صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

تدفين تشييع 8 شهيد گمنام در ميدان اميرچخماق

قصه تلخ سياسي کاري براي تدفين شهداي گمنام

ماجراي تدفين 8 شهيد گمنام در ميدان امير چخماق يزد که با درخواست مردم دارالعباده اين شهرستان درحال پيگيري بود، با چالش هاي عجيبي روبرو شده است.

کد خبر: 780

شفاف/ مطلبي که مي خوانيد در شفاف منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
ماجراي تدفين 8 شهيد گمنام در ميدان امير چخماق يزد که با درخواست مردم دارالعباده اين شهرستان درحال پيگيري بود، با چالش هاي عجيبي روبرو شده است.
پس از اعلام تشييع 8 شهيد گمنام دفاع مقدس در يزد و تدفين آنها در ميدان اميرچخماق، موجي از شور و حال معنوي در ميان مردم مومن و انقلابي اين شهرستان به راه افتاد و با همت مسئولان و جوانان، براي تدفين شهدا قبوري تدارک ديده شد اما به يکباره، با اعلام مخالفت ميراث فرهنگي يزد و حمايت برخي مقامات دولتي محلي از آن مخالفت، مساله تدفين شهدا به يک جنجال عجيب تبديل شد.

قصه تلخ سياسي کاري براي تدفين شهداي گمنام
براساس اين گزارش، مهمترين علت مخالفت ميراث فرهنگي و استانداري يزد براي تدفين شهدا در ميدان اميرچخماق، مغايرت اين مساله با قوانين و مقررات حاکم بر محوطه بناهاي ثبت شده ميراث فرهنگي در راستاي ثبت جهاني اين بناها اعلام شد و در کنار اين مساله، بيان گرديد که طبق قانون، دفن اموات در مکان هاي عمومي ممنوع است!
پس از اعلام اين مخالفت، ساير مسئولان استان و شهرستان از جمله شوراي شهر و شهردار يزد، نماينده مردم در مجلس خبرگان رهبري، نمايندگان يزد در مجلس شوراي اسلامي، سپاه و نيروهاي بسيجي و مردم انقلابي يزد در واکنش هاي مختلفي اعلام کردند که مراسم تشييع و تدفين شهداي گمنام دفاع مقدس بايد طبق برنامه و در محل پيش بيني شده برگزار شود.
با اوجگيري واکنش ها و انتشار آن در رسانه ها، مسئولان دولتي يزد اعلام کردند که مکان جديدي را در ضلع جنوب شرقي ميدان اميرچخماق پيش بيني کرده اند تا 8 شهيد گمنام در اين مکان جديد به خاک سپرده شوند و بلافاصله براي آن، نام هايي همچون "باب الشهداء" و... نيز تعيين نمودند.
در يزد پيگيري هاي خود را آغاز کرد که در نهايت به نکات جالب توجهي دست يافت؛ نکاتي که نشان مي دهد تدفين شهدا در مکان جديد اعلام شده توسط مقامات دولتي يزد غيرممکن است.
براساس اين پيگيري ها، مکان جديد در حال حاضر بيشتر شبيه يک مخروبه است و دفن امامزادگان عشق در مکاني اينچنيني، توهين به مقام شامخ آنان محسوب خواهد شد.
همچنين، زمين پيشنهادي استانداري يزد در ضلع جنوب شرقي ميدان اميرچخماق داراي معارضاني است که يکي از آن معارضان، 11 وارث هستند که تدفين شهداي دفاع مقدس در زمين اينچنيني، امکانپذير نيست.
از سوي ديگر، اگر نظر ميراث فرهنگي بر مساله قوانين و مقررات حاکم بر محوطه بناهاي ثبت شده ميراث فرهنگي در راستاي ثبت جهاني در اين قبيل بناها، به ويژه مناره هاي موجود در اطراف ميدان اميرچخماق، صحيح باشد، مکان جديد درنظر گرفته شده به مناره هاي تاريخي نزديکتر است و در نتيجه، از نظر قوانين جهاني، اين مکان غيرقانوني تر از مکان اوليه اي است که براي تدفين شهدا درنظر گرفته شده بود.
از سوي ديگر، براي دفن اموات در مکان هاي عمومي در انقلاب اسلامي قانوني ممنوعيتي وجود ندارد و تنها قانون در اين مورد به مصوبه اي بازمي گردد که در سال 1337 (20 سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي) به تصويب رسيده است و تاکيد برخي مسئولان بر قانوني که قبل از انقلاب به تصويب رسيده، در مخالفت با تدفين شهداي گرانقدر دفاع مقدس، مايه تعجب و تاسف است.
بدين ترتيب و با تجربه اي که از عملکرد کميته جستجوي مفقودين ستاد کل نيروهاي مسلح در اختيار هست، اين کميته نسبت به تدفين شهدا در زميني با مشخصات فوق قطعا مخالفت خواهد کرد و در صورت عدم توجه مسئولان دولتي به نظر مردم و درخواست کنندگان به تشييع و تدفين شهدا در مکان اوليه، 8 شهيد گمنام و سرافراز دفاع مقدس پس از تشييع در يزد، به تهران منتقل خواهند شد.
از دولتي که رييس آن ديدار از خانواده هاي شهدا را در دستور کار خود قرار داده و در خطابه خواني هاي محتلف تلاش مي کند تا ياد شهدا را زنده نگهدارد، انتظار بيشتر از اين مي رود.
انتقال يک بحث فرهنگي، اجتماعي و البته شهري به شوراي تامين استان و امنيتي کردن آن، برخلاف رويه دولتي است که تلاش کرده تا به زعم خود، مسايل مهم ملي مانند مذاکرات هسته اي را از شورايعالي امنيت ملي به وزارت خارجه منتقل نموده و اعلام داشته که اين مساله را از حالت امنيتي خارج کرده است.
به هرحال، تا زمان انتشار اين خبر، مردم يزد با برگزاري تجمعي در ميدان اميرچخماق، بر تشييع و تدفين شهدا در مکان اوليه اعلام شده که قبور شهدا نيز آماده شده بود، تاکيد کرده اند. بايد منتظر ماند و تدبير حضرات را به تماشا نشست.

تکرار حادثه تلخ تدفين شهداي گمنام تهران
چند سال قبل شهدايي را در قسمت شمالي شهر تهران براي مراسم تدفين آماده مي نمودند که با جو سازي عده اي اين مراسم در مسجد و محل مورد نظر انجام نشد. اين مراسم بازتاب هاي خاص خود را داشت زيرا در محله ولنجک تهران تعداد پنج شهيد گمنام که آماده تدفين و مراسم استقبال مي شدند با مقاومت برخي از مردم محل مانع از تدفين در محل مخصوص خود که مسجد اين محله بود، شدند.
ولي بلافاصله با قرار گرفتن مکاني جايگزين که در فاصله تقريبا دو کيلو متري آن و در تپه هاي قسمت بالايي محله ولنجک بود، اين شهدا به خاک سپرده شدند و البته اين ماجرا باعث خيرات و برکات در اين محدوده زماني شد.
ولي پيشامد نمودن اين ماجرا در شهر شهيد پرور و عالم خيز يزد در نوع خود جاي تعجب دارد. اين شهر که زادگاه رئيس جمهور دولت اصلاحات بوده، چند روز از که آبستن حاشيه هاي به وجود آمده براي شهدا بوده است که در پس ماجرا سياسي کاري نهاد هاي مسئول کاملا قابل مشاهده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر