صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

“بنیادگرایی ایرانی” را کسی باور نمی‌کند

بنیادگرایی ایرانی! هنوزهم این دو کلمه در کنار هم، ترکیب پاردوکسیکالی به نظر می‌رسند که باورش برای فاکار عمومی جهان دشوار به نظر می‌رسد. حتی حالا که «محمد حسن منطقی» سابق و هارون یونس امروز، پناهنده ۵۰ ساله ایرانی با پرچم سیاه داعش از پشت پنجره کافه لینت سیدنی خودش را به جهان شناساند.

کد خبر: 80

جواد حیدریان/ بنیادگرایی ایرانی! هنوزهم این دو کلمه در کنار هم، ترکیب پاردوکسیکالی به نظر می‌رسند که باورش برای فاکار عمومی جهان دشوار به نظر می‌رسد. حتی حالا که «محمد حسن منطقی» سابق و هارون یونس امروز، پناهنده ۵۰ ساله ایرانی با پرچم سیاه داعش از پشت پنجره کافه لینت سیدنی خودش را به جهان شناساند.
منطقی بروجردی توانست در استرالیا برای چند روز تروریسم را به نام “ایران” نزدیک کند. اندیشه تکفیری داعشی است، اندیشه ای که دشمن شماره اول خود را تشیع و در رأس آن ایرانیان می‌داند.
بنیادگرایی در معنای جوهری اش که «سرمشق قرادادن اندیشه دین و ایدئولوژی مشخص در همه شئون زندگی است» اغلب از سوی دولت‌ها و حاکمان دینی به رسمیت شناخته می‌شود اما آنچه مساله منطقی بروجردی یا همان«شیخ مونس هارون» را برای همه ایرانی ها، و البته جهانیان عجیب می‌کند، ترکیب شخصیتی فردی است که با لباس روحانیت شیعه سر از آن طرف آبهای اقیانوس آرام در می‌آورد و بعد با تخلفات و جرم های سنگین، دست به جنایتی می‌زند که خود نیز در آن غرق می‌شود.
هارون که زندگی سراسر تخلف و پر ابهامی دارد خود ترکیب متناقضی است. به گفته پلیس استرالیا تغییر مذهب، اتهام در قتل همسر و پرونده تجاوز به ۴۰ زن که برای شفا پیدا کردن به او مراجعه می‌کردند. خود نشان می‌دهد که ما با پدیده منحصر بفردی روبرو هستیم اما این تناقض ساختاری نباید شاخک های حساس جامعه را نسبت به احتمالات موجود در جامعه ایرانی غیر حساس کند.
آنطور که تحلیل گران رسانه های بین‌المللی نیز اذعان دارند، ایرانی بودن گروگانگیر حادثه ۱۶ ساعته محله مارتین سیدنی، بیش از هر چیز رسانه ها و مخاطبانشان را متعجب کرد. البته اگر چالش سیاسی نام ایران در مواجهه با غرب را از حادثه سیدنی فاکتور بگیریم، ورود یک ایرانی به ورطه خوفناک بنیادگرایی را می‌توان در هیاهوی پرمخاطب گروگانگیری در سیدنی استرالیا، تیتری برجسته دید و بر آن اندیشه کرد چرا که با وجود حضور پررنگ دین در زندگی مردم ایران، هرگز نمی‌توان رفتارهایی رادیکال، شبیه به انواعی بنیادگرایی جهادی که القاعده و حالا داعش در دنیا علیه شهروندان مسلمان و غیر مسلمان انجام می‌دهند، را در ایران سراغ گرفت.
آنچه مسلم است رفتار محمد حسن منطقی روحانی ایرانی پناهنده به استرالیا، می‌تواند زنگ خطری برای جامعه مستعد ایرانی هم داشته باشد، جامعه ای که هم به لحاظ فیزیکی و هم روانی در محاصره جریانها خطرناک افراطی است و البته گاه نیز جریاناتی در داخل رفتارهای مشابهی را تجویز می‌کنند.
اما با توجه به وضعیت فرهنگی، سابقه تمدنی و گرایشات مذهبی مردم ایران آنچه که در نهایت می‌توان گفت، این است که هیچ کس نمی‌تواند در ادبیات سیاسی جهان جایی برای “بنیادگرایی ایرانی” باز کند، حتی اگر نامش یک نام ایرانی و تبارخونی اش به مردم این سامان برسد.اعتدال حاکم بر رفتارهای مذهبی اکثریت مردم ایران، اجازه بروز افراطی گری هایی مشابه آن چه که در عراق، سوریه،افغانستان، پاکستان و دیگر مناطق جهان رخ می‌دهد،را نمی‌دهد و اساسا این موضوع نمی‌تواند وجود خارجی داشته باشد و احتمالا نمی‌تواند در برنامه های ایران هراسی برخی کشورها جایی پیدا کند.

منبع:ابتکار

نظرات بینندگان

ارسال نظر