صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

بانوان/ بهترين سن باروري زنان چه سنتي است؟

رئيس مرکز درمان ناباروري ابن‌سينا، ضمن اشاره به اينکه زمان مناسب جهت اقدام افراد براي حفظ باروري چه زماني است و چه افرادي بايد مراقب باروري خودشان باشند، گفت: حفظ باروري هم براي کم کردن خطر باروري در سنين بالا و هم براي کساني که توان توليد مثل خود را بر اثر بيماري يا درمان آن از دست داده‌اند مورد توجه قرار مي‌گيرد.

کد خبر: 2208

صبحانه آنلاين/ دکتر محمدمهدي آخوندي افزود: با توجه به پيشرفت­ ها در حوزه درمان انواع سرطان و امکان تداخل اين درمان‌ها با توان باروري بيماران، متخصصان و پژوهشگران حوزه باروري و علوم مرتبط با آن تلاش کرده‌اند امکان‌هايي براي حفظ باروري بيماران پديد آورند.
اين جنين‌شناس با اشاره به تحقيقات جهاني پيرامون ناباروري که در دهه‌ هاي اخير پر­ رنگ ­تر شده است، گفت: تحقيقات نشان مي ­دهد که ميزان باروري در سطح جهاني در 50 سال اخير تقريبا به نصف کاهش يافته و لذا، ميزان ناباروري به طور مرتب در حال افزايش است. نتايج حاصل از بررسي عوامل، نشان‌ دهنده آن است که از يک سو، عوامل محيطي و از سوي ديگر، عوامل اجتماعي، فرهنگي، رواني و همچنين، برخي از بيماري‌ها بر باروري تاثيرمنفي مي­گذارند.
آخوندي، ضمن اشاره به اينکه علل فيزيکي و شيميايي مهم‌ترين عوامل محيطي به شمار مي‌آيند، افزود: دما، فعاليت هاي بدني زياد، فعاليت در محيط گرم، امواج موبايل، راديوتراپي و پارازيت، از جمله علل مهمي‌ هستند که مي ­توانند به‌ شدت بر باروري اثر بگذارند، عملکرد طبيعي هورمون‌ها را دچار اختلال کنند و سبب پايين آمدن کيفيت اسپرم‌ها و تعداد، حرکت و شکل آن‌ها شوند. وي تصريح کرد: نوع تغذيه، سبک زندگي، فشارهاي رواني، اضطراب‌هاي شغلي و به‌خصوص، آلاينده‌هاي محيطي در کيفيت اسپرم مردان تأثيرگذار است و تمام اين عوامل دانشمندان را دچار نگراني کرده است. از اين رو، بايد براي کاهش عوامل خطر، که سبب افزايش نازايي و کاهش قدرت باروري مي شوند، برنامه‌ريزي کرد.
رئيس مرکز درمان ناباروري ابن‌سينا گفت: عوامل اجتماعي و فرهنگي همچون اعتياد به سيگار، تنش ­هاي روزمره زندگي، بالا رفتن سن ازدواج و نوع اشتغال مي­ توانند بر باروري افراد تأثيرگذار باشند و سبب پايين آمدن کيفيت و کاهش اسپرم در مردان و تخمک در زنان شوند و اثري منفي بر قدرت باروري آن‌ها بر جاي بگذارند.
آخوندي، ضمن تاکيد بر مسئله سن باروري در زنان، گفت: بهترين سن باروري در خانم‌ها بين 25 تا 30 سال است. تا سن 35 سالگي، به علت ذخيره تخمک‌ها در تخمدان و آزاد شدن آنها به‌ مرور، نگراني چنداني در مورد قدرت باروري زنان وجود ندارد اما پس از اين سن، کم‌کم و به طور مداوم، از قدرت باروري زنان کاسته مي­ شود، به گونه­ اي که به طور مثال، اگر امکان باروري با لقاح خارج رحمي براي يک زن 32 ساله چيزي در حدود 35 درصد باشد، اين امکان در سن 42 سالگي، اگر اساساً آن زن داراي تخمک باشد، حدود 5 تا 10 درصد خواهد بود.
وي با اشاره به بيماري­هايي که ممکن است باروري را به مخاطره اندازند، گفت: يائسگي‌هاي زودرس و بيماري‌هايي مانند اوريون، لوپوس، ام اس و اندومتريوز، که به دستگاه­هاي توليد مثل مربوط مي­ شود، و مي­ توانند داراي علل ويروسي باشند يا از سن کودکي فرد را درگير خود کنند از جمله عللي‌اند که باروري را با مشکل مواجه مي­کنند.
اين متخصص جنين‌شناسي در ادامه افزود: آنچه در حفظ باروري افراد از اهميت بيشتري برخوردار است، سرطان است که نياز به توجهي بسيار دارد چراکه ميزان ابتلا به سرطان بسيار بالا است. سرطان مي‌تواند از کودکي بر افراد تأثيرگذار باشد و به‌تنهايي سبب کاهش قدرت باروري شود. از آنجا که داروهايي که براي درمان سرطان استفاده مي­ شوند، داروهايي هدف‌دار نيستند که صرفاً سلول‌هاي سرطاني را از بين ببرند، بر روي ساير سلول‌هاي در حال تقسيم بدن، همچون سلول‌هاي جنسي، نيز تأثير مي­گذارند.

رئيس مرکز درمان ناباروري ابن‌سينا، ضمن اشاره به اينکه زمان مناسب جهت اقدام افراد براي حفظ باروري چه زماني است و چه افرادي بايد مراقب باروري خودشان باشند، گفت: حفظ باروري هم براي کم کردن خطر باروري در سنين بالا و هم براي کساني که توان توليد مثل خود را بر اثر بيماري يا درمان آن از دست داده‌اند مورد توجه قرار مي‌گيرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر