صفحه نخست >> اخبار تعداد نظرات: 0

رژیم صهیونیستی و بازی رسانه ای با یک حکم

تارنمای شبکه انگلیسی «بی. بی. سی» بیستم آذر به نقل از رسانه های خبری صهیونیستی گزارش کرد دادگاه داوری بین المللی* در ژنو سوییس که مسوول رسیدگی به اختلاف مالی ایران و رژیم صهیونیستی در مورد سهام تهران در «شرکت خط لوله نفتی ایلات – عسقلان» شده، این رژیم را به پرداخت غرامت به ایران متهم کرده است.

کد خبر: 11

تارنمای شبکه انگلیسی «بی. بی. سی» بیستم آذر به نقل از رسانه های خبری صهیونیستی گزارش کرد دادگاه داوری بین المللی* در ژنو سوییس که مسوول رسیدگی به اختلاف مالی ایران و رژیم صهیونیستی در مورد سهام تهران در «شرکت خط لوله نفتی ایلات – عسقلان» شده، این رژیم را به پرداخت غرامت به ایران متهم کرده است.

بی. بی. سی به نقل از روزنامه صهیونیستی «جوییش بیزینس» نوشته در صورت نهایی شدن رای، ممکن است رژیم صهیونیستی به پرداخت ۵۰ میلیون دلار غرامت محکوم شود (۱).

این در حالی است که روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» میزان غرامت را ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده و افزوده است احتمال دارد غرامت نهایی با این مبلغ تفاوت داشته باشد زیرا هر ۲ طرف دعوا به یقین درصدد ارایه دلایلی برای تغییر در این رای به سود خود برخواهند آمد. (۲)

** پرونده ای از گذشته

تارنمای «اخبار العراق» بیست و سوم آذر با استناد به گزارش نوزدهم آذر روزنامه اقتصادی «دی مارکر» وابسته به روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت: در سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷ خورشیدی) شرکت ایرانی- صهیونیستی خط لوله نفتی ایلات – عسقلان به منظور تسهیل صادرات نفت ایران به اروپا تشکیل شد.

آن زمان، کانال سوئز به دلیل اختلاف مصر و رژیم صهیونیستی بسته بود و ایران با استفاده از خط لوله ۲۴۲ کیلومتری نفت خود را از بندر ایلات در شمال دریای سرخ به بندر عسقلان در ساحل دریای مدیترانه و سپس بازارهای اروپا می فرستاد.

هنگام پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نزدیک به ۸۰۰ هزار تن نفت خام ایران به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار در مخازن و این خط لوله قرار داشت که نیمی از آن سهم ایران بود.

در پی شکایت ایران به محاکم داوری در ژنو و پاریس در سال ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۸۳ خورشیدی) برای دریافت۸۰۰ میلیون دلار غرامت، دادگاه فرانسوی در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) رژیم صهیونیستی را به پرداخت غرامت محکوم کرد.

به نوشته روزنامه دی مارکر، با وجود اینکه رژیم اشغالگر با تعامل با هیات های داوری بین المللی مخالف است اما از آنجا که دادگاهی فرانسوی حکم داده بود، وادار شد در این پرونده مشارکت کند.

کمیته بین المللی داوری، پارسال درخواست این رژیم برای بازنگری در حکم را رد و آن را به پرداخت غرامت ۳۳۰ هزار دلار معادل یک میلیون شِکِل (واحد پول رژیم صهیونیستی) محکوم کرد.

بر پایه گزارش این روزنامه صهیونیستی، پس از سپری شدن بیش از ۲۰ سال کمیته بین المللی داوری در ژنو رژیم صهیونیستی را به پرداخت غرامت ۵۰ میلیون دلاری به ایران محکوم کرد.

البته این رسانه تاکید کرد «این حکم یک سال پیش صادر شده، اما تاکنون منتشر نشده است» (۳).

** مخمصه های رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی دراین ماه ها زیر فشار سخت داخلی و بین المللی قرار داشته است. پس از انتقادهای بین المللی از رژیم اشغالگر قدس به دلیل کشتار بیش از ۲هزار و ۱۰۰ نفر در جنگ ۵۱ روزه غزه، برنامه های توسعه ای و شهرک سازی در بیت المقدس و بالا گرفتن درگیری ها در مسجدالاقصی به سبب هتک حرمت آن از سوی صهیونیست های تندرو به موج اعتراض ها به این رژیم حتی از سوی کشورهای غربی دامن زد.

در ابتدای سال جاری میلادی گفت و گوهای سازش با وجود پافشاری غرب به ویژه آمریکا، به دلیل کارشکنی صهیونیست ها در آزادسازی اسرا و توقف شهرک سازی ها متوقف و دولت وفاق ملی با حضور گروه های جنبش آزادی بخش میهنی فلسطین (فتح) و جنبش مقاومت فلسطین (حماس) تشکیل شد.

اکنون نیز فلسطینیان تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد را پی گرفته اند که مهلت دو ساله ای برای پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تعیین می کند.

آنگونه که بیست و سوم آذرماه «واصل ابو یوسف» عضو ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین، به خبرگزاری فرانسه گفت رهبران فلسطین تصمیم گرفتند چهارشنبه آینده طرح خود برای پایان اشغال بخش هایی از فلسطین را تا نوامبر ۲۰۱۶ میلادی (آبان ۱۳۹۵ خورشیدی) به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرند اما این متن با مخالفت آمریکا و برخی اعضای شورا روبرو شد و اروپایی ها به ویژه فرانسه پیش نویسی را جایگزین کرده اند.

البته «صائب عریقات» مذاکره کننده بلندپایه سازمان آزادیبخش فلسطین، مهرماه امسال تاکید کرده بود اگر آمریکا قطعنامه کشور فلسطین در سازمان ملل را وتو کند، فلسطین برای پیوستن به ۵۲۲ سازمان و پیمان بین المللی اقدام خواهد کرد (۴).

همپچین پس از آنکه «زیاد ابوعین» وزیر دولت فلسطین و رییس ستاد مقاومت در برابر ساخت دیوار حایل و شهرک سازی ها، نوزدهم آذر در جریان کاشت نمادین درختان زیتون به دلیل رویارویی با سربازان صهیونیستی جان باخت، شورای امنیت سازمان ملل متحد بیست و یکم آذرماه طی بیانیه ای تحقیقات سریع و شفاف در این مورد را خواستار شد (۵).

بیست و یکم آذر نیز مجلس پرتغال، پس از کشورهای اروپایی سوئد، انگلیس، فرانسه، اسپانیا و ایرلند از دولت خود خواست فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد (۶).

هفت کشور جمهوری چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، مالت و قبرس نیز پیش از عضویت در اتحادیه اروپا، فلسطین را به رسمیت شناخته بودند. از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی در عرصه منطقه ای نیز به تحرکاتی دست زده است.

پشتیبانی های این رژیم از گروه های تروریستی و شبه نظامیان مخالف دولت سوریه به گونه ای آشکار شده است که حتی به نوشته بیست و سوم آذرماه تارنمای خبری «جی. بی. سی نیوز» اردن، منابعی در سازمان اطلاعات فرانسه به روزنامه فرانسوی «لاکنار» گفته اند رژیم صهیونیستی در چارچوب اقدام های خود در سوریه به «جبهه النصره» یکی از گروه های تروریستی وابسته به القاعده، کمک ها و تجهیزات نظامی ارایه کرده است (۷).

به نظر می رسد این رژیم به سبب پیشروی های میدانی ارتش سوریه و دستاوردهای سیاسی دولت این کشور کمک های تسلیحاتی به گروه های تروریستی را ناکافی می داند و شانزدهم آذرماه به اهدافی اطراف فرودگاه دمشق و شهر «دیماس» نزدیک مرز سوریه با لبنان حمله هوایی کرد تا بر شکست های خود سرپوش بنهد.

از سوی دیگر، هنوز چندی از واکنش های منفی مقام های رسمی و مردم اردن به هتک حرکت مسجدالاقصی نگذشته بود که احتمال امضای قرارداد گازی ۱۵ میلیارد دلاری میان این کشور و رژیم صهیونیستی دوباره آنان را برآشفت.

این، در حالی است که لبنان بارها درباره برداشت رژیم صهیونیستی از میدان های گازی مشترک میان لبنان و سرزمین اشغالی هشدار داده و به تازگی نیز رییس مجلس این کشور تاکید کرده است اسناد مربوط به دزدی رژیم صهیونیستی از میدان های گازی در آب های منطقه ای کشور خود را تا ماه آتی فاش می کند (۸).

در این پیوند به نوشته بیست و سوم آذرماه خبرگزاری اردنی «رم»، رییس اتحادیه مهندسان اردن نیز از تمام اعضای شاغل در وزارت انرژی و شرکت ملی برق خواست با قرارداد خرید گاز از رژیم صهیونیستی مخالفت کنند زیرا این قرارداد به عادی سازی روابط با این رژیم اشغالگر کمک می کند.

وی افزود: اسراییل با این قرارداد قصد دارد گاز کشورهای عربی را که توسط شرکت های صهیونیستی و آمریکایی به سرقت رفته و می رود به اردن بفروشد (۹).

** فرجام سخن

«بنیامین نتانیاهو» به تازگی با اخراج رهبران احزاب مخالف از کابینه، مهر پایان بر دولت ائتلافی زد. هفدهم آذر نیز کنست (مجلس رژیم صهیونیستی) منحل شد تا انتخابات زودهنگام در بیست و ششم اسفند برگزار شود.

بنابراین به نظر می رسد فشارها بر این رژیم بسیار بالا گرفته است؛ به گونه ای که حتی «آبراهام بورگ» رییس پیشین کنست، بیست و سوم آذرماه به روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» گفت: صبر همه کشورها و ملت های دنیا در قبال اشغالگری های اسراییل در حال تمام شدن است (۱۰).

در چنین شرایطی، همزمان با تداوم گفت و گوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ و در دوره ای که ایران در قامت بازیگر مهمی در منطقه برای مبارزه با تندروی ها و گروه های تروریستی ظاهر شده است، رسانه های صهیونیستی ناگهان به حکمی می پردازند که یک سال پیش صادر شده است.

به نظر می رسد گرچه این حکم اولیه به ضرر رژیم صهیونیستی است اما رسانه های وابسته به این رژیم قصد دارند با برجسته سازی موضوعی قدیمی در این بازه زمانی، شکست سیاست های دولت از هم پاشیده خود در قبال تحولات منطقه ای را لاپوشانی کنند.

از سوی دیگر، با توجه به احتمال ارایه درخواست بازنگری ممکن است این رژیم بخواهد از هم اکنون زمینه هایی برای پیروزی احتمالی در این پرونده بچیند تا در صورت تغییر حکم به سود خود، از آن به عنوان برگ برنده ای بهره گیرد و در صورت باخت نیز دوباره سکوت رسانه ای درباره این موضوع را حکمفرما کند.

منبع:ایرنا

نظرات بینندگان

ارسال نظر