‌رساني از ارزش‌هاي فرهنگي موجب تسهيل در ارتباطات، رفع نيازهاي اجتماعي و ارتقاء سطح فرهنگي جامعه مي‌شود و جامعه‌اي که به درجه بالاي ارتقا و تعالي فرهنگي برسد تحت تاثير فرهنگ‌هاي وارداتي قرار نمي‌گيرد و مجذوب نمي‌شود.

فريده شريفي

نظرات بینندگان

ارسال نظر