صفحه نخست >> ازدواج تعداد نظرات: 0

فقر فرهنگي عامل افزايش طلاق در جامعه

کد خبر: 1069

باشگاه خبرنگاران/ مشاور خانواده و کارشناس امور فرهنگي گفت: عامل اصلي افزايش طلاق در جامعه فقر فرهنگي و اقتصادي است.
حسن کمالي مشاور خانواده و کارشناس امور فرهنگي با بيان اين که فقر اقتصادي زمينه سازي فقر فرهنگي است، افزود: فقر فرهنگي يکي از عوامل افزايش طلاق در جامعه محسوب مي‌شود.
اين مشاور خانواده و کارشناس امور فرهنگي با اشاره به انواع فقر در جامعه اظهارداشت: متاسفانه فقر فرهنگي باعث گسستن خانواده‌ها، از ميان رفتن احترام و ادب و همچنين بالا رفتن آمار فرار دختران و پسران از خانه مي شود.
وي در توضيح فقر فرهنگي بيان داشت:‌ فقر فرهنگي يعني عدم آگاهي به مسائل روز و به مسائل خود، يعني انسان ممکن است از مسائل مربوط به خود غافل باشند و اين بالاترين مصيبت است.
کمالي با اشاره به سخنان حضرت علي(ع) در کتاب نهج البلاغه به اينکه هيچ فقري بدتر از فقر جهل نيست، تصريح کرد: مهم ترين شاخصه فقر فرهنگي جهل و ناداني است، زيرا اگر انسان از شناخت و آگاهي لازم نسبت به هستي جامعه و انسان برخوردار نباشد، به طور حتم قادر نخواهد بود تغيير و تحولي در اوضاع زندگي خود ايجاد کند.
وي با اشاره به وجود گروه‌هاي تفکيري از اوايل انقلاب اسلامي، بيان داشت: در اوايل انقلاب اسلامي گروهک تفکيري فرقان آيت الله مطهري که يک مغز متفکر شيعه بودند را از روي جهل و گمراهي به شهادت رساندند و به تفکر خودشان با اين ترور به سوي بهشت و ابديت رفتند.
اين مشاور خانواده و کارشناس امور فرهنگي، در ادامه افزود: امروز گروهک تروريستي داعش که از فقر خرد و فرهنگ رنج مي‌برند، کشتن مسلمانان و اقليت‌هاي ديني را واجب مي‌دانند و ازدواج‌هاي جهادي غلط را بر اساس فقر فرهنگي بنا کرده اند و اين يک معضل بين المللي است که داعشي‌‌ها از روي جهل و ناداني بوجود آورده‌اند.
وي با تاکيد بر اينکه بدترين معضل يک جامعه فقر فرهنگي محسوب مي‌شود، يادآور شد: در طول تاريخ آ‌ن چه باعث شقاوت و کشتار شده بر محور فقر فرهنگي است و فقط با همراهي علما، دانشمندان و افراد صاحب نظر است که مي‌توانيم به صراط مستقيم هدايت شويم.
*فقر اقتصادي زمينه ساز فقر فرهنگي است
کمالي با بيان اينکه عوامل متعددي باعث فقر فرهنگي مي‌شوند، گفت:‌ دانشمندان از فقر اقتصادي به عنوان بحران فرهنگي ياد مي‌کنند، زيرا باعث فقر فرهنگي مي‌شود.
وي در ادامه ضعف مديريتي را دليل فقر فرهنگي برشمرد و عنوان کرد: ما با مديريت کلان و دور برد مي‌توانيم به راحتي جوان‌ها را هدايت کنيم و فقر فرهنگي را نيز با همين مديريت مي توان از بين برد.
اين مشاور خانواده و کارشناس امور فرهنگي در ادامه افزود: اگر ما بتوانيم الگوي خوبي براي جوان‌ها پيدا کرده و آن الگو را عملياتي کنيم فقر فرهنگي از بين مي‌رود و موجب مي‌شود افراد فرهنگ صحيحي را انتخاب کنند.
وي با اشاره به راه حل‌هاي مقابله با فقر فرهنگي اظهار داشت: نخستين راه حل مقابله با فقر فرهنگي اين است که وحدت داشته و پيرو ولي امر مسلمين باشيم زيرا وحدت بدون امر ولايت ميسر نمي‌شود.
اين کارشناس امور فرهنگي يادآور شد: امن ترين مکان براي جوانان، مساجد و همراهي با روحانيت، معلمان و والدين است و اگر اين‌ اشخاص در انجام وظايف خودشان کوتاهي کنند، در آينده مشکلات زيادي را پيش رو خواهيم داشت.
کمالي در پايان خاطر نشان کرد: اگر از فرمايشات مقام معظم رهبري به عنوان منشور فرهنگي بهره ببريم، به مرور زمان فقر اقتصادي و به دنبال آن فقر فرهنگي از بين خواهد رفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر