صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

بارداري/ دانستني هاي مهم براي چند قلوزايي

خطر نارس بودن نوزادان دوقلو را در هنگام تولد تهديد مي کند و مادراني که دوقلو باردارند بايد بيشتر به اين قضيه توجه کنند و اهميت دهند و با مراقبت هاي روتين بارداري از اين امر پيشگيري کنند.

کد خبر: 5040

دکتر سلام/ خطر نارس بودن نوزادان دوقلو را در هنگام تولد تهديد مي کند و مادراني که دوقلو باردارند بايد بيشتر به اين قضيه توجه کنند و اهميت دهند و با مراقبت هاي روتين بارداري از اين امر پيشگيري کنند.
دو قلوزايي هم به صورت طبيعي اتفاق مي افتد و هم در اثر درمان مشکل ناباروري. اگر زوجي تصميم بگيرند بچه‌دار شوند، ولي بعد از مدتي بارداري رخ ندهد، در موسسات درمان ناباروري اقدام به کاشت تخمک بارور شده در رحم مادر مي کنند که احتمال به ثمر رسيدن دو يا چند جنين (چندقلوزايي) در مادر زياد است. به دليل اينکه در بارداري چندقلوزايي، براي به دست آوردن مواد مغذي در رحم مادر بين جنين ها رقابت وجود دارد، لذا مشکلات آن هم بيشتر از بارداري يک قلويي است.

مشکلات شايع در نوزادان دو قلو شامل موارد زير است:
1- وزن کم نوزاد هنگام تولد
يکي از شايع ترين مشکلاتي که نوزادان چندقلو بايد با آن دست‌وپنجه نرم مي کنند، کم وزن بودن هنگام تولد مي باشد. وزن اغلب نوزادان دوقلو کمتر از 3 کيلوگرم مي باشد.
دو قلوهاي همسان (هر دوي آنها از تقسيم يک سلول تخم به وجود آمده اند) نسبت به دوقلوهاي غيرهمسان (هر کدام از قل ها از يک سلول تخم مجزا به وجود آمده اند) بيشتر مستعد ابتلا به کم وزن بودن در هنگام تولد هستند. دوقلوهاي کم وزن، پس از به دنيا آمدن تحت مراقبت هاي ويژه پزشکي قرار مي گيرند و در بخش آي سي يو مخصوص نوزادان (NICU) نگهداري مي شوند تا با ارائه خدمات مخصوص به آنها، شرايط مناسب را براي رشد هرچه سريع تر آنها فراهم کنند.

مشکلات نوزادان کم وزن عبارتند از:
- سطح پايين اکسيژن براي تنفس در هنگام تولد
- مشکلات عصبي مانند خونريزي داخل مغز
- مشکلات گوارشي مانند آنتروکوليت نکروزان (نوعي بيماري جدي معده است که در نوزادان نارس بسيار شايع مي باشد)
- سندرم مرگ ناگهاني (SIDS)
- مشکل تغذيه نوزاد و افزايش وزن نوزاد
- بروز عفونت و عدم توانايي مقابله با آن در نوزادان کم وزن

نکته:
به مادراني که دوقلو باردار هستند توصيه مي شود، کم بودن وزن دو قلوهاي خود را در بدو تولد جدي بگيرند، زيرا آمار نشان داده است که بروز اختلال اوتيسم در دوقلوهاي متولد شده با وزن کم، حدود سه برابر نوزادان ديگر است.

2- تولد نوزاد نارس
نوزاد نارس به نوزادي گفته مي شود که هنگام تولد به بلوغ کامل جنيني نرسيده باشد.

خطرات جدي که در کمين نوزاد نارس مي باشد، عبارتند از:
- زردي: زردي پوست نشان دهنده اين است که برخي از اندام هاي نوزاد به درستي کار نمي کنند .
- هيپوگليسمي: قند خون نوزاد پايين تر از حد طبيعي است.
- هيپوترمي: دماي بدن نوزاد کمتر از حد طبيعي مي باشد .
- مشکلات تنفسي: به دليل آن که هنوز ريه هاي نوزاد به طور کامل شکل نگرفته است، نوزاد نمي تواند به راحتي اکسيژن هوا را وارد ريه هاي خود کند و به سختي نفس مي کشد که اين مشکل را respiratory distress syndrome مي‌گويند. نوزادي که اين مشکل را دارد، بايد تحت درمان و مراقبت هاي ويژه در بيمارستان باشد.

3- ناهنجاري هاي مادرزادي
در دو قلوهاي همسان بيشتر اجتمال دارد که نقص هاي ژنتيکي والدين به آنها منتقل شود، زيرا اگر نقص مادرزادي و ژنتيکي در ژن مادر يا پدر وجود داشته باشد، پس از تشکيل سلول تخم و تقسيم آن، اين نقص ژنتيکي هم تقسيم شده و به هر دو سلول مي رود و قلوهاي همسان، هر دو دچار ناهنجاري خواهند شد، مثل بيماري قلبي مادرزادي و يا اختلال استرابيسم (انحراف يا لوچي چشم) اگرچه احتمال بروز ناهنجاري هاي مادرزادي در دوقلوهاي ناهمسان هم وجود دارد، اما کمتر از دوقلوهاي همسان است.

4- سندرم انتقال خون قل به قل در دو قلوزايي
هنگامي که دو قلوهاي همسان، هر دو از يک جفت در رحم مادر استفاده کنند، گاهي ديده مي شود که به دلايل نامعلومي، خونرساني به يکي از قل ها کم شده و به قل ديگر مواد مغذي بيشتري مي رسد، در حالي که جفت بايد خون و مواد مغذي يکساني را به هر دو جنين انتقال دهد. اگر اين حالت درمان نشود ، آمار مرگ و مير دو قلوها بر اثر اين سندروم بيش از 80 درصد مي باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر