صفحه نخست >> اخبار تعداد نظرات: 0

سریال پربیننده‌ که صدای همه رادرآورده

نگاهی به انتقادها از سریال آمریکایی «بازی تاج و تخت»؛ سریال پربیننده‌ای که صدای همه را درآورده است نویسنده رمان‌هایی که سریال "بازی تاج و تخت" از آن‌ها اقتباس شده، استفاده از خشونت و تجاوز به زنان در این سریال را توجیه کرده است. "جورج آر آر مارتین" با دفاع از نمایش تجاوز به زنان می‌گوید: «تجاوز، جزئی از جنگ است.»

کد خبر: 29288

سریال آمریکایی بازی تاج و تخت (Game of Thrones) که پر از صحنه‌های برهنگی و خشونت‌آمیز است، صدای بینندگان غربی را درآورده است.

 

با وجود آنکه این سریال، یکی از مجموعه‌های پربیننده است اما به دلیل صحنه‌های زشت و ناهنجار، انتقادهای فراوان مخاطبین را به همراه داشته است.

 

حتی بی بی سی نوشته است که «برخی از بینندگان این درام تاریخی - فانتزی از وجود برخی صحنه های خشونت جنسی علیه زنان در این سریال ابراز ناخشنودی کرده اند.»

 

 

ملکه انگلیس در پشت‌صحنه سریال و بازدید از تخت ساخته شده از شمشیرها و خنجرها

 

 

"جورج آر آر مارتین" نویسنده رمان هایی که این سریال اقتباسی از آنهاست، از وجود صحنه تجاوز در یکی از صحنه های فصل پنجم این سریال دفاع کرده است.

 

وی در توجیه استفاده از صحنه‌های عریان، تجاوزگری و خشونت علیه زنان گفته است: «متاسفانه تجاوز هنوز هم بخشی از جنگ است.»

 

به گزارش انترتینمنت ویکلی، او در ادامه توجیهاتش برای استفاده از چنین صحنه‌های ضدانسانی که بدآموزی‌های فراوانی دارد، گفته است:‌ «اگر هنگام نوشتن از جنگ، بخواهید فقط از نبردهای جذاب و کشتن هیولاها به دست قهرمانان داستان، و چیزهایی از این دست بنویسید، در این صورت، یک جور بی صداقتی اساسی در کار شما خواهد بود.»

 

جورج آر آر مارتین درباره وقوع تجاوزهای جنسی در جریان جنگ ها گفته است:‌ «فکر نمی کنم که باید وانمود کنیم چنین چیزی وجود ندارد.»

 

او گفته است: «من می خواهم کشمکش را به تصویر بکشم. درام از دل درگیری و ناسازگاری شکل می گیرد. اگر یک مدینه فاضله را به تصویر کشیده باشید، در این صورت احتمالا یک کتاب ملال آور نوشته اید.»

 

 

 

 

با وجود توجیهات نویسنده و برخی دیگر از تولیدکنندگان این سریال، رسانه‌ها و منتقدین زیادی این سریال و نحوه نمایش برهنگی و خشونت و سوءاستفاده از زنان را شماتت کرده‌اند.

 

روزنامه های هافینگتن پست، واشینگتن پست و مجله تایم ازجمله منتقدان این سریال بوده‌اند.

 

 مجله تایم (TIME)  نوشته است: «منتقدین از این می‌ترسند که صحنه‌های تجاوز به‌قدری در سریال فراگیر شوند که دیگر مانند صدای پیش‌زمینه باشند: یک اتفاق عادی و بدون شوک.»

 

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، زمانیکه "الکس گریوز" کارگردان قسمتی از این سریال درباره یکی از صحنه‌های تجاوز جنسی با تمسخر نوشت که «متوجه نبوده که این صحنه، صحنهٔ تجاوز است» خشم بسیاری را برافروخت.

 

 

 

 

سریال بازی تاج و تخت بر اساس مجموعه رمان "بازی تاج و تخت: سرود یخ و آتش" نوشته جورج آر آر مارتین ساخته شده است. مارتین نوشتن این کتاب را از سال ۱۹۹۱ شروع کرد و اولین کتابش در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

 

جورج آر آر مارتین در این اثر، جهانی فانتزی را در دورانی شبیه قرون وسطا خلق کرده است که در آن حکومت ها، سیاست های پشت پرده و نقش روابط خانوادگی را در بازی برای تصاحب تاج و تخت نشان می دهد.

 

تاکنون چهار فصل از این سریال پخش شده است و فصل پنجم در حال پخش است.

جام نیوز

نظرات بینندگان

ارسال نظر