صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مصرف کنندگان ماده مخدر شيشه چه علايمي دارند؟

فرد شيشه اي از رفتار اطرافيان برداشت هاي نادرستي دارد و هر حرکتي براي او معنادار مي شود. رييس بخش معاينات روانپزشکي پزشکي قانوني تهران علايم شناسايي معتادان به شيشه را اعلام کرد. کودکان قرباني پدر شيشه‌اي، قتل دوست قديمي بر اثر مصرف شيشه، شک مرد شيشه اي به همسرش و قتل او، جزئيات قتل کودک توسط مادرش، افزايش جنايات شيشه و .... نمونه اي از اخباري است که در سال‌هاي اخير بسيار به چشممان خورده است. اخباري به شدت متأثر کننده که عمق فاجعه اي جبران ناپذير را نشان مي دهد. فاجعه اي به قيمت از دست رفتن کودکاني معصوم آن هم به دست پدر يا مادرشان که بي هيچ گناه به بدترين شکل ممکن به قتل مي رسند و يا مادران، پدران و همسراني که تنها به جرم زيستن در کنار فردي معتاد به شيشه جان خود را از دست مي دهند.

کد خبر: 704

مهر/ فرد شيشه اي از رفتار اطرافيان برداشت هاي نادرستي دارد و هر حرکتي براي او معنادار مي شود.
رييس بخش معاينات روانپزشکي پزشکي قانوني تهران علايم شناسايي معتادان به شيشه را اعلام کرد.
کودکان قرباني پدر شيشه‌اي، قتل دوست قديمي بر اثر مصرف شيشه، شک مرد شيشه اي به همسرش و قتل او، جزئيات قتل کودک توسط مادرش، افزايش جنايات شيشه و .... نمونه اي از اخباري است که در سال‌هاي اخير بسيار به چشممان خورده است. اخباري به شدت متأثر کننده که عمق فاجعه اي جبران ناپذير را نشان مي دهد. فاجعه اي به قيمت از دست رفتن کودکاني معصوم آن هم به دست پدر يا مادرشان که بي هيچ گناه به بدترين شکل ممکن به قتل مي رسند و يا مادران، پدران و همسراني که تنها به جرم زيستن در کنار فردي معتاد به شيشه جان خود را از دست مي دهند.
قتل‌هاي فجيعي که وقوع آن در حالت عادي بسيار بعيد به نظر مي رسد و تنها فرد متوهم شيشه‌اي به دليل تصورات نادرست از محيط اطراف و اعتقاد جدي به آن‌ها دست به اين اعمال مي زند. اخيراً نيز فردي مشکوک به اعتياد شيشه در حالي دست به قتل اعضاي خانواده‌اش زد که يک روز بعد از وقوع حادثه زماني که براي تست اعتياد به پزشکي قانوني ارجاع شده بود بدون کمترين عذاب وجدان يا پشيماني به قتل‌هاي اتفاق افتاده معترف بود.
به بيان ديگر قتل‌هايي که تحت تأثير توهمات مصرف شيشه اتفاق مي افتد از نظر شکل و نحوه وقوع بسيار فجيع و دردناک است و عمدتاً نيز نزديکان فرد شيشه‌اي را مورد تهديد قرار مي دهد. در بسياري از اين نمونه قتل‌ها شاهد هستيم که فرد شيشه‌اي همسر، فرزند و يا مادر خود را به قتل مي رساند آن هم به دلايلي که کاملاً خيالي و دور از واقعيت است.

اما شيشه چه تأثيري در ذهن و روان فرد ايجاد مي کند که ممکن است به دنبال آن دست به چنين قتل‌هايي بزند و يا فرد، دچار چه آشفتگي رواني مي شود که تخيلات ذهني خود را واقعيت محض مي پندارد و به دنبال آن دست به اقداماتي عجيب و جبران‌ناپذير مي زند.
دکتر سيد مهدي صابري رييس بخش معاينات روانپزشکي پزشکي قانوني تهران و عضو هيئت علمي سازمان پزشکي قانوني کشور که روان‌پريشان شيشه‌اي را تحت معاينه قرار مي دهد در گفتگويي اعلام کرد: شيشه يکي از مواد محرک روان است و برخلاف داروهاي مخدر که باعث احساس آرامش و رخوت کوتاه مدت مي شود و اساس گرايش به آن نيز همين است، موجب افزايش انرژي، تحرک و حس لذت کاذب مي شود. به همين دليل در مواقعي که فرد نياز به تمرکز ذهني بيشتر، انجام کارهاي ظريف، افزايش احساس لذت، افزايش سطح هوشياري و يا توان بدني دارد ممکن است به مصرف شيشه روي آورد و همين احساس انرژي کاذب و يا افزايش هوشياري و لذت، فرد را تشويق مي کند که به مصرف شيشه ادامه دهد.

وي افزود: استفاده مکرر از شيشه موجب بروز تغييراتي در فعاليت‌هاي شيميايي مغز مي شود و بسته به اينکه فرد مصرف کننده به چه ميزان مستعد بروز اختلال رواني باشد آثار گوناگوني را در او ايجاد مي کند؛ به اين معنا که اگر فرد زمينه اختلال رواني داشته باشد حتي با يک بار مصرف شيشه دچار حالات روان‌پريشي خواهد شد علاوه بر آن تعدد دفعات مصرف و بالا رفتن مقدار مصرف نيز امکان بروز واکنش‌هاي ناخواسته و شديد رواني را افزايش مي دهد.

علائم شناسايي فرد شيشه‌اي
دکتر صابري ادامه مي دهد: واکنش‌هاي افرادي که به مصرف شيشه وابسته شده‌اند به صورت حالاتي از خشم، پرخاشگري، سوءظن، بدبيني، افسردگي، بي تدبيري، عدم آرامش و ... بروز مي کند، اين امر رفتارهاي غيرطبيعي را در افراد ايجاد مي کند و اطرافيان به سهولت مي توانند اين تغييرات رفتاري را تشخيص داده و احتمال دهند که فرد به مصرف شيشه روي آورده است.
عضو هيئت علمي سازمان يادآور مي شود: البته مصرف شيشه آثار بد جسماني هم به دنبال دارد که از آن جمله آثار ناخواسته گوارشي، ايجاد مشکلاتي در گردش خون، فساد دندان‌ها و ... است؛ هرچند بغرنج‌ترين و حادترين مسئله در مصرف شيشه ايجاد همان علائم روان‌پريشي در افراد است که باعث جدا شدن فرد از واقعيت‌ها مي شود.

سوءبرداشت فرد شيشه اي از رفتار ديگران
وي در ادامه با اشاره به اينکه رفتارها و حرکات اطرافيان براي فرد وابسته به شيشه معنادار مي شود، مي گويد: فرد شيشه اي از رفتار اطرافيان برداشت هاي نادرستي دارد و هر حرکتي براي او معنادار مي شود. او از نگاه‌ها و يا گفته هاي عادي دو نفر برداشت نادرست دارد و همواره احساس مي کند ديگران با حرف ها و يا نگاه‌هايشان او را متهم مي کنند. علاوه بر اين فرد شيشه اي دچار توهماتي مي شود که ممکن است تحت تأثير آن بدون آنکه صدا، شي يا فرد خاصي در محيط باشد آن را احساس کند و بر درستي احساس و تصور خود نيز مصر است.

حساسيت فرد شيشه اي به دريچه کولر
دکتر صابري با اشاره به نمونه هايي از پرونده هاي بررسي شده در بخش روان‌پزشکي قانوني ادامه مي دهد: فرد شيشه اي تصور مي کند که افرادي همواره در تعقيبش هستند و رفتارهاي او را تحت نظر دارند. او نسبت به وسايل الکترونيک مانند تلويزيون، پريز برق، کامپيوتر و يا حتي دريچه کولر حساس است و فکر مي کنند اين وسايل براي ضبط رفتار و گفته هاي او در خانه قرار داده شده است، بنابراين گاه به سمت اين وسايل حمله ور شده و آن ها را خرد مي کند.
عضو هيئت علمي سازمان پزشکي قانوني کشور، تصورات و واکنش‌هاي افراد شيشه‌اي را براي کساني که با آنان زندگي مي کنند بسيار وحشت‌آور و ترساننده عنوان مي کند و مي گويد: آنچه فرد شيشه‌اي به آن عمل مي کند تنها يک تصور ذهني نيست بلکه اعتقاد قلبي اوست و اگر کسي بخواهد او را از انجام اعمال نادرستش منصرف کند به شدت با وي برخورد خواهد کرد. بنابراين مهم‌ترين علت درگيري روان‌پريشان شيشه با خانواده‌هايشان نيز به همين موضوع معطوف مي شود.
رييس بخش روان‌پزشکي استان تهران در ادامه با اشاره به يکي از مصاديق قتل‌هاي اتفاق افتاده به دست افراد شيشه‌اي اشاره مي کند و مي گويد: در يک نمونه از معاينات روان‌پزشکي فردي شيشه‌اي به پزشکي قانوني ارجاع شده بود که فرزند چهار ساله‌اش را به شکل فجيعي به قتل رسانده بود. در لحظه وقوع حادثه او فرزند خود را به شکل يک عروسک مي ديده که بايد با پيچ گوشتي حرکات او را تنظيم کند. متأسفانه بر اثر ضربات وارد شده، اين کودک خردسال به بدترين شکل ممکن جانش را از دست داده بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر