صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

افزايش 10 درصدي سن ازدواج نسبت به دهه 60

کد خبر: 2994

ايسنا/ معاون فني دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: متاسفانه سن ازدواج در زوج‌هاي جوان به نسبت دهه 60 حدود 10 سال افزايش ياقته است.

دکتر محمد اسلامي در همايش سياست‌هاي جمعيت و سلامت مادران و کودکان افزود: سال گذشته 155 هزار طلاق در کشور به ثبت رسيده است. 80 درصد طلاق‌ها در کشور در سنين زير 30 سال بوده و حدود 14 درصد طلاق‌ها نيز مربوط به يک سال اول زندگي است.

وي افزود: متاسفانه از سال 85 تاکنون ميزان ازدواج به شکل فزاينده‌اي در کشور کاهش يافته است. مشکلات تک فرزندي و فاصله زياد بين فرزندان مهم‌ترين خلاءهاي سياست جمعيتي به حساب مي‌آيد.

اسلامي بابيان اينکه 24 درصد جمعيت استان سيستان و بلوچستان بي‌سواد هستند، افزود: يکي از مشکلات در زمينه مرگ و مير مادران و کودکان استان مربوط به بي‌سوادي والدين و به خصوص مادران است. در دهه 60 ميانگين تعداد فرزند براي هر خانواده 6 نفر بوده اما اين رقم در سال 92 به مياگين 1.3 رسيده است.

وي همچنين تصريح کرد: طبق برآورد انجام گرفته در سراسر کشور اکثر زوجين داشتن دو فرزند را ملاک زندگي خود قرا مي دهند. بايد تمامي موانع زاد و ولد در کشور برطرف شود. آمارها حاکي از آن است که مشاوره ازدواج در سيستان و بلوچستان به خوبي صورت نمي‌گيرد. 34 درصد مرگ و مير مادران در استان به علت فاصله زير دو سال بين دو باروري است.

اسلامي گفت: حدود 3 ميليون نفر که 20 درصد از جمعيت کشور را تشکيل مي‌دهند با مشکل ناباروري مواجه هستند. سياست‌هاي جمعيت بايد کاملا آگاهانه و از روي برنامه انجام شود.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر