صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

چالش«خودزشت پنداری»در پایتخت جراحی بینی دنیا

دبیر علمی کنگره«بادی‌کانتورینگ» از یک رکورد نامطلوب برای ایرانیان خبر داد

جراحی زیبایی بیش از آن که یک نیاز جسمی و عاملی برای بهبود وضعیت ظاهری افراد باشد به عنصری برای خود نمایی تبدیل شده است.ضعف شخصیتی در کنار نبود فضایی لازم برای شکوفا کردن توانایی ها و استعدادهای افراد باعث می شود قرابت چهره به سوپر استارهای داخلی وخارجی برای برخی افراد به هدفی مهم تبدیل شود.خودزشت پنداری‌ اختلالی است که طی آن فرد بدون اینکه مسئله خاصی در ظاهرش وجود داشته باشد یا در صورتی که مشکل کوچکی در ظاهر و جسم خود دارد احساس نقصان شدیدی می‌کند.

کد خبر: 6009

رصد، جلیل خبره/ دوروز پیش بود که دبیر علمی کنگره بین‌المللی «بادی‌کانتورینگ» در نشست خبری این کنگره گفت:«برخی از افرادی که برای جراحی‌های زیبایی به من مراجعه می‌کنند مشکلات مالی شدیدی دارند دارند و حتی به نان شب نیز محتاجند، ولی به علت چشم و همچشمی به این کار دست می‌زنند».
به گزارش خبرنگار فارس، «بهزاد خوروش» در ادامه افزود:«متأسفانه در ایران در رابطه با زیبایی، مشکلات فرهنگی وجود دارد و افراد بر این باورند که زیبایی صورت برای آنان زیبایی سیرت به ارمغان می‌آورد.شمار بالای جراحی‌های بینی در کشور در حالی است که جراحی بینی در آمریکا به مراتب از ایران کمتر است و در کل می‌توان گفت جراحی‌های زیبایی و اقدامات زیبایی نیز از ایران به مراتب کمتر است».
خوروش با ذکر مثالی ادامه داد: «زمانی که در آمریکا بودم از فردی که در حوزه جراحی‌های بینی فعالیت می‌کرد پرسیدم، چرا بینی فلان شخص را عمل نکردی؟ و او در پاسخ گفت؛ آن فرد بازیگر هالیوود نیست تا نیاز به عمل بینی داشته باشد. و این سخن بدان معنی است که در آمریکا، درخواست برای عمل جراحی بینی بسیار پایین است».
چند وقتی است که استفاده از جراحی های زیبایی صورت که زمانی منحصر به زنان و دختران قشر مرفه جامعه ایرانی محدود بود این روزها به اپیدمی فراگیری در میان طبقات متوسط تبدیل شده و انحصار جنسیتی خود را نیز از دست داده است.
تمایل روز افزون برخی افراد به تغییر و تنوع چهره، زمینه های روانی و اجتماعی متعددی دارد که شاید مهم ترین آن میل به دیده شدن و جبران برخی ضعف های فردی و شخصیتی باشد. اگرچه نمی توان در این ادعا راه افراط پیمود و همه طرفداران جراحی زیبایی را  به یک چوب راند اما مرور اجمالی اخبار و تحلیل هایی که در این باره منتشر می شود  و همچنین بررسی نظرات کارشناسان نشان می دهد که این پدیده بیش از آن که یک نیاز جسمی و عاملی برای بهبود وضعیت ظاهری افراد باشد به عنصری برای خود نمایی تبدیل شده است.

 

گرایش‌ افراطی به ایجاد تغییر چهره و همچنین حجم بالای مصرف مواد آرایشی، ارتباط وثیقی با تغییر سبک زندگی دارد


علاوه بر این، به اعتقاد جامعه شناسان گرایش‌ افراطی به ایجاد تغییر چهره و همچنین حجم بالای مصرف مواد آرایشی، ارتباط وثیقی با تغییر سبک زندگی دارد. فرایندی که از پیامدهای گسترش شهرنشینی و استفاده از شبکه های رنگارنگ ماهواره ای است. وضعیتی که در درازمدت به ایجاد سبکی از زندگی می انجامد که در آن جسم و ظاهر افراد اصالت یافته و روح و باطن افراد به حاشیه می رود.
برخی از ستاره های سینما و فوتبل به عنوان دو گروه مرجع پرطرفدار میان جوانان ونوجوانان هم از مشتریان پروپا قرص عمل های زیبایی هستند. این مسئله باعث تقویت گرایش مردم به این پدیده شده است و نوعی وجاهت پرستیژ کاذب به آن داده است.
دکتر مجید ابهری رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی در تایید شیوع جراحی های غیر ضروری زیبایی می گوید: «علت ۸۰‌درصد از جراحی‌های پلاستیک تلاش برای زیباتر شدن است و تنها ۲۰ درصد از این جراحی‌ها جنبه درمانی و ضروری دارند و بسیاری از آنها غیر ضروری و تشریفاتی است».
«افشین یداللهی»، خود زشت پنداری‌ را اختلالی می داند که طی آن فرد بدون اینکه مسئله خاصی در ظاهرش وجود داشته باشد یا در صورتی که مشکل کوچکی در ظاهر و جسم خود دارد احساس نقصان شدیدی می‌کند.
معمولاً این افراد توصیف مبهمی از مشکل خود دارند مثلاً می‌گویند گونه‌ام مچاله است و با این توضیح شنونده نمی‌تواند متوجه نقصی که آنها مد نظر دارند، شود.
این متخصص حوزه بهداشت روان در ادامه می گوید:«مبتلایان به اختلال خود زشت پنداری با توضیح و اطمینان بخشی دیگران قانع نمی‌شوند ضمن اینکه رفتار دوگانه‌ای دارند یعنی یا از آئینه اجتناب می‌کنند یا آن قدر در آینه نگاه می‌کنند تا نقصی که خیال می‌کنند در ظاهر دارند را پنهان کنند».

 

این که چرا «خودزشت پنداری» به عنوان یک اختلال شخصیتی در حال تبدیل شدن به خصلتی عمومی است را باید در تغییر نگاه جامعه به برخی ارزش های اجتماعی دید که با گسترش مصرف گرایی و استفاده از خدمات و ابزارهای غیر ضروری و لوکس در ارتباط است. ضعف شخصیتی در کنار نبود فضایی لازم برای شکوفا کردن توانایی ها و استعدادهای افراد باعث می شود قرابت چهره به سوپر استارهای داخلی وخارجی برای برخی افراد به هدفی مهم تبدیل شود. مطمئنا اگر هزینه های سنگین جراحی زیبایی بینی که بخش عمده ای از آن غیرضروری و همان گونه که اشاره شد نتیجه چشم وهمچشمی است صرف بهبود امور فرهنگی و یا بهداشت و تغذیه خانواده ها می شد امروز شاهد بسیاری از رخدادهای نامطلوب در این دو حوزه تاثر گذار نبودیم. روندی که برای نیل به آن نیاز به تغییر در سبک زندگی و الگویابی نسل جوان به شدت احساس می شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر