صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

فوت شدگان ايراني در مکه چگونه دفن مي شوند‬‎؟+عکس

صدور جواز دفن اتباع خارجي فوت شده در عربستان منوط به اجازه وارثان و مدت زمان رسيدگي اداري به انتقال فوت شدگان به ايران حداقل ۵ روز اعلام شده است و دفن زائران فوت شده در عربستان هيچ هزينه اي در برندارد.

کد خبر: 6056

مهر/ صدور جواز دفن اتباع خارجي فوت شده در عربستان منوط به اجازه وارثان و مدت زمان رسيدگي اداري به انتقال فوت شدگان به ايران حداقل ۵ روز اعلام شده است و دفن زائران فوت شده در عربستان هيچ هزينه اي در برندارد.

پايگاه اطلاع رساني حج نوشت: زائران فوت شده در جريان عمليات عمره و حج در صورتي که بازماندگان بخواهند و رضايت دهند رايگان در عربستان دفن مي شوند اين در حالي است که هزينه‌هاي ارسال جسد ميت به ايران از طريق هواپيما بسيار زياد اعلام شده است، همچنين مدت زمان انتقال جسد به ميهن اسلامي بسيار طولاني است.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از مکه مکرمه، به گفته مسوولان مرکز پزشکي حج و زيارت کشورمان در عربستان از زمان آغاز عمليات عمره در سال ۹۳ تاکنون ۲ زائر خانه خدا بر اثر سکته و ايست قلبي در شهر مکه فوت کرده اند که هر دو مورد از زائران خانم بوده اند و هر دوي آنها با رضايت خانواده و بازماندگان در مکه مکرمه به خاک پرده شدند.

در مراسم غسل و کفن و دفن زائران ايراني که در جوار خانه خدا مکه مکرمه به رحمت خدا مي‌روند با هماهنگي مسوولان ستاد عمره و مرکز پزشکي حج و زيارت کشورمان پس از طي مراحل قانوني و اداري دو بانوي مبلغه براي غسل و کفن زائران فوت شده خانم ايراني حضور مي‌يابند و اعمال کفن و دفن را به صورت مستقيم و براساس احکام و مسائل شرعي مکتب تشيع انجام مي‌دهند و يک روحاني از بعثه مقام معظم رهبري نيز براي اقامه نماز و تلقين و ساير مراحل حضور مي‌يابند.

گفتني است صدور جواز دفن اتباع خارجي فوت شده در عربستان منوط به اجازه وارثان و مدت زمان رسيدگي اداري به انتقال فوت شدگان به ايران حداقل ۵ روز اعلام شده است و دفن زائران فوت شده در عربستان هيچ هزينه اي در برندارد و در صورتي که بازماندگان بخواهند متوفي را در ايران دفن کنند مراحل انتقال جسد زمان بر بوده و هزينه زيادي برمي دارد.

البته هزينه‌هاي ارسال جسد به ايران از سود و مراحل طولاني ترخيص متوفي از بيمارستان و انتقال به غسال خانه و دريافت مجوز براي ارسال جنازه به ايران و مشکلات ديگري که وجود دارد و همچنين با توجه به حرمت و قداست اين سرزمين اکثرا زائران متوفي با رضايت خانواده و باز ماندگان در قبرستان‌هاي مکه و مدينه به خاک سپرده مي‌شوند.

روز گذشته مراسم غسل و کفن و دفن بانوي ۵۵ ساله اهل تربت حيدريه که در اثر سکته قلبي در هتل محل اقامت خود در گذشته بود پس از اعلام رضايت شوهر و بازماندگانش با حضور بانوان مبلغه و با نظارت روحاني اعزامي بعثه مقام معظم رهبري با احترام و براساس احکام و مسائل مکتب تشيع برگزار و پس از آن در قبرستان نور در نزدکي کوه نور (غار حرا) به خاک سپرده شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر