صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

دختري که با موجودي خيالي زندگي مي‌کند!

ختري هستم ۲۵ساله و مجرد، ۲سال است که با شخصي که اصلا وجود خارجي ندارد و در ذهنم پروراندم زندگي مي‌کنم. خيلي وقت پيش مي‌خواستم اين افکار را دور بريزم، ولي اصلا نمي‌توانم به او فکر نکنم مثل ديوانه‌ها با کسي که اصلا وجود ندارد زندگي مي‌کنم. کمکم کنيد.

کد خبر: 6070

خراسان/ دختري هستم ۲۵ساله و مجرد، ۲سال است که با شخصي که اصلا وجود خارجي ندارد و در ذهنم پروراندم زندگي مي‌کنم. خيلي وقت پيش مي‌خواستم اين افکار را دور بريزم، ولي اصلا نمي‌توانم به او فکر نکنم مثل ديوانه‌ها با کسي که اصلا وجود ندارد زندگي مي‌کنم. کمکم کنيد.
پريسا غفوريان - دانشجوي دکتراي روانشناسي:
گاهي برخي عوامل مي‌تواند حواس ما را نسبت به زندگي و واقعيت‌هاي آن پرت کند. زندگي با آرزو‌ها و رويا‌ها هيچ ترس و نگراني به دنبال ندارد. اما آن چيزي که ما را آزار مي‌دهد شايد آگاهي به خيالي بودن موضوع است. اگر از نزديک به اين ماجرا نگاه کنيم عامل پشت پرده نمايان مي‌شود و آن «اضطراب» است. آنچه براي شما اتفاق افتاده، نوعي تنهايي است و آنچه تجربه مي‌کنيد احساس و فکري است طبيعي که مي‌تواند حداقل يک بار به سراغ هرکسي بيايد. با اين حال، نکات مطرح شده در ادامه کمک خواهد کرد تا به بهترين شکل با اين مسئله مواجه شويد:
تنهايي خود را ببينيد و بپذيريد
سوالي است که هر يک از ما در مرحله‌اي از زندگي آن را از خودمان مي‌پرسيم: «من کيستم» و پاسخ به آن بيشترين شناخت از خود و رشد شخصي را به دنبال دارد هميشه به تنهايي نگاه منفي نداشته باشيم. اگر بخواهيم خودمان را به عنوان وجودي مستقل از ديگران درک کنيم و به فرديت برسيم پيش از هر چيز لازم است کمي تنهايي را تجربه کنيم.
برقراري روابط اجتماعي
برقراري رابطه صميمانه با ديگران احساس امنيت ما را بالا مي‌برد، چرا که تنهايي و مسئوليت‌هايمان را با ديگران شريک مي‌شويم و بنابراين اضطراب کمتري را تجربه خواهيم کرد، ولي در مقابل شايد آزادي کمتري براي انتخاب کردن داشته باشيم چرا که نظر جمع مهم است. اگر ما آزادي بيشتري را ترجيح دهيم و با ديگران قطع رابطه کنيم، امنيت کمتري خواهيم داشت و در مقابل، اضطراب و تنهايي بيشتر. در اين شرايط زندگي با يک موجود خيالي شايد بهترين گزينه باشد براي پنهان کردن ترس از تنها بودن. انتخابي که شما مخاطب عزيز کرده‌ايد و به احتمال زياد به صورت ناآگاهانه.
حال لازم است با مسئوليت اين انتخاب مواجه شويد. به بررسي روابط خود با اطرافيانتان بپردازيد. شايد روابط شما با ديگران کمي آزاديتان را محدود کرده و براي همين تنهايي را به کنار آن‌ها بودن ترجيح داده‌ايد. بايد روابط اجتماعي خود را بررسي کنيد تا نسبت به دليل انتخابتان آگاه شويد.
دليل دور شدنتان از انسان‌هاي واقعي و پناه بردن به موجود خيالي براي کاستن از اضطراب را وارسي کنيد. لازم است فهرستي از اضطراب‌هايي را که زندگي در دنياي واقعي دارد براي خود تهيه کنيد و توصيه مي‌کنم با کمک مشاور متخصص در اين زمينه يک به يک آن‌ها را رفع کنيد.
من،‌‌ همان موجود خيالي
توصيه مي‌کنم ويژگي‌هاي شخصيتي خود را تا حد امکان به فرد خيالي که با او زندگي مي‌کنيد نزديک کنيد. از آنجا که ما اغلب مجذوب افرادي متفاوت از خود مي‌شويم و علم روان‌شناسي هم تأييد مي‌کند که تفاوت‌ها نيروي جذب بيشتري نسبت به تشابهات دارند، به احتمال قوي تمامي ويژگي‌هايي که شما را مجذوب زندگي با او کرده است در شما وجود ندارد. لازم است يک به يک آن‌ها را در خود شکل دهيد و تقويت کنيد تا به زودي شاهد بيرون رفتن فرد خيالي از زندگيتان باشيد.
توصيه نهايي من به شما مراجعه به روان‌شناس باليني خبره در اين زمينه است. مسئله‌اي که عنوان کرديد به آگاهي عميق نياز دارد. با توجه به سنتان در ابتداي مسير قرار داريد و نکات بسياري وجود دارد که دانستن آن‌ها به طور قطع کمک مي‌کند بتوانيد زندگي دلخواه‌تان را بسازيد. ما مسئول زندگي خود هستيم و همين امر لزوم ساختن زندگي دلخواه‌مان را به دست خودمان روشن مي‌سازد. زندگي که در آن بدانيم چه مي‌خواهيم و چه انجام مي‌دهيم، توأم با آگاهي، هدفمندي و به دنبال آن رضايتمندي واقعي است، نه خيالي!

نظرات بینندگان

ارسال نظر