صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

آلودگي هوا چه اثري بر مادران باردار دارد؟

تحقيقات جديد نشان داد زنان بارداري که در معرض آلودگي هوا هستند با خطرات بيشتري در داشتن نوزادان مبتلا به اوتيسم مواجه مي‌شوند.

کد خبر: 817

خبرگزاري دانشجو/ محققان در آخرين تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که آلودگي هوا براي مادران باردار، با تولد کودکان مبتلا به اوتيسم، همراه است.
 تحقيقات جديد نشان داد زنان بارداري که در معرض آلودگي هوا هستند با خطرات بيشتري در داشتن نوزادان مبتلا به اوتيسم مواجه مي‌شوند.
تحقيقات انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان داد که مادراني که در دوران بارداري خود، بيشتر در معرض آلودگي هوا قرار داشتند، در مقايسه به ديگر زنان، اغلب کودکانشان به اوتيسم مبتلا شده‌اند.
کارشناسان محيط زيست گفتند: ذرات ريز از قطرات مايع ريز و تکه‌هاي کوچک گرد و غبار و يا خاک تشکيل شده است که اغلب آنها در دود و غبار ناشي از آتش‌سوزي جنگل‌ها و نيروگاه‌ها و ديگر گازهاي گلخانه‌اي و غيره يافت مي‌شوند.
«مارک جي وايسکاپف» نويسنده اين تحقيق و استاديار اپيدميولوژي زيست محيطي و شغلي در بوستون تأکيد کرد که عوامل زيست محيطي تا حد زيادي به ايجاد اختلال اوتيسم کمک مي‌کند.
وي افزود: داده‌هاي ما، فرضيه «قرار گرفتن مادر در معرض آلودگي هوا به خطر اختلالات طيف اوتيسم کمک مي‌کند» را تأييد مي‌کند.
اين تحقيقات همچنين نشان داد زناني که در سه ماهه اول بارداري خود در معرض آلودگي هوا قرار گرفته بودند 1.42 برابر نسبت به زنان ديگر بيشتر با کودک مبتلا به اوتيسم، مواجه شدند.
لازم به توضيح است که اختلال اوتيسم يک اختلال رشدي شديد است که به صورت عملکرد اجتماعي غيرطبيعي، اختلال در زبان و برقراري رابطه و رفتار و علايق غيرمعمول، توصيف مي‌شود.
اختلالات طيف اوتيسم از طيف بالا به پايين است؛ طيف بالا يعني مبتلاياني که توانايي يادگيري برخي مهارت‌ها را دارند و طيف پايين کساني هستند که اين توانايي‌ها را ندارند.
سازمان بهداشت جهاني(WHO) تخمين زده است که آلودگي هوا باعث مرگ 3.7 ميليون نفر در سال شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر