صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

ويژگي‌هاي مهدکودک خوب کدام است؟

ميترا حکيم شوشتري با بيان اهميت نگهداري کودک توسط مادر اظهار داشت: بهتر است مادران تا سه سالگي از فرزندان خود مراقبت کنند، هر چند وابستگي به مادر خوب نيست و کودک بهتر است هفته‌اي يک مرتبه توسط پدر و مادربزرگ خود نگهداري شود تا دوري از والدين خود را تمرين کند.

کد خبر: 3301

عصر ايران/ فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان گفت: مهدکودک خوب بايد به محل زندگي يا کار مادر نزديک باشد، نسبت مربي به کودکان متناسب بوده، محرک‌هاي صوتي کمتري داشته باشد و از طريق بازي به کودکان آموزش دهند.
ميترا حکيم شوشتري با بيان اهميت نگهداري کودک توسط مادر اظهار داشت: بهتر است مادران تا سه سالگي از فرزندان خود مراقبت کنند، هر چند وابستگي به مادر خوب نيست و کودک بهتر است هفته‌اي يک مرتبه توسط پدر و مادربزرگ خود نگهداري شود تا دوري از والدين خود را تمرين کند.

کودکان خود را چه موقع به مهدکودک بفرستيم
اين متخصص حوزه بهداشت روان گفت: چنانچه والدين ناچارند کودک خود را به مهدکودک بسپارند بهتر است اين کار را قبل از هشت ماهگي او انجام دهند، زيرا کودک شناختي از محيط ندارد و مي‌تواند به مربي خو گيرد. وقتي کودکان تعادل و حرکت را ياد مي‌گيرند، به سختي افراد جديد را مي‌پذيرند و واکنش آنها به افراد غريبه معمولاً خشونت و پرخاشگري است.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران اظهار داشت: بهتر است والدين، کودکان خود را به مهدکودک‌هايي بسپارند که تعداد مراقب‌ها کم و ثابت باشد، زيرا مهدکودک هايي که مربيان گوناگوني براي انواع رشته‌ها مانند زبان و موسيقي و ... دارند موجب آسيب رواني به کودکان خردسال مي‌شوند، چرا که دلبستگي در اين کودکان شکل نمي‌گيرد.

ويژگي‌هاي مهدکودک خوب کدام است
وي افزود: وقتي افراد متفاوت هستند، کودک بايد خود را با آنها هماهنگ کند و اين انرژي رواني زيادي را از کودک مي‌گيرد.
اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان تصريح کرد: بهتر است مهدکودک به محل زندگي يا کار مادر نزديک باشد، تا کودک اين حس را داشته باشد که به راحتي مي‌تواند به محيط قبلي که خانه است بازگردد. همچنين بهتر است محيط مهدکودک شبيه خانه باشد و محرک‌هاي صوتي افراد زيادي در آن وجود نداشته باشد.
وي تأکيد کرد: مهدکودک‌هايي مناسب هستند که نسبت مربي به کودکان متناسب باشد، بر اين اساس بهتر است براي يک مربي حداکثر 5 کودک 3 تا 4 ساله وجود داشته باشد، هر چند اگر تعداد کودکان کمتر باشد بهتر است.

والدين چطور مي‌توانند محيط مهدکودک را ارزيابي کنند
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان نشانه‌هايي که والدين مي‌توانند توسط آنها محيط مهدکودک را ارزيابي کنند، گفت: والدين مي‌توانند از بازديدهايي که کودک در خانه انجام مي‌دهد، محيط مهدکودک او را ارزيابي کنند، مثلاً کودکي که حين بازي با عروسک خود مي‌گويد بچه بد! به تو مداد رنگي نمي‌دهم، به احتمال زياد در مهدکودک مورد آزار هيجاني قرار گرفته است.
وي ادامه داد: آموزش کودکان حين بازي صورت مي‌گيرد، اين در حالي است که کلاس‌هاي مهدکودک اين چارچوب را ندارند و مربيان بيشتر از فلش‌کارت‌ها استفاده مي‌کنند.

چه کودکاني محيط مهدکودک را بهتر مي‌پذيرند
اين متخصص حوزه بهداشت روان تصريح کرد: کودکي که احساس دلبستگي خوب داشته باشد، رفتار طردکننده‌اي از سوي مادر نداشته و جملاتي مانند «از دست تو خسته شده‌ام» نشنيده باشد، وقتي به مهدکودک يا پيش‌دبستاني مي‌رود اوقات امني را سپري مي‌کند، اما کودکي که جملاتي مانند «از اين به بعد مادر بچه همسايه مي‌شوم» را مي‌شنود دچار ترس و ترديد مي‌شود و در محيط مهدکودک و مدرسه مي‌ترسد که والدينش ديگر سراغ او نيايند.
فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان گفت: بهتر است والدين پيش از فرستادن فرزند خود به مهدکودک آداب دستشويي رفتن را به او بياموزند.

فرزند خود را نوازش کنيد
وي خاطرنشان کرد: والديني که فرزندان خود را به مهدکودک مي‌سپارند بايد در ساعاتي که با او هستند رفتار توأم با عواطف مثبت داشته باشند. اين رفتارها بايد با تماس پوستي و نوازش همراه باشد. 2 ساعت رفتار با عواطف مثبت و حفظ دوست داشتن مي‌تواند از کيفيت قابل ملاحظه‌اي برخوردار باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر