صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

پيامدهاي يک رسم پر دردسر/ از شادي در جشن عروسي با شليک گلوله تا گوشه تاريک زندان

جوان روستايي که به علت تيراندازي ناشيانه و برآمده از يک سنت جاهلانه ، در يک جشن عروسي مراسم سرور را به کام خود و ديگران تلخ کرد، نزديک به يکسال است که زنداني است

کد خبر: 5718

خبرآنلاين/ جوان روستايي که به علت تيراندازي ناشيانه و برآمده از يک سنت جاهلانه ، در يک جشن عروسي مراسم سرور را به کام خود و ديگران تلخ کرد، نزديک به يکسال است که زنداني است.

به گزارش روابط عمومي ستاد ديه کشور، اين جوان، دانشجويي است که به دليل يک لذت رنگ باخته و نچشيده در مراسم ازدواج يکي از بستگان خود، بسيار بخت با او يار مي‌شود که از تعدد افرادي که اسلحه او براي يک سنت بدوي به سمت آنها نشانه رفته بود تنها با ايراد جرح غيرعمدي با اسلحه شکاري دو لول ساچمه زني تنها عامل مصدوميت مهمانان آن جشن شده و تنها محکوم به پرداخت ديه ناشي از ضرب و جرح غيرعمد مي‌شود.

با توجه به تحقيقات به عمل آمده محکوم عليه فردي 22 ساله و فاقد شغل و در آمد است که فرزند يک خانواده 7 نفره است. پدر اين خانواده داراي عارضه قلبي بوده و ناتوان از کار کردن است. مادر و خواهر کوچک اين مددجو نيز بيمار ديابتي (تزريق انسولين) بوده و در کنار آنها پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده به همراه عمه مطلقه در يک باب خانه روستايي فاقد شرايط لازم رفاهي و بهداشتي زندگي مي‌کنند که همين خانه محقر نيز متعلق به پدربزرگ مادري شخص مددجو است که به طور موقت براي سکونت در اختيار آنها قرار گرفته است.

بر اساس اين گزارش مددجو در سال 89 به علت تيراندازي با اسلحه گرم در جشن عروسي منجر به صدمه بدني 9 نفر از مهمانان آن مراسم شده بود.

در ادامه با تلاش خانواده و اقوام دور و نزديک و ريش سفيدان موفق مي‌شود که رضايت 2 نفر از مصدومين حادثه را قبل از شکايت به مراجع قضايي به دست آورند، 5 نفر ديگر نيز هرچند به شکايت عليه وي اقدام مي‌کنند اما آنها نيز پس از مراحل مقدماتي دعوي با مداخله افراد مصالحه‌گر محلي رضايت خود را اعلام داشته و تنها دو نفر از مصدومين باقي مانده در جريان اين پرونده که بابت هزينه‌هاي درماني مبالغ سنگيني متحمل شده‌اند ديه غيرعمد خود به مبلغ 166 ميليون تومان را از مددجو مطالبه مي‌کنند.

با مبالغي که از طريق خانواده مددجو و کمک خيرين پيش‌تر تامين شده بود رضايت 7 نفر اول حادثه به طور کامل اخذ گرديده اما شخص ياد شده هم اکنون به دليل عدم توانايي در پرداخت ديه سنگين يک ميليارد و 660 ميليون توماني خود که البته در اين بين ستاد ديه با ارائه کمک 83 ميليون توماني خود از محل منابع در اختيار هر چند مبلغ محکوميت را تا 50 درصد تقليل داده است اما اين زنداني به همچنان به دليل عدم استطاعت در پرداخت مبلغ باقي مانده جهت مختومه شدن پرونده از 8 بهمن ماه 92 تا کنون هنوز در حبس به سرمي‌برد.

بر اساس تحقيقات ميداني به عمل آمده هم شخص مددجو و هم خانواده او فاقد هر گونه اموال منقول و غيرمنقولي بوده و درآمد مکفي جهت گذران زندگي و امرار معاش روزمره خود را دارا نيستند. از سوي ديگر مخارج هزينه درماني اعضاي بيمار خانواده و نيز نگهداري افراد سالخورده در اين خانواده به نحوي است که مشاراليه هرگز در شرايط فعلي قادر به پرداخت ديه محکوم شده نخواهد بود.

در حال حاضر اين خانواده به غير از مقرري ماهانه يارانه خانواده، هيچ منبع درآمد ديگري ندارند.

به رغم ممنوعيتي که براي تيراندازي در جشن‌هاي عروسي وجود دارد ولي اين فرهنگ ناصحيح هنوز در برخي از استان‌هاي مرکزي کشورمان برخي از مجالس عروسي را به عزا تبديل مي‌کند.

انبوه تفنگ‌هاي جنگي و شکاري در اين گونه آيين‌ها آن هم در دست نوجوانان و جواناني که سرشار از هيجان هستند، زنگ خطري است که گاهي شادي را در يک چشم به هم زدن به ماتم ابدي تبديل مي‌کنند و در ادامه جداي از ايجاد جرح و در بسياري موارد فوت مهمانان يک عروسي، مسبب اين حوادث را به دليل محکوميت‌هاي ناشي از پرداخت ديه راهي زندان مي‌کند.

به راه انداختن کاروان هاي شادي ويژه جشن‌هاي عروسي و رگبارهاي پي در پي گلوله و صداي تيراندازي اگرچه براي عده‌اي هيجان انگيز بوده اما تجربه ثابت کرده است اين گونه‌ هيجانات منسوخ و به دور از فرهنگ ناب اسلامي و ايراني ما سلب آسايش سايرين را به همراه دارد.

بر اساس آمار رسميتنها در يک سال گذشته هشت نفر در جشن‌هاي عروسي استان کوچکي چون کهگيلويه و بويراحمد به علت استفاده ناصحيح از همين نوع اسلحه کشته شده‌اند.

هرچند مقامات قضايي کشور براي مقابله با اين فرهنگ نادرست علاوه بر مجازات کيفري، مجوز سلاح فرد خاطي را براي هميشه لغو و از صدور مجوز مجدد براي او ممانعت به عمل مي‌آورند اما فرهنگ غلط و سنت غير اسلامي تيراندازي در مجالس عروسي يک معضل فرهنگي بزرگ در برخي از همسايگان زاگرس مرکزي به شما مي‌آيد که اميد است با آموزش‎هاي کاربردي از خانواده، مدرسه و دانشگاه و همچنين فرهنگسازي رسانه‌هاي کشور ديگر شاهد وقوع اتفاقات ناگواري از اين دست نباشيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر