صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

با نامزد بي اعتماد چگونه بايد رفتار کرد؟

در اولين روزهاي نامزدي و ازدواج زوج هاي زيادي هستند که با يک مشکل مشترک دست به گريبانند: حساسيت هاي بيش از حد همسرشان که گاهي آن را آن حسادت هاي عاشقانه تعبير مي کنند. واقعيت اين است که ما چيزي به عنوان حسادت يا حساسيت هاي عاشقانه نداريم. همه چيز از احساس ناامني در رابطه سرچشمه مي گيرد

کد خبر: 5958

ايران بانو/ در اولين روزهاي نامزدي و ازدواج زوج هاي زيادي هستند که با يک مشکل مشترک دست به گريبانند: حساسيت هاي بيش از حد همسرشان که گاهي آن را آن حسادت هاي عاشقانه تعبير مي کنند.
واقعيت اين است که ما چيزي به عنوان حسادت يا حساسيت هاي عاشقانه نداريم. همه چيز از احساس ناامني در رابطه سرچشمه مي گيرد. شما وقتي نامزدتان را در حال گفتگويي صميمي با يک غريبه مي بينيد، حساس مي شويد چون حس مي کنيد امنيت رابطه تان به خطر افتاده است و ممکن است کسي بيش از شما بتواند به همسرتان نزديک شود يا مورد قبول او واقع گردد. در چنين شرايطي ممکن است شما براي سرپوش گذاشتن به حس خود، آن را با عباراتي مثل حسادت عاشقانه، حساسيت از روي عشق زياد و عباراتي از اين دست مطرح کنيد.


اين وعيت اگر خيلي تشديد شود، يعني اگر شما با کوچکترين حدس و گمان، نشانه يا حرفي احساس کنيد امنيت رابطه تان به خطر افتاده است، يعني وارد فاز بي اعتمادي شده ايد و بايد ريشه اين بي اعتمادي را پيدا کنيد.
اگر در ابتداي رابطه هستيد و فکر مي کنيد مورد بي اعتمادي نامزدتان قرار گرفته ايد، توصيه مي کنيم دقت بيشتري در انتخابتان داشته باشيد و روي ازدواجتان بيشتر فکر کنيد. اما اگر عقد کرده هستيد يا اولين ماه هاي زندگي مشترکتان را مي گذرانيد، اين توصيه ها به تعديل احساسات منفي همسرتان کمک خواهد کرد:
1- علت را شناسايي کنيد:

گاه رفتار ماست که زمينه بدگماني را به وجود مي آورد. رفتار هاي تصنعي و ابراز احساسات خالي از صداقت، به ميزان زيادي موجب مي شود نامزد يا همسرمان ديگر به ما اعتماد لازم را نداشته باشد و اين است که رفته رفته روابط ميان ما و او به سردي مي گرايد. قبل از هر چيز، سهم خود را در اين بي اعتمادي بازنگري کنيد. چنانچه تصور مي کنيد آنقدر که بايد، با همسرتان صادق نبوده ايد لازم است قبل ازهر اقدامي در اين زمينه، اين صداقت را به رابطه ميان خودتان بازگردانيد.
2- تحمل و انعطاف پذيري خود را افزايش دهيد:
گاهي بد دلي و بد بيني يک بيماري تلقي نمي شود، بلکه تجربيات و شکست هاي متعددي که فرد در زندگي خود داشته، او را به فردي بد بين و بي اعتماد تبديل کرده است. سعي کنيد او را درک کنيد، مهرباني و علاقه خود را به او نشان دهيد. فرد بد بين، با همان عينکي که شما را ارزيابي و قضاوت مي کند، خود را مي بيند و مي شناسد. لذا بسيار ضروري است که اين پيام را به او منتقل سازيد که با وجود ويژگي هاي رفتاري که دارد، او را دوست داريد و مي پذيريد. تحمل خود را با به ياد آوردن عشقي که به او داريد افزايش دهيد و بدانيد که براي کسب آرامش در زندگي لازم است منعطف باشيد تا نشکنيد.
3- اعتماد همسرتان را جلب کنيد:
سعي کنيد به تعهدات و ارزش هايي که ميان خود و همسرتان قرار داده ايد، پايبند باشيد و اين پايبندي را به او نشان دهيد. با صداقت و عطوفت، حسن نيت و اعتماد خود را به او ابراز و با کاهش رفتار هاي ضد و نقيض، سعي کنيد انسجام لازم را در اين امر ايجاد کنيد. اعتماد کنيد تا مورد اعتماد قرار گيريد.
4- از همسرتان بخواهيد که با شما صحبت کند و اعتماد به نفس او را بالا ببريد:
گاهي خود فرد بد دل به آزار دهنده بودن رفتارش آگاه است، اما قادر به متوقف کردن افکار خود نيست. گاهي پيامي چون: "تو براي من مهم و دوست داشتني هستي" او را نرم و آرام مي کند و تمام چيزي است که نياز دارد؛ بنابراين لازم است همواره نکات مثبت، خوبي ها و ويژگي هاي مثبت او را به يادش بياوريد و سعي کنيد در محيطي که توام با آرامش، صداقت، احترام و امنيت است او را به گفت و گو ترغيب کنيد.
5 - از مشاوره تخصصي کمک بگيريد:
 چنانچه آنچه را که توصيه شد به کار گرفتيد و براي رفع مسئله تان کافي نبود، در نهايت استفاده از مشاوره تخصصي روانشناسي توصيه مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر