صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

شادي «نياوردي» اي اميد سپيد! همه آلودگي است اين ايام!

همچنان هواي تهران خشک و آلوده است و پيش بيني هاي هواشناسي دست کم تا آخر اين هفته نيز هيچ گونه بارشي را تاييد نمي‌کند. شهروندان تهراني در چند ماهي که از آغاز فصل سرد پاييز و زمستان گذشته هنوز منتظر بارش برف هستند.

کد خبر: 5879

درحالي که بسياري از شهرهاي کشور در طول يک هفته گذشته و اين هفته برف را تجربه کرده يا تجربه مي‌کنند، همچنان هواي تهران خشک و آلوده است و پيش بيني هاي هواشناسي دست کم تا آخر اين هفته نيز هيچ گونه بارشي را تاييد نمي‌کند. شهروندان تهراني در چند ماهي که از آغاز فصل سرد پاييز و زمستان گذشته هنوز منتظر بارش برف هستند. برف؛ اين شادي سپيد که احمد شاملو، آن را چون استعاره اي براي رفع آلودگي ايام در شعرش به کار گرفته است؛ برف نو، برف نو سلام، سلام! بنشين خوش نشسته اي بر بام.
بارش برف در يزد و کرمان
در يک هفته اخير بارش برف بسياري از شهرهاي مرکزي ايران از جمله يزد و کرمان را سفيد پوش کرد تا شهروندان اين شهرهاي عموما گرمسيري، پس از مدتها برف را در خيابان و شدت بام و دشت و در ببينند.نشستن برف زمستاني بر خاک بسياري از شهرستان‌هاي غربي و مرکزي موجب شد تا مدارس برخي استانهاي کشور روز دوشنبه باعث تعطيل اعلام شود.. بارش به حدي بود که مدارس مقطع ابتدايي برخي مناطق گرمسير حتي استان يزد را نيز تعطيل کرد.پليس راه استان يزد هم اعلام کرد: رفت و آمد در برخي را ه هاي شهرستان تفت به علت بارش برف فقط با زنجير چرخ امکان پذير است.بارش باران در برخي مناطق استان تا بيش از 18 ميليمتر گزارش شده و در روستاي خمسيان هم هشت سانتيمتر برف باريده است.


اولين برف زمستاني در شيراز
برف باري در پايتخت شعر ايران نيز کم از استان يزد نداشت. اين در حالي است که استان فارس و شهر شيراز طي سالهاي اخير با خشکي شديد مواجه شده است.نخستين برف زمستاني شيراز نيز همچون يزد و کرمان در روز دوشنبه باريدن گرفت و جدا از دشوار کردن عبور و مرور در گذرگاه هاي شهري، موجبات شادي و تفريح شيرازي ها را فراهم اورد.مردم شيراز با لباس هاي گرم و دور همي هاي زمستاني به استقبال اولين برف زمستانه شان رفتند.با اين همه تعطيلي مدارس در اين استان گزارش نشده است.


بارش برف و باران در استان‌هاي شرقي کشور
رئيس مرکز کنترل ترافيک پليس راهور ناجا از بارش برف و باران در محور استانهاي شرقي کشور خبر داد.سرهنگ محمدحسين حميدي با اشاره به جزئيات اين خبر اظهار داشت: برابر آخرين اخبار دريافتي در استان خراسان رضوي(محورهاي تايباد- مشهد و تايباد - گناباد)، هرمزگان (محور حاجي آباد - سيرجان) و خراسان جنوبي (محورهاي بيرجند- قائن و بيرجند -سربيشه) بارش برف گزارش شده است.رئيس مرکز کنترل ترافيک پليس راهور ناجا ادامه داد: همچنين در استان سيستان و بلوچستان بارش باران گزارش شده است.شدت بارش ها از روز دوشنبه در استان‌هاي سيستان‌وبلوچستان، کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبي و اوايل وقت روز گذشته در شرق استان سيستان‌وبلوچستان در مقايسه با زمان مشابه سال هاي گذشته بيشتر بوده است.


سفيدپوشي غرب و جنوب غربي کشور
پيش تر جانشين پليس راه راهورناجا اعلام کرده بود که در محورهاي مواصلاتي نورآباد به باباميدان و ياسوج به سپيدان در استان فارس، محورهاي ياسوج به اصفهان و ياسوج به شيراز در استان کهگيلويه و بويراحمد و يزد به طبس، يزد به شيراز و يزد به خاتم در استان يزد بارش برف اعلام شده است.افزون بر اين بارش گسترده برف در غرب کشور در يک هفته گذشته به ويژه در مناطق شمالي استان کرمانشاه، استان کردستان و استان آذربايجان غربي به حدي بود که تا نزديک به يک هفته از پايان اين بارش، برف بر روي معابر شهري باقي مانده بود.با اين همه با توجه به اين که مناطق غربي کشور عموما پربرف ترين مناطق کشور هستند، بارش اين نعمت خدادادي در اين استان ها چندان که براي ديگر مناطق کشور غير طبيعي بود، تعجب آور نيست.
و اما... تهران
محرومترين شهر ايران به واسطه نعمت هاي مربوط به آب و هوا شهر تهران است. کارشناس هواشناسي علت کاهش بارش برف و باران تهران را نسبت به سال هاي اخير ناشي از آلودگي هوا، افزايش آلاينده هاي جوي، ريزگردها و هوا ويزها اعلام کرد.

امين حسين نقشينه اظهار کرد: وقتي که پوشش ابري سامانه بارشي مي‌خواهد از روي فضاي جوي تهران گذر کند اين ريزگردها و هوا ويزها داخل پوشش رطوبتي مي‌روند و باعث مي‌شوند که آن قطرک هاي ريز باران به هم بچسبند و قطره ايجاد و به شکل باران ببارد.وي ادامه داد: داخل هر قطره باران يک هسته اي وجود دارد که باعث به هم چسباندن قطرک ها،تجمع و از ابر خارج شدن آنها مي‌شود. حال افزايش ميزان اين هواويزها باعث مي‌شود آنقدر تعداد اين ها زياد شود که از داخل پوشش ابري خارج نشوند و از فضاي تهران گذر کنند تا اين که در ارتفاعات بر اثر تراکم، روي مناطق مرتفع تهران بارش رخ دهد.

وي با اشاره به اين که دليل ديگر کاهش بارشهاي تهران به خاطرآلودگي هوا است در پاسخ به اين سوال که آيا ساخت و سازها هم در کاهش بارندگي ها موثر است اظهار کرد: بله؛ افزايش جمعيت وساخت وسازها هم در اين امر تأثيرگذار است.همچنين سازمان هواشناسي وضعيت جوي کشور را طي دو روز آينده اعلام کرده است که به اين ترتيب اواخر روز گذشته سامانه بارشي از کشور خارج مي‌شود و جو آرام در روزهاي چهارشنبه و پنج‌شنبه، افزايش آلاينده‌هاي جوي را در شهرهاي صنعتي بدنبال خواهد داشت. در پي اين بارش ها پليس راه اعلام کرد که محورهاي قم به گرمسار، شمشک به ديزين و پونل به خلخال تا اطلاع ثانوي مسدود است/ابتکار

نظرات بینندگان

ارسال نظر