صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

زن را زنانه بفهميم و مرد را مردانه

رييس مرکز تحقيقات زن و خانواده در برنامه تلويزيوني «اين شب‌ها»ي اول و دوم دي‌ماه به ارائه نکاتي پيرامون بحث خانواده پرداخت.

کد خبر: 1567

زنان نيوز/ رييس مرکز تحقيقات زن و خانواده در برنامه تلويزيوني «اين شب‌ها»ي اول و دوم دي‌ماه به ارائه نکاتي پيرامون بحث خانواده پرداخت.
حجت‌الاسلام محمدرضا زيبايي‌نژاد در اين برنامه با اشاره به حديثي از امام رضا(ع) درباره خوش‌خلقي و لطف به اهل خانه اظهار کرد: چارچوب‌هاي حقوقي مرزها را براي ما مشخص کرده است، اما رعايت اخلاق هم متضمن پايداري بنياد خانواده است. نه حقوق به تنهايي قادر است خانواده را پايدار نگه‌دارد نه اخلاق به تنهايي. اين‌که بگوييم خانواده بايد بر چارچوب‌هاي اخلاقي صرف بنا شود يکي از غلط‌هاي رايج روزگار ماست. بهتر است مرزها را با چارچوب‌هاي حقوقي مشخص کنيم و اخلاقي عمل کنيم
وي افزود: منظور از لطف در حديث فوق آن چيزي است که اظهار مي‌شود نه نيت در دل. حضرت در اين‌جا به ما نشان مي‌دهند که يکي از وظايف مردان اظهار لطف و محبت به خانواده و همسر است.

رئيس مرکز تحقيقات زن و خانواده ضمن اشاره به تمايز جنسيتي زن و مرد گفت: زنان و مردان هر کدام ويژگي‌هايي مختص خود دارند و نياز است زنان و مردان مهارت‌هاي برخورد با هم را بياموزند.
وي ادامه داد: آلن و باربارا پييس کتابي نوشته‌اند که در آن حدود 40تمايز زن و مرد را که در تحقيقات و آزمايشات به دست آمده، بيان کرده‌اند. در صفحه آخر اين کتاب نوشته شده است: «در طول تاريخ بشر اولين بار در قرن حاضر است که تمايزات زن و مرد در نظام آموزشي ناديده گرفته مي‌شود.» و اين گونه است که تمايزاتي که بايد موجب جذابيت باشد، باعث اختلاف دو جنس در زندگي خانوادگي شده است. پژوهش‌هاي ما نشان مي‌دهد که نظام آموزشي در جمهوري اسلامي هم خصلت‌هاي ضدخانواده دارد. به تمايزات زن و مرد توجه نمي‌کند و ارزش‌هاي خانواده را در خود بازتاب نمي‌دهد.
وي نظام آموزشي موجود را معطوف به تأمين نياز بازار دانست و افزود: گذراندن مراحل تحصيلي اولويت اول براي دختران ماست و انعطاف لازم براي انجام وظيفه خانوادگي ندارد و آن‌ها را براي پذيرش نقش‌هاي زنانه آماده نمي‌کند و افتخار همسري و مادري بهشان نمي‌دهد. اين نظام براي شاغل شدن طراحي شده است و اگر دختري شاغل نشود احساس شکست پيدا مي‌کند.

تک‌فرزندان معمولا اجتماعي و مسئوليت‌پذير نيستند
حجت‌الاسلام والمسلمين زيبايي‌نژاد ضمن بيان نتايج تحقيقي در غرب که بر آسيب‌هاي خانواده‌هاي تک‌فرزند صورت گرفته است، گفت: تعامل فرزندان در خانواده‌هاي پرجمعيت باعث اجتماعي بار آمدن فرزندان و مسئوليت‌پذير و نظم‌پذير شدن آن‌ها مي‌شود.

کارشناسان و طلاب زندگي زناشويي را آرماني و دور از دسترس ترسيم نکنند
وي در ادامه مواردي از غلط‌هاي رايج در جامعه را برشمرد و افزود: کارشناسان و حتي طلاب محترم ما خانواده را آرماني تصوير مي‌کنند. رفتارهاي زن و مرد را در نقطه روشن و متعالي ترسيم مي‌کنند و ميليون‌ها نفر در کشور خود را با آن نقاط مي‌سنجند و احساس نارضايتي در آن‌ها شکل مي‌گيرد. هانتيگتون در سفري که مدت‌ها پيش به ايران داشته است، مي‌گويد: «در هيچ جاي دنيا نديدم فاصله واقعيت‌هاي زندگي با آرمان‌ها اينقدر زياد باشد!» و همين مسئله باعث مي‌شود نارضايتي در کشور ما خيلي بالا باشد. دختران ما تصور بسيار آرماني از همسر دارند و وقتي وارد زندگي مي‌شوند و تفاوت‌ها را مي‌بينند نارضا مي‌شوند و طلاق‌ رخ مي‌دهد.

حساب و کتاب خدا با حساب و کتاب ما آدم‌ها فرق مي‌کند، پس به خدا اعتماد کنيم
وي عدم اعتماد به خداوند را نيز از مواردي دانست که در جامعه ما به آن کم‌توجهي مي‌شود و ادامه داد: هم در ازدواج و هم در فرزنددار شدن توکل و اعتماد به خداوند راهگشاست. نبايد به اين مسائل با دو دو تا چهارتاي دنيايي نگاه کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمين زيبايي‌نژاد در پايان با تأکيد بر ساخت متفاوت زن و مرد و نيز جايگاه متفاوت آن دو خاطرنشان‌ساخت: اين‌که رايج شده با زن و مرد بايد برخورد يکسان داشت، درست نيست. ساختار وجودي زن و مرد يا هم متفاوت است. حديثي از امام رضا عليه‌السلام داريم که مي‌فرمايند: «خداوند نسبت به دختران رقيق‌القلب‌تر است تا پسران»، پس محبت و لطف نسبت به زن جايگاه دارد و احترام و تبعيت نسبت به مرد.

به‌گونه‌اي رفتار کنيم که دوست داريم با ما رفتار شود
وي با اشاره به باور رايج موازنه در رفتار و اشتباه بودن اين باور گفت: اين درست نيست که بگوييم با هر فرد همان‌گونه رفتار کن که با تو رفتار مي‌کند، بلکه در دين ما اين‌گونه بيان شده است که با ديگران همان‌گونه رفتار کن که دوست داري با تو رفتار کنند.
وي افزود: شخصي آمد خدمت امام صادق عليه‌السلام و گفت: خانواده‌اي دارم که از هيچ بدي در حقم فروگذار نکرده‌اند، آبروي مرا برده‌اند و با زبان عليه من بدگويي مي‌کنند. من قيد آن‌ها را زده‌ام. امام فرمود: اگر اين کار را بکني، خدا، هم قيد تو را خواهد زد و هم قيد همه آن‌ها را. حديث ديگري هم هست از پيامبر صلي‌الله عليه و آله که مي‌فرمايند هر که با تو قطع رحم کرد، تو صله رحم کن، کسي که تو را محروم کرد، از او حمايت کن. اگر به تو ظلم کردند، تو آ‌ن‌ها را ببخش که اگر چنين کردي خداوند پشتيبان تو در برابر آن‌ها مي‌شود.

زن را زنانه بفهميم و مرد را مردانه
رئيس مرکز تحقيقات زن و خانواده ضمن تاکيد مجدد به تمايز جنسيتي زن و مرد گفت: زن را بايد زنانه بفهميم و مرد را مردانه. اين مسئله در بين پيامبران الهي هم بوده است. خداوند به حضرت ابراهيم عليه‌السلام مي‌فرمايند مَثَل زن مَثَل يک استخوان منحني است(مثل انگشت شصت) که اگر بخواهي آن را صاف کني مي‌شکند. تو بايد اين انگشت منحني را با انحنايش قبول کني. خانمي به نام «توني گرنت» کتابي نوشته است با نام «زن بودن» که در آن نوشته است: خودآگاهي مرد به صورت مستقيم حرکت و براي رسيدن به مقصود کوتاه‌ترين مسير را انتخاب مي‌کند و مسير برايش موضوعيت ندارد، برعکسِ زن که خودآگاهي‌اش منحني است و مسير هم برايش موضوعيت دارد.

اگر اقتدار به درستي فهم و اعمال شود، جلوي خشونت را مي‌گيرد
وي با اشاره به ديدگاه برخي جامعه‌شناسان که بيان مي‌کنند اقتدار خشونت مي‌آورد و براي رفع خشونت بايد اقتدار را از مرد گرفت، گفت: اتفاقا اگر اقتدار به درستي فهم و اعمال شود، جلوي خشونت را مي‌گيرد. منظور ما از اقتدار غضب و استبداد نيست. رواياتي هم داريم که مردي را که به زن غصب کند، سرزنش کرده است. بايد ببينيم چرا خشونت خانگي اعمال مي‌شود؟ مرد يا زن آن‌جايي که از مديريت طرف مقابل ناتوان مي‌شوند به خشونت روي مي‌آورند. اگر زن مجال مديريت به همسر بدهد و اجازه بدهد تا مرد سرپرستي خود را به خانواده اعمال کند و وي را در اشتباهات تحقير نکند، جلوي خشونت او را خواهد گرفت.
وي افزود: زن بايد اقتدار مرد را حفظ کند تا فرزندان هم احترام به پدر را ياد بگيرند و مرد بايد محبت به زن را رعايت کند تا بچه‌ها زحمت مادر را قدر بدانند.

در سبک زندگي غربي به حرمت‌گذاري توجه کمتري شده است
حجت‌الاسلام والمسلمين زيبايي‌نژاد در بحث تربيت فرزندان گفت: کارشناسان تربيتي ما روي مفهوم صميميت تأکيد زيادي کرده‌ و به مفهوم حرمت‌گذاري کمتر توجه داشته‌اند؛ چون اين سبک تربيتي مناسب با فضاي فردگرايي است که دنيا به سمت آن مي‌رود. تأکيد به کيف فردي و لذت‌جويي. در اين فضا حتي به پدر و مادر گفته مي‌شود به فرزندان امر و نهي نکنيد!
وي افزود: در کشورهاي اروپايي تحقيقي درباره تأثير محروميت از پدر و محروميت از مادر در بزهکاري‌هاي عادي و خطرناک در سنين نوجواني انجام شده است. نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد در مجرميت خطرناک ميزان تأثيرگذاري محروميت از پدر سه برابر محروميت از مادر است؛ يعني هر چه فرزند به سمت نوجواني مي‌رود جايگاه اقتدار پدر بيشتر تأثيرش را نشان مي‌دهد.
رئيس مرکز تحقيقات زن و خانواده در پايان با اشاره به اين نکته که والدين هم بايد استقلال فرزندان را در سنين بالاتر و بعد از ازدواج بپذيرند، افزود: احساس مالکيت نسبت به ديگري از عوامل مشکل‌زاست. براي نمونه وقتي پسري ازدواج مي‌کند از همان ابتدا درگير دو مالک مي‌شود! مادر که تاکنون مؤثرترين فرد در زندگي فرزند بوده و مي‌خواهد اين مسير ادامه يابد و همسر که دوست دارد شوهرش شش دانگ براي او باشد و رابطه با والدين و دوستانش را محدود کند که اين خطاست. ما بزرگ‌ترها بايد به فرزندان‌مان ياد بدهيم که حرمت بزرگ‌تر و سرپرست خانواده و خانواده شوهر را نگه‌دارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر