صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

سردار باقرزاده: صحن اصلي اميرچخماق بهترين مکان براي دفن شهداي گمنام بود

فرمانده کميته جستجوي مفقودين ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: صحن اصلي ميدان اميرچخماق بهترين مکان براي دفن شهدا بود که البته اين خواسته مردم يزد نيز بود.

کد خبر: 818

فرمانده کميته جستجوي مفقودين ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: صحن اصلي ميدان اميرچخماق بهترين مکان براي دفن شهدا بود که البته اين خواسته مردم يزد نيز بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سيدمحمد باقرزاده اظهار داشت: مسئولان ميراث فرهنگي يزد به دليل تاريخي بودن اميرچخماق و قرار گرفتن اين بنا در آستانه ثبت در يونسکو، ضلع شرقي اين بنا را براي دفن شهدا معرفي کردند اما نظر کارشناسان خود ميراث فرهنگي اين بود که پايه هاي اصلي اين بنا در پشت تکيه از جمله ضلع شرقي وارد شده و دفن شهدا و خاکبرداري از اين ضلع مي توانست به تکيه آسيب وارد کند.

وي بيان کرد: نظر شهردار و اعضاي شوراي شهر يزد نيز به عنوان مسئولان مبلمان شهري همين بود و از آنجا که يزد حسينيه ايران است و بنا به دلايل ياد شده، صحن اصلي ميدان اميرچخماق بهترين مکان براي دفن شهدا بود.

باقرزاده همچنين با اشاره به ثبت اميرچخماق در يونسکو عنوان کرد: کساني که امروز قوانين يونسکو را تصويب مي ‌کنند، همان ‌هايي هستند که دم از حقوق بشر مي‌ زنند و همان ‌ها در دوران دفاع مقدس بودند و همان‌ها با دادن سلاح‌ هاي شيميايي به صدام، ملت ايران را مورد هجوم قرار دادند و عده بسيار زيادي از فرزندان اين مرز و بوم را به شهادت رساندند.

سردار باقرزاده با انتقاد از عملکرد برخي رسانه‌ هاي داخلي و خارجي عنوان کرد: اين رسانه‌ها در صدد ايجاد موجي بودند تا دفن شهدا در ضلع شرقي ميدان را خواست مردم اعلام کنند اما مردم اجتماع کرده و آن را خواسته خود ندانستند که البته اين خواست خداوند متعال و شهدا بود.

وي تاکيد کرد: در شرايطي که برخي رسانه‌ ها همه چيز را از زبان مردم مطرح مي ‌کردند، مردم يزد بسيار صريح و قاطع خواستار دفن شهدا در صحن اصلي ميدان اميرچخماق شدند و عصر ديروز نيز دو شهيد گمنام از هشت شهيد انتقالي به استان يزد، مظلومانه به خاک سپرده شدند.

فرمانده کميته جستجوي مفقودين ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد: دو شهيدي که ديروز مظلومانه به خاک سپرده شدند، خط شکنان شهيدان امروز شدند و دو واژه مظلوميت و غربت را با هم معنا کردند.

امام جمعه يزد نيز در اين مراسم اظهار داشت: ايران اسلامي هرچه دارد، مرهون خون شهدا و مديون خانواده‌ هاي شهداست و بايد مراقب باشيم تا از غافله شهدا عقب نمانيم.

آيت الله محمدرضا ناصري بيان کرد: آرمان ‌هاي شهدا مشخص بود و براي اينکه از اين آرمان ‌ها عقب نمانيم، بايد زبان و اعمال خود را کنترل کرده و در مسير آرمان‌ هاي شهدا قرار بگيريم.

امام جمعه ادامه داد: شهدا بندگان خوب خدا بودند که راه صد ساله را يک شبه طي کردند، تصريح کرد: همه مردم بايد از حوادث روزگار عبرت بگيرند و خود را اصلاح کنند و در مسير زندگي خود، از ائمه اطهار (ع) و بزرگان دين درس بگيرند.

امام جمعه يزد در بخش ديگري از سخنان خود ضمن قدرداني از حضور مردم در مراسم تشييع و خاکسپاري شهداي گمنام، يادآور شد: اين شهدا از امروز مهمان مردم دارالعباده يزد هستند و اميدواريم ميزباني شايسته‌اي از اين مهمانان والامقام انجام شود.

روز شنبه همزمان با سالروز رحلت رسول مکرم اسلام، هشت شهيد گمنام به استان يزد انتقال داده شدند که روز گذشته دو تن از اين شهدا و امروز شش تن ديگر از آنها با حضور گسترده مردم در ميدان اميرچخماق يزد به خاک سپرده شدند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر