صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

توصیه هایی در مورد viber

لزوم مديريت استفاده از وايبر توسط خانواده‌ها

وايبر نرم افزاري است که به سهولت روي اغلب گوشي‌هاي موجود نصب و امکان تبادل اطلاعات را براي استفاده کنندگان فراهم مي‌سازد، آيا اطلاعات تبادل شده در اين فضا سودمند است و موجب غناي ذهني استفاده کنندگان مي‌شود؟

کد خبر: 590

تسنيم/ معاون اجتماعي نيروي انتظامي در يادداشتي با طرح ۶ سوال، به اما و اگرهاي موجود در خصوص وايبر و واتس‌آپ پرداخته است.
سردار سعيد منتظرالمهدي معاون اجتماعي ناجا در يادداشتي به ارتباط امنيت اجتماعي و مقوله فن‌آوري‌هاي ارتباطي جديد پرداخته و يافته‌هايي از تحقيقات انجام شده پيرامون فرصت‌ها و تهديدهاي نرم‌افزارهايي همچون وايبر و واتس‌آپ را بازگو کرده است. در زير متن اين يادداشت را مي‌خوانيد:

چندي پيش در ميان جمعي از خانواده‌ها حضور يافته بودم تا پيرامون امنيت اجتماعي و ابعاد و زواياي آن، دقايقي براي آنان سخن بگويم در سخنان خود باختصار از پيوند اين مقوله با فن آوري‌هاي ارتباطي جديد سخني به ميان آوردم و يادآور شدم که اگر استفاده از اين فن آوري‌ها هدفمند و مديريت شده صورت نگيرد، آنها به وسيله‌اي براي کاهش تراز و سطح امنيت اجتماعي استفاده کنندگان و حتي افراد پيراموني آنها تبديل مي‌شوند.
اين بخش از سخنانم ولوله‌اي در ميان جمع انداخت، علت را جويا شدم، کسي در ميان جمع فرياد برآورد، سردار! چرا از وايبر و واتس آپ نمي‌گويي که بلاي جان خانواده‌ها شده است ؟ ديگران نيز در تاييد سخن او به سخن در آمدند، به آنان قول دادم فوايد و خطرات استفاده از آن‌دو، به ويژه وايبر را به صورت روشمند و دقيق مورد مداقه و پژوهش قرار مي‌دهم و حاصل پژوهشم را در نوشتاري به اطلاع آنان مي‌رسانم. پس از آن جلسه، با بهره‌گيري از اطلاعات و امکانات در دسترس، پژوهشي را به سامان رساندم و در آن، ابعاد و زواياي بهره گيري از وايبر، و تا حدودي واتس آپ را مورد مطالعه قراردادم، در نوشتاري که در پي مي‌آيد، باختصار و در چند بند برخي از يافته‌هاي آن پژوهش را يادآور مي‌شوم:

1- وايبر نرم افزاري است که به سهولت روي اغلب گوشي‌هاي موجود نصب و امکان تبادل اطلاعات را براي استفاده کنندگان فراهم مي‌سازد، آيا اطلاعات تبادل شده در اين فضا سودمند است و موجب غناي ذهني استفاده کنندگان مي‌شود؟
براي يافتن پاسخ اين پرسش؛ مقداري از اطلاعات تبادل شده توسط کارشناسان مورد تحليل قرار گرفت. نتايج حاصل از اين تحليل آشکار ساخت که اطلاعات تبادل شده نه تنها بر ژرفاي ذهني مخاطبان و استفاده کنندگان نمي‌افزايد، بلکه موجب سطحي نگري، سر درگمي‌و ابهام معنايي آنان مي‌شود. البته، محتواي برخي اطلاعات تبادل شده در فضاي وايبر براي مدتي نه چندان طولاني، استفاده کنندگان را ” سرگرم “ مي‌سازد. بنابراين وايبر بيش از آنکه نرم افزاري براي تبادل اطلاعات باشد وسيله اي براي سرگرم کردن استفاده کنندگان است .

2- آيا وايبر فضاي ايمني است؟
در پاسخ اين پرسش لازم است يادآوري مي‌شود که استفاده کنندگان از وايبر به هنگام راه اندازي آنان با امضاي يک پروتکل، دانسته يا نادانسته، به متوليان اين نرم افزار اجازه داده اند تا هر زمان که خواستند از اطلاعات گوشي آنان هرگونه که دوست دارند استفاده کنند ! بنابراين، فضاي وايبر نه تنها فاقد حداقل استانداردهاي ايمني اطلاعات است بلکه حتي بستر استفاده از ساير اطلاعات کاربر را نيز براي متوليان وايبر فراهم مي‌سازد. به زعم و باور کارشناسان از اين اطلاعات براي مقاصد اقتصادي، مقاصد فرهنگي و حتي جاسوسي استفاده مي‌شود.

3- آيا وايبر مي‌تواند به منزله بستري براي ” تبادل عاطفه “ و بسط روابط عاطفي و اجتماعي ميان افراد جامعه، به ويژه اعضاي خانواده‌ها، نگريسته شود؟
پاسخ اين پرسش هم مثبت است و هم منفي . مثبت است چون تعدادي از خانواده از آن فضا بهره مي‌گيرند تا به صورت مشترک و لحظه‌اي ( آنلاين ) با يکديگر به گپ و گفت بپردازند و احساسات و عواطف خود را با يکديگر در ميان بگذارند. اما، از آن رو منفي است که موجب منزوي شدن اعضاي پا به سن گذاشته خانواده‌ها مي‌شود. چه، آنان فرصت گفتگوي رو در رو با اعضاي جوانتر خانواده را از دست مي‌دهند و ناگزير در ميان جمعي که هر يک سر در گوشي خود فرو برده و مشغول ارسال و دريافت پيام‌هاي وايبري و واتس آپي هستند، احساس ” تنها ماندن “ مي‌کنند. اين احساس ممکن است عنقريب جماعت زيادي از افراد مسن جامعه را در دام افسردگي گرفتار سازد.

4- آيا وايبر سهم و نقشي در ظهور و بروز آسيب‌هاي اجتماعي و کجروي‌ها و انحرافات دارد؟
گر چه هنوز زود است که بتوان پاسخي متقن به اين پرسش داد اما ما در پژوهشي که از آن سخن به ميان آمد دريافتيم که اين نرم افزار آسيب‌پذيري اخلاقي را افزايش مي‌دهد. يکي از علل تاثيرگذاري اين نرم افزار در افزايش برخي کژکاردي‌هاي اخلاقي آن است که امکان سهل و آسان و رايگان دستر سي به پيام‌ها، تصاوير و فيلم‌هاي مبتذل و مستهجن را فراهم مي‌سازد و لاجرم بر اساس شواهد متقن پژوهشي اين گونه محتواها به تدريج ذهن را مهياي پذيرش کجروي مي‌سازد. به ويژه خطر آسيب‌پذيري حاصل از محتواي ناهنجار وايبر بر کودکان و نوجوانان بسيار بيش از سايرين است.
البته از تاثير اين ابزار در ” قبح‌زدايي“ از برخي روابط، حتي در ميان جوانان و افراد ميانسال، نبايد غافل بود . شواهد نشان مي‌دهد که حداقل شماري از کساني که رو به کجروي اخلاقي مي‌نهند و در دام مفاسد اخلاقي گرفتار مي‌شوند، متاثر از اين فضا هستند و بيم آن مي‌رود که گسترش دامنه استفاده از فضاي وايبر نرخ وقوع طلاق را به صورت نگران کننده اي فزوني بخشد.

5- آيا بين ميزان استفاده از وايبر، و نرم افزارهايي نظير آن، و پيشرفت تحصيلي دانش اموزان و دانشجويان ارتباطي وجود دارد؟
بي ترديد براي ارائه پاسخي دقيق به اين پرسش بايد تحقيقات متعددي، به ويژه از نوع تحقيقات آزمايشي و کنترل شده، صورت گيرد. ليکن، ما در اين بررسي تنها به ” زمينه‌يابي“ بسنده کرديم . نتيجه اين زمينه يابي آشکار ساخت که بين ميزان استفاده از وايبر و افت تحصيلي همبستگي معناداري وجود دارد . يعني با افزايش استفاده از اين ابزار به صورت قابل توجهي از پيشرفت تحصيلي دانش اموزان و دانشجويان کاسته مي‌شود.

6- چاره چيست و چکار بايد کرد؟
در پاسخ اين پرسش مي‌توان چند رهنمود را بر شمرد ؛ نخست آنکه، از دسترسي کودکان زير سن بلوغ به اين نرم افزار، و نرم افزارهاي مشابه، بايد جلوگيري نمود. چه، با اين کار از ” دسترسي زودرس“ آنان به اطلاعات غيرضروري، و نيز ” آلوده شدن “ ذهنشان بر اثر مشاهده تصاوير غير اخلاقي جلوگيري مي‌شود. دوم، از تبادل اطلاعات با افراد نا آشنا و غريبه بايد اجتناب ورزيد. چه، افراد کجرو و ضد اجتماع از اين فضا براي ” فريب“ دادن ديگران و گرفتار نمودن آنان بهره مي‌گيرند. سوم آنکه، با حذف وايبر نه تنها هيچ نقصاني در روند زندگي عادي ( نرمال ) پديد نمي‌آيد، بلکه ايمني و آرامش و آسايش نيز به ميان خانواده باز مي‌گردد. پس، لطفاَ به حذف اين نرم افزار نيز بينديشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر