صفحه نخست >> اخبار تعداد نظرات: 0

عادل قیدگزارش بازیهای خارجی را میزند؟

زمزمه ها می گویند، بعد از سال ها، پخش فوتبال های خارجی به تیم دیگری واگذار شده، اگر این شایعه ها درست باشد، با چه برنامه ای رو به رو می شویم؟

کد خبر: 29300

هفته نامه تماشاگران امروز: زمزمه ها می گویند، بعد از سال ها، پخش فوتبال های خارجی به تیم دیگری واگذار شده، اگر این شایعه ها درست باشد، با چه برنامه ای رو به رو می شویم؟

آن طور که طوطیان شکرشکن شیرین گفتار جام جم روایت می کنند، پس از سال ها، ممکن است مسوولیت تهیه و پخش فوتبال های خارجی تغییر کرده و با آغاز فصل جدید فوتبال اروپا، تیم دیگری این مسوولیت خطیر را به عهده خواهندگرفت. این تصمیم، یعنی شبکه سه برخلاف گفته های مدیرش همچنان بر سَبیل پخش فوتبال خواهد ماند و حتی جدی تر و عمیق تر به آن خواهدپرداخت.

یعنی باید همین شنبه شب پیش رو با «رضا جاودانی»، «محمدرضا احمدی» و بقیه اعوان و انصار جلوی دوربین خداحافظی کنیم. یعنی احتمالا در سال آینده خبری از «به اضافه فوتبال» به تهیه کنندگی حسین ذکایی نخواهدبود و گروه دیگری با سابقه ای مشخص ویژه برنامه های فوتبالی را روی آنتن می فرستند. حالا با توجه به شناخت نصفه و نیمه مان از تیم جدید و حدس و  گمان ها، می خواهیم تصور کنیم در سال آینده با چه برنامه ای مواجه می شویم.

شیک می شوند: آن طور که از سابقه تیم جدید بر می آید، آنها تلاش بسیاری دارند تا تصویرهای زیبا قاب های هنرمندانه ای به مخاطبان تحویل دهند. این زیبایی در همه ابعاد بروز خواهدکرد، دیگر از دکورهای سرهم بندی شده با دکور برنامه گلخانه، یا دکورهای زمخت و بی ربط خبری نخواهد بود. خوب خرج کردن برای این زیبایی، از ویژگی های تیم جدید است. احتمالا دکوری بزرگ و مناسب ساخته می شود آن هم در استودیویی اجاره ای در بیرون از سازمان. کیفیت تصویری و نوپردازی برنامه هم پیشرفت خواهدکرد. دیگر از حرکات معمولی و خسته کننده دوربین ها خبری نخواهدبود.

مهمانان خارجی می آیند: باز هم شنیده می شود که یکی از وعده های هیجان انگیز تیم جدید برای مجاب کردن مدیران سیما، همین بخش بوده. یعنی آنها مدعی شده اند که در کنار کارشناسان داخلی، نگاهی هم به مهمان- کارشناس های خارجی خواهندداشت و حاضرند برای آمدن آنها به ایران، دست به جیب شوند و پول های درست خرج کنند. لابی اش را هم دارند! این وعده، از جمله برگ برنده هایی بوده که تیم سابق از عهده اجرایش بر نمی آید. سابقه مثبتی که مدیران سازمان از حضور دونگا، ماتئوس و... در ایران دارند از جمله اتفاق هایی است که شاید باز هم در سال آینده با آن مواجه شویم. فکرش را بکنید؛ بازی رئال و بارساست و رائول روی آنتن ماست! عجب وعده شیرینی...

کارشناسان جدید دیده می شوند: همیشه یکی از پاشنه آشیل های پخش فوتبال خارجی، کارشناسانی بوده اند که به جای تحلیل بازی، از بدیهیات هزاربار گفته شده حرف می زدند (بازی فوتبال یازده نفره است و مبتنی بر پاس و شوت!) یا تحلیل اجتماعی را بر تحلیل فنی مقدم دانسته اند و در تکرار آن افراط کرده اند. بعید نیست که تیم جدید تلاشش را بکند تا تحلیل فنی را با کارشناسان جوان دنبال کند و با توجه به امکاناتی که بازی ها در اختیار برنامه می گذارند، به سبک نود تحلیل های سریع ارائه بدهد، یعنی می شود با اصغر مازیارها وداع کنیم؟

وقت بیزینس رسیده است: خب تمامی موارد بالا، از دکور گرفته تا دعوت مهمانان خارجی و کارشناسان جدید، به پول و اعتبار کافی نیاز دارد که در توان صدا و سیما با بودجه فعلی نیست. پس باید فکری کرد و این همان فکر دوم است! سابقه تیم جدید نشان می دهد که آنها ید طولایی در بیزینس دارند و توانسته اند سرمایه گذاران خوبی برای کارهایشان جذب کنند.

پس هیچ بعید نیست که برنامه پرمخاطب و لذیذی چون پخش فوتبال های خارجی، مجال مناسبی شود برای همین بیزینس ها (غیر از حضور شرکت های خاص که روال پذیرفته شده ای است، بدبینانه اش می شود حضور لابی گونه برخی کارشناسان برای مطرح شدن و تیم دار شدن در سال آینده). تیم قبلی با همه ضعف ها و نداشته هایش، در این زمینه هیچ استعدادی نداشت و پاکدست به کارش پایان داد. سختی کار مدیران سازمان در همین نکته آخر است؛ آیا آنها می توانند عنان بیزینس را در یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیون، به خوبی کنترل کنند؟ این سوال و نمونه های مشابهش را باید از شهریور پاسخ داد.

تهدید بزرگ: فوتبال خارجی بدون فردوسی پور؟

ممکن است رضا جاودانی مجری بی نقصی نباشد اما اگر او برود صدا و سیما چه کسی را جانشینش خواهدکرد؟ گفته می شود جاودانی علاقه ای به همکاری با تیم پرحاشیه ای که به دنبال گرفتن پخش بازی های خارجی هستند، ندارد. اما احتمالا او تنها کسی نیست که ممکن است قید همکاری با این تیم را بزند. براساس شنیده ها عادل فردوسی پور محبوبترین چهره حال حاضر صدا و سیما هم با وجود اختلافات دیرینه با ذکایی و دوستانش، آنها را به جانشینان احتمالی شان ترجیح می دهد. هرچه باشد او احتمالا از یاد نبرده که کسانی از آنها به عنوان تهیه کننده احتمالی فوتبال خارجی شبکه 3 نام برده می شود، تا همین چند ماه پیش که در یکی از دیگر شبکه های تلویزیون برنامه داشتند، تلاش زیادی کرده بودند که بتوانند برنامه 90 را زمین گیر کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر