صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

بارداري/ مسافرت هوايي براي زنان باردار آري يا خير؟

دکتر الهام السادات هاشميان ناييني با اشاره به اينکه از گذشته‌ دور مسافرت مادر باردار يکي از دغدغه‌هاي مادر، اطرافيانش و دست‌اندرکاران مسافرت‌هاي هوايي بوده است، گفت: بارداري خود براي بدن مادر تغييرات قابل ملاحظه‌اي به وجود مي‌آورد.

کد خبر: 2854

شفا آنلاين/ دکتر الهام السادات هاشميان ناييني با اشاره به اينکه از گذشته‌ دور مسافرت مادر باردار يکي از دغدغه‌هاي مادر، اطرافيانش و دست‌اندرکاران مسافرت‌هاي هوايي بوده است، گفت: بارداري خود براي بدن مادر تغييرات قابل ملاحظه‌اي به وجود مي‌آورد.
وي افزود: مهمترين اين تغييرات شامل افزايش مايع بين بافتي، افزايش حجم رحم و وزن آن، افزايش و سنگيني پستان‌ها، وزن جنين و حجم مايع آمنيوتيک و افزايش حالت انعقادپذيري است.
هاشميان ناييني در خصوص تعيين زمان بارداري جهت صدور اجازه پرواز گفت: سنگيني ناشي از بارداري و طول پرواز دو فاکتور مهم در زمان بررسي صدور پرواز است. نشستن طولاني در صندلي‌هاي هواپيما در پروازهاي درازمدت و عدم تحرک، خود ممکن است باعث بروز لخته‌هاي داخل سياهرگ‌ها در ناحيه‌ ساق پا شود و عوارض ناگواري بوجود آورد. لذا هر چقدر طول پرواز بيشتر و نيز سنگيني مادر زيادتر باشد، زمان پايين‌تر بارداري را براي پرواز بايد در نظر گرفت.
اين جراح و متخصص زنان گفت: جهت جلوگيري از بروز لخته‌هاي داخل سياهرگ‌ها بايد مادر باردار گهگاهي از صندلي خود حرکت کند و در طول سالن هواپيما قدم بزند. همچنين پوشيدن جوراب ساپورت و حرکت متناوب پاها در زمان نشستن رعايت شود.
هاشميان ناييني خاطرنشان کرد: بيماري‌هاي ناشي از بارداري، خونروي‌هاي واژن در دوره‌هاي مختلف بارداري به علل متفاوت که ممکن است آينده‌ بارداري را به مخاطره اندازد از موارد منع اجازه پرواز در بارداري است.
وي افزود: مسموميت حاملگي، کندي يا اختلال در پيشرفت‌ رشد جنين که نشان دهنده‌ وضعيت بحراني جنين است، آبريزش از کيسه آمنيوتيک، مشکلات انعقادي در بارداري و ترومبوفلبيت چه نوع اکتسابي يا توارثي در بارداري، بي‌کفايتي دهانه رحم (Incompetent Cervix) که در صورت نبستن دهانه‌ سرويکس در نيمه‌ دوم بارداري به علت افزايش حجم حاملگي باعث سقط جنين مي‌شود نيز از مواردي است که نمي‌توان اجازه مشافرت هوايي به مادر داد.
هاشميان ناييني مواردي را که بهتر است اجازه‌ پرواز داده نشود يا تمام جوانب لازم در زمان صدور اجازه‌ پرواز ارزيابي شود را برشمرد و گفت: سابقه‌ سقط يا سقط‌هاي مکرر، حاملگي در چند ماه اول بعد از سقط، سابقه‌ زايمان‌هاي زودرس جهت بررسي امکان بروز زايمان زودرس يا پارگي کيسه‌ آب از مواردي است که بايد توسط پزشک معالج ارزيابي شود تا در صورت صلاحديد اجازه پرواز صادر شود.
اين جراح و متخصص زنان با تاکيد بر اينکه مي‌توان قبل از صدور اجازه‌ پرواز از دو تست استفاده کرد، گفت: با انجام آزمايش Partus براي زايمان زودرس و Amniosure براي پارگي کيسه‌ آب مي‌توان نسبت به اتخاذ تصميم جهت صدور اجازه پرواز اقدام کرد تا تمام جوانب را سنجيد و سپس اجازه‌ پرواز را مورد ارزيابي قرار داد.
وي افزود: اين موارد شامل بيماري‌هايي هستند که در اثر بارداري نيستند اما، ممکن است در هر بارداري اثر نامطلوب داشته باشند مانند بيماري‌هاي کليوي، ديابت قبل از باردار شدن و بعد از بارداري به علت ديابت در بارداري، ناراحتي‌ قلبي، ناراحتي‌هاي کنترل نشده اعصاب و روان.
هاشميان ناييني گفت: در مواردي که IVF يا ICSI انجام شده است؛ بهتر است بين 3 تا 5 روز بعد از انجام روش، پرواز انجام شود. اين به خاطر جلوگيري از سقط است زيرا درصد سقط ‌در اين روش‌ها زياد است. به همين علت حداقل از پنج تخمک بارور شده؛ جهت کاشت در درون رحم استفاده مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر