صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

احکام/ هداياى مشکوک به رشوه در ادارات

کد خبر: 10764

خراسان/ محمد علي ندائي- بدون شک رشوه يکي از محرمات شرعي است، اما وجود برخي شباهت ها بين هديه و رشوه، گاه موجب مي شود که انسان در تشخيص هديه يا رشوه بودن آن چه دريافت مي کند، دچار مشکل شود. يکي از مهم ترين موارد هداياي مشکوک، هديه هايي است که ارباب رجوع به کارمندان ادارات مي دهند. در استفتايي از حضرت آيت ا... خامنه اي معيار تشخيص هديه از رشوه، پرسيده شده است. معظم له در اين باره، حق را ناحق کردن و تبعيض ميان ارباب رجوع را به عنوان يکي از شاخص هاي تشخيص رشوه از هديه برشمردند و در اين باره چنين فتوا دادند:
سوال: يکى از آشنايان ما در يک اداره دولتى مسئوليت مديريتى دارد (رئيس حسابدارى) به طورى که ارباب رجوع براى حل کارهايش به نظر مساعد او احتياج دارد. برخى اوقات براى او هدايايى مى آورند؛ مثلاً در اواخر سال برايش سررسيدهاى تبليغاتى مى آورند (البته برخى اوقات مشاهده مى شود مثلاً وسط صفحات همان سالنامه ها چک پول هايى هم هست که آن ها را به صاحبانش عودت مى دهد و آن افراد هم ادعا مى کنند که فقط هديه داده اند نه مثلاً رشوه و...) و او هم از همان هدايا به ما مى دهد. با توجه به اين که آن شخص اهل رشوه گرفتن هم نيست آيا استفاده از اين هدايا براى ما جايز است؟
جواب: اگر اين هدايا منجرّ به تبعيض در انجام خدمات ادارى به مشتريان شود و در نهايت باعث فساد و از بين رفتن حقوق ديگران گردد، مشتريان نبايد آن هدايا را به کارمندان بدهند و کارمندان هم حق گرفتن آن ها را ندارند؛ هديه در محيط کار و از جانب ارباب رجوع يکى از خطرناک ترين چيزهاست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر