صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

دوستان حسود و شوهری که در حضور والدینش از همسرش فاصله می گیرد

دختری 16 ساله هستم. رقبایی در درس دارم که 3 نفر آن ها خیلی به من حسودی می کنند، ولی من دوست دارم با همه رابطه ای صمیمی داشته باشم. چه کنم تا رابطه ای صمیمی بین ما وجود داشته باشد؟

کد خبر: 21727

خراسان/ رقبایی در درس دارم که خیلی به من حسودی می کنند

دختری 16 ساله هستم. رقبایی در درس دارم که 3 نفر آن ها خیلی به من حسودی می کنند، ولی من دوست دارم با همه رابطه ای صمیمی داشته باشم. چه کنم تا رابطه ای صمیمی بین ما وجود داشته باشد؟

مخاطب گرامی، شما در سن نوجوانی هستید و خیلی خوشحالم که به دنبال ایجاد رابطه ای موثر و مثبت با رقبای خود هستید؛ چراکه یکی از ویژگی های انسان سالم و موفق، داشتن مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. توجه داشته باشید که کسب این مهارت های مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشکل نیست فقط باید بخواهید و تمرین کنید. در ادامه این نوشتار، به راهکارهایی برای یادگیری این مهارت های ضروری اشاره می کنم که مطمئنا این رابطه شما و رقبایتان را بهتر می کند.

صریح و صادق باشید

صراحت و صادق بودن فرآیندی است که در ارتباطات انسانی به شکل نامحسوس، اما بسیار موثر نقش بازی می کند. تاکید می شود این فرآیند قابل دیدن یا شنیدن نیست، بلکه ۲ طرف درگیر ارتباط، آن را حس می کنند. اگر ارتباطی فاقد صراحت و صداقت باشد، بدون شک یا قطع خواهد شد یا به شکل مخدوش، مبهم و ناسالم ادامه می یابد. بنابراین اگر شما نتوانید یا نخواهید منظور خود را با صراحت بیان کنید، دوستان تان به اشتباه می افتند و به حدس و گمان متوسل می شوند و از واقعیت دور می شوند.

با دوستان تان همدلی و همدردی کنید

ما زمانی که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم همواره افکار، آرزوها، تمایلات، نگرانی ها و ترس های خود را آشکار می سازیم بدین دلیل، نیاز داریم که دیگران اولا، درک درستی از ما داشته باشند و ثانیا با ما در زمینه نگرانی ها، ترس ها و مشکلات مان همدلی و همدردی کنند. همدردی تلاشی است برای درک و فهم نیاز ذهنی طرف مقابل. برای همدلی هم باید بتوانید خود را جای دیگران بگذارید و از دریچه چشم آن ها نگاه و احساس کنید.

دوستان تان را خلع سلاح کنید

اگر بپذیریم که دیگران مانند ما نیستند آن وقت می توانیم به شیوه مناسب با نظرات و عقاید آن ها که به نظر ما صحیح نیست، مخالفت کنیم. به عبارت دیگر شما بدون بحث و جدل مخرب که معمولا همراه با بلند کردن صدا، داد و فریاد، خشم و غضب است می توانید به نتیجه مناسب دست یابید. یکی از مناسب ترین شیوه‌ها برای مخالفت با نظرات و عقاید دیگران روش خلع سلاح است. در این روش، شما در سخنان طرف مقابل حقیقتی را پیدا می کنید و سپس در مقام موافقت و تایید آن، حرف می زنید؛ به طور مثال، همکلاسی شما می گوید: «اصلا حرف های تو را قبول ندارم!» و پاسخ شما باید این گونه باشد: «بله، حق با تو است، ما همیشه نباید دربست و به صورت صددرصدی حرف های دیگران را بپذیریم.» همچنین به خاطر داشته باشید که لحن پاسخ شما نیز مهم است. اگر پاسخ تحقیرآمیز باشد این روش اثر مطلوب را نخواهد داشت.

ویژگی های منفی تان را تغییر دهید

شناسایی دنیای ذهنی دیگران، همدلی و همدردی کردن با آن ها یا به نتیجه رسیدن بحث های ما با دیگران، نیازمند خودشناسی و تلاشی برای افزایش اطلاعات و آگاهی های خود برای شناسایی دیگران و محیط زندگی است. آگاهی از نقاط قوت و ضعف، ترس ها، امیال، آرزوها و نیازهای خود و پذیرش صادقانه آن ها کمک می کند ویژگی ها و خصوصیات دیگران را واقع بینانه تر ببینیم و آن ها را بپذیریم. باید به خاطر داشت خودشناسی و افزایش آگاهی مستلزم صرف وقت، صبوری و تلاش برای تغییر ویژگی های منفی خود است.

شوهرم در حضور والدینش از من فاصله می گیرد

دختری هستم ۲۴ ساله. یک سال و ده ماه است که عقد کرده ام. شوهرم تک فرزند خانواده است و اراده ای ندارد. بعضی مواقع به خاطر پدر و مادرش با من دعوا می کند و فقط حرف آن ها را قبول دارد. در حضور آن ها نمی توانم با او حرف بزنم چون انگارخجالت می کشد با من باشد و از من فاصله می گیرد. جلوی دیگران با من خیلی سرد برخورد می کند ولی وقتی تنها هستیم خوب است.

خواهر گرامی در پیامک تان گفته اید که همسرتان تک فرزند است و اراده ای از خودش ندارد. در همین باره باید بدانید که معمولا پدران و مادران در تربیت تک فرزندان دچار اشتباه می شوند و با فراهم کردن تمام خواسته ها و امکانات برای فرزندشان، آنان را افرادی پر توقع و کم اراده تربیت می کنند. توجه داشته باشید که در زندگی با این گونه افراد لازم است واقعیت های زندگی را برای آن ها بیان و اجازه تجربه کردن را برای آن ها فراهم کنیم و در عین حال به آن ها مشورت های مناسب بدهیم. البته شما هم نباید اطاعت شوهرتان از حرف های والدینش را، همیشه پای بی اراده بودن او بگذارید و باید به او هم حق بدهید که می خواهد احترام پدر و مادرش را حفظ کند.

توقع مخالفت شوهرتان با والدینش بی جاست

جالب است بدانید که بیشتر تک فرزندان به والدین خود وابسته هستند و نمی توانند با آنان مخالفت کنند. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر نظر متفاوت شوهرتان با شما، نباید به مخالفت شوهرتان با والدینش منجر شود؛ بنابراین توقع مخالفت کردن شوهرتان با والدینش، صحیح به نظر نمی رسد.

فرهنگ خانواده شوهرتان را بررسی کنید

گفته اید که شما و شوهرتان در حضور والدین همسرتان، نمی توانید با یکدیگر صحبت کنید ولی دلیل آن را توضیح نداده اید و گفته اید انگار از بودن با شما خجالت می کشد.

در این شرایط لازم است هنگامی که با هم تنها هستید در آرامش کامل درباره دیدگاه خود با همسرتان حرف بزنید تا دلایل او را نیز برای این گونه رفتارهایش بشنوید. این نکته را بهتر است بدانید که هر خانواده ای رفتارهایی را درست می داند و رفتار هایی را نادرست. ممکن است این رفتار شوهرتان در جمع های خانوادگی به خاطر فرهنگ حاکم بر خانواده او باشد چراکه در بعضی خانواده ها رفتار صمیمانه همسران در حضور دیگران یا ابراز علاقه آنان به یکدیگر را زیاد مناسب نمی دانند و رفتار همسرتان ممکن است ناشی از این نوع دیدگاه باشد.

بیشتر شباهت ها را ببینید نه تفاوت ها را

گفته اید که وقتی تنها هستید، شوهرتان رفتار خوبی با شما دارد و این می تواند نشان دهنده علاقه او به شما باشد. شما می توانید از همین علاقه استفاده کنید تا دلایل رفتارهای او را بهتر بشناسید و بیشتر روی شباهت هایتان تمرکز کنید تا تفاوت هایتان.

نظرات بینندگان

ارسال نظر