صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بهنام ملکی

نفت ومذاکرات هسته ای

به نظر می‌رسد که توطئه‌ای سیاسی در ارتباط با کاهش نفت در جریان است. از این حیث که عربستان و متحدانش برای اینکه قدرت آسیب بیشتری نسبت به اقتصادهایی مانند اقتصاد ایران و روسیه بیابند دست به دست همدیگر داده‌اند تا با کاهش قیمت نفت این آسیب را عینی و عملی سازند

کد خبر: 1010

به نظر می‌رسد که توطئه‌ای سیاسی در ارتباط با کاهش نفت در جریان است. از این حیث که عربستان و متحدانش برای اینکه قدرت آسیب بیشتری نسبت به اقتصادهایی مانند اقتصاد ایران و روسیه بیابند دست به دست همدیگر داده‌اند تا با کاهش قیمت نفت این آسیب را عینی و عملی سازند. با توجه به اینکه نفت یک مقوله اقتصادی سیاسی است این موضوع نیز از هر دو عنصر سیاسی و اقتصادی که شامل همان افزایش مقدار عرضه است بهره می‌برد. کاهش درآمدهای نفتی ایران در طول مذاکرات هسته‌ای می‌تواند اثرگذاری منفی داشته باشد و با توجه به این نکته که عربستان سعودی از بازیگران اصلی این کاهش قیمت نفت است می‌توان نوعی همسویی و همکاری را میان عربستان و آمریکا در این زمینه مشاهده کرد. برخلاف برخی مولفه های دیگر که به نظر می‌رسد در آنها شاهد نوعی اختلاف میان عربستان و آمریکا هستیم اما در این مورد کماکان همسویی در سیاست‌های این دو کشور وجود دارد. اما به هر حال دولت ایران باید با تجدید نظر دوباره در سازماندهی‌های سیاسی تلاش خود را به این امر معطوف می‌دارد که تا جای ممکن از حضور در مذاکرات با موضع ضعف دور شود. چرا که به هر حال هر جریانی که با موضع ضعف در مذاکرات شرکت کند قاعدتا ممکن است نتواند نقشی مثبت ایفا کند و یکی از اهداف توطئه‌گران نفتی این است که بتوانند تا جای ممکن از ایفای نقشی مثبت توسط ایران در مذاکرات هسته‌ای جلوگیری کنند بلکه بتوانند امتیازهای بیشتر و غیر منصفانه‌ای بگیرند. ایران نیز باید به گونه‌ای سیاستگذاری کند که بتواند این نقش و توطئه را در سیاست‌های هسته‌ای و همچنین مذاکرات پیرامون آن کمتر کند. که حصول این نتیجه کار بیشتری می‌طلبد اما اینگونه نیز نیست که امکان ناپذیر باشد.

البته در بلندمدت نیز بعید است که این توطئه‌گران نفتی بتوانند قیمت را در همین حد و اندازه و با همین آمار و ارقام نگه دارند، چراکه بعضی از محاسبات نشان می‌دهند که هزینه استخراج نفت در بعضی کشور‌ها بالاست و در صورت پایین آمدن بیش از حد قیمت نفت بعضی از حوزه‌ها از عرصه انتفاع خارج می‌شوند. اما به هر حال هیچکدام از اینها سبب نمی‌شوند که ما همچنان یک دولت بزرگ، حجیم و ناکارآمد و یک بخش بزرگ شبه دولتی داشته باشیم.همانطور که سبب نمی‌شود که ما کماکان هزینه‌های سنگین غیرتوسعه‌ای بر خود تحمیل کنیم یا مجموعا اقتصاد حاوی فساد و رانتخواری داشته باشیم و همچنین نگاهی سیاسی به اقتصاد معطوف کنیم. بلکه باید نگاهی علمی، کارشناسی و منطقی به قضایا داشته باشیم تا بتوان در آن صورت امکان خروج از بن‌بست‌ها را یافت. به هر حال در عرصه‌ بین‌المللی، دولت ایران باید دیپلماسی فعالتری در پیش گیرد تا بتواند با همکاری کشورهای نفتی چه در اوپک و چه خارج از اوپک مجموعا در حد توان تلاشی به خرج دهد تا بتواند از تحمیل قیمتهای غیرواقعی بر نفت جلوگیری کند. در بعد داخلی نیز از آنجا که یکی از آفتهای بسیار بزرگ اقتصاد ایران وابستگی زیاد به اقتصاد نفتی است باید تلاش کند که تا جای ممکن به سمت و سوی اقتصاد مستقل از صادرات های نفتی برود؛ چرا که این وابستگی نفتی همانطور که در گذشته نیز خساراتی به بار آورده است همچنان نیز تاثیر پررنگ خود را در بودجه نشان می‌دهد.

 

منبع: آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر