صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

شباهت و اشتراک در باورهاي اعتقادي، مهم‌ترين ويژگي انتخاب زوجين

زوجين بايد خيلي از چيز‌ها و باورهاي اعتقادي را از يکديگر بپذيرند، اين درحالي است که بعضي از مواقع جواني را مي‌بينيم که به خيلي از مسائل اعتقادي ندارد اما طرف مقابل او برعکس است و به خيلي از باور‌ها اعتقاد دارد که مي‌تواند مشکل‌ساز باشد.

کد خبر: 2526

ايسنا/ يک روان‌شناس و مشاور خانواده با بيان اين‌که يکي از ويژگي‌هاي مهم که در هم رتبه بودن بايد مدنظر قرار بگيرد، باورهاي اعتقادي است، بيان کرد: زماني‌که شما با کسي در رابطه هستيد و مي‌خواهيد با او ازدواج کنيد، باورهاي اعتقاديتان بايد شبيه يکديگر باشد البته نه صددرصد شبيه هم باشيد.
مريم رهسپار با اشاره به اين‌که بازده سني که اغلب روان‌شناسان و متوليان دين براي ازدواج به آن اعتقاد دارند بين ۲۳ تا ۲۷ سال است، گفت: شرايط اقتصادي جهان در سال‌هاي اخير باعث شده است که اين سن افزايش پيدا کند.
وي با اشاره به اين‌که آن‌چه که مهم است سن نيست بلکه توانايي فرد براي رسيدن به تشکيل خانواده است، اظهار کرد: وقتي فرد به بلوغ مي‌رسد که الزاماً بلوغ جنسي مدنظر نيست، بلکه بلوغ اجتماعي، اقتصادي و هيجاني است، زماني‌که فرد احساس مي‌کند که مي‌تواند با شرايط مختلف سازگاري داشته باشد، و ميزان سازگاري با نظر‌ها و انتقادات مختلف در او بالاست و امکان اداره اجتماعي، اقتصادي و هيجاني يک خانواده را دارد، در واقع اين زمان است که مي‌توان گفت پسر يا دختر به بلوغ رسيده است و براي ازدواج آماده است.
رهسپار با اشاره به اين‌که يکي از پارامترهاي مهم براي تشکيل خانواده شغل است، تصريح کرد: ما نمي‌توانيم منکر اين موضوع شويم که در جامعه ما شرايط اشتغال در يک شغل مناسب خيلي سخت است، اما با وجود همه مشکلات زماني که فرد به سن ازدواج مي‌رسد از بين ۱۰ ويژگي که روا‌ن‌شناسان براي تشخيص تفاهم بين افراد استفاده مي‌کنند، اگر ۵ تا از آن‌ها تحقق يابد فرد به ازدواج تمايل پيدا مي‌کند.
اين روان‌شناس با اشاره به اين‌که سازمان‌ها و خانواده‌ها در انتخاب‌هاي جوانان ما دخيل هستند، تأکيد کرد: خانواده‎‌ها مي‌توانند علي‌رغم تمام مشکلاتي که وجود دارد سطح توقع خود را پايين بياورند.
وي اضافه کرد: اگر زوجي که در کنار يکديگر قرار مي‌گيرند بنا را بر اين بگذارند که رقيب يکديگر نيستند بلکه در کنار هم هستند و خيلي از توقعاتشان را پايين آورده و با حداقل‌ها زندگي کنند و همچنين با ياري و رفاقت خانواده‌ها به‌جاي رقابت مي‌توان با خيلي از مشکلات مبارزه کرد و آن‌ها را شکست داد و يا با آن‌ها کنار آمد.
رهسپار با اشاره به اين‌که خواسته‌هاي جوانان امروزي، خواسته‌هاي پيش پا افتاده، ابتدايي است و همچنين، در شأن يک فرد بالغ نيست، عنوان کرد: اگر زوجين خواسته‌هاي خودشان را فداي امنيت رواني و آرامشي که در طولاني‌مدت مي‌توانند داشته باشند کنند، مي‌شود با الان را فداي حالي کرد که حال طولاني‌ مدت و شيرين و لذت‌بخشي است.
اين مشاور خانواده با بيان اين‌که از بين ۱۰ مورد اوليه که براي ازدواج مطرح مي‌شود، طرفين به حداقل به ۵ مورد از آن‌ها برسند، بناي اوليه براي پرداختن به مرحله بعدي ازدواج فراهم مي‌شود، خاطرنشان کرد: در انتخاب همسر بايد اين نکته را در نظر داشته باشيم که نه مرد ايده‌آل وجود دارد و نه زن ايده‌آل، بنابراين هيچ مرد و هيچ زني نمي‌تواند اين ۱۰ ويژگي را يک‌جا داشته باشد.
وي با اشاره به اين‌که بخشي از اين ويژگي‌ها هم‌کفو بودن است، بيان کرد: هم‌کفو بودن به‌معناي براير و شبيه هم بودن نيست بلکه به‌معناي هم‌شأن بودن است، که اين امر براي خيلي از جوانان و خانواده‌ها نيز خيلي مهم است و به آن اهميت مي‌دهند.
رهسپار با بيان اين‌که يکي از ويژگي‌هاي مهم که در هم‌کفو بودن بايد مدنظر قرار بگيرد، باورهاي اعتقادي است، عنوان کرد: زماني‌که شما با کسي در رابطه هستيد و مي‌خواهيد با او ازدواج کنيد، باورهاي اعتقاديتان بايد شبيه يکديگر باشد البته نه صددرصد شبيه هم باشيد.
اين مشاور خانواده افزود: زوجين بايد خيلي از چيز‌ها و باورهاي اعتقادي را از يکديگر بپذيرند، اين درحالي است که بعضي از مواقع جواني را مي‌بينيم که به خيلي از مسائل اعتقادي ندارد اما طرف مقابل او برعکس است و به خيلي از باور‌ها اعتقاد دارد که مي‌تواند مشکل‌ساز باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر