صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

فروش اينترنتي آنلاین مواد مخدر!!

مشتريان پيتزا و مرغ سوخاري و جوجه و کباب تنها کساني نيستند که در خانه مي‌نشينند و سفارش آنها از راه مي‌رسد بلکه مشتريان انواع مواد مخدر و محرک نيز با چند کليک، سفارش مي‌دهند و جنس را درِ منزل تحويل مي‌گيرند؛ اين حکايتِ خريد مواد، بدون چَک و چانه زدن و بدون در خطر افتادن است.

کد خبر: 5683

جام جم/ مشتريان پيتزا و مرغ سوخاري و جوجه و کباب تنها کساني نيستند که در خانه مي‌نشينند و سفارش آنها از راه مي‌رسد بلکه مشتريان انواع مواد مخدر و محرک نيز با چند کليک، سفارش مي‌دهند و جنس را درِ منزل تحويل مي‌گيرند؛ اين حکايتِ خريد مواد، بدون چَک و چانه زدن و بدون در خطر افتادن است.

سايت هاي فروش مواد سال هاست در فضاي مجازي فعاليت دارند و مدت هاست از اين طريق مشتري جذب مي کنند البته پليس همواره در کمين آنها نشسته و سالي چند سايت را بسته و چند گروه از گردانندگان را دستگير کرده، ولي با اين حال باز هم اين قاچاقچيان هستند که بارديگر شبکه هاي فروش و توزيع مواد مخدر را در فضاي مجازي راه مي اندازند.

براساس آماري که حميد صرامي، مديرکل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختيار فارس قرار مي دهد تاکنون 51 سايت فارسي زبان که زير پوشش سايت علمي، جذب مشتري مي کردند و براي مشتاقان دانستن، شيوه مصرف مواد را شرح مي دادند، شناسايي شده اند، اما حتي خوشبين ترين آدم ها هم مي دانند که شناسايي اين تعداد، پايان کار قاچاقچيان اينترنتي نيست.

سرچ مي زنم، کليد واژه هاي خريد، فروش و مواد مخدر را تايپ مي کنم، چند سايت باز مي شود و چند وبلاگ و چند صفحه که فيلتر شده.

سايت ها و وبلاگ هايي که بالا مي آيد پر است از دستورالعمل ساخت انواع مواد، مالامال از اطلاعات در مورد ترکيبات مواد محرک، پر از اسم هاي علمي و بازاري؛ انگيزه ساخت مواد که باشد از روي اين فرمول ها مي شود توليدکننده مواد شد.

قاچاقچيان مجازي يادمان مي دهند که چطور توليدکننده باشيم که البته مطمئنم آنها زير و بم کار را لو نمي دهند و فوت کوزه گري را پيش خود نگه مي دارند. بجز فرمول ساخت، شيوه مصرف هم در اين سايت ها موجود است. اينها قدم به قدم، مشتري صفر کيلومتر را پيش مي برند و مي رسانند به مصرف حرفه اي.

در لابه لاي نسخه هاي اينترنتي، کلک هايي هم هست که حميد صرامي اسمش را گذاشته فريب فرهنگي. منظور مغلطه کاري اين سايت هاست به طوري که شيشه را معرفي مي کنند و توجيه مي آورند که شيشه مضر نيست يا ماري جوانا عرضه مي کنند و آسمان و ريسمان مي بافند که اين ماده کسي را معتاد نمي کند.

همه اين کارها اما تحت الشعاع چرخه فروش انواع مواد در اين سايت هاست که هدف اصلي همه قاچاقچيان اينترنتي است.

سايت هاي فروشنده البته اغلب فيلتر شده است، اما به کمک فيلترشکن ها راه هيچ سايتي بسته نمي ماند و مشتريان اين سايت ها، قفل شکن هاي خوب را مي شناسند.

اين فرآيند عرضه و تقاضا را فريد براتي سده، معاون پيشين درمان ستاد مبارزه با موادمخدر در گفت وگو با ما تائيد مي کند و مصر است که بگويد تعداد اين سايت ها واقعا زياد است.

او البته مشتريان اين سايت ها را آدم هاي عادي نمي داند، بلکه آنها را مشترياني خاص مي داند که در سايت ها به دنبال دستورالعمل هاي ساخت انواع مواد بويژه مواد تازه به بازار آمده مي گردند. فروش انواع مواد مخدر و محرک نيز کاري است که تجربيات براتي سده نشان مي دهد تمرکز اصلي اين سايت هاست و البته بازاريابي براي انواع پيش سازهاي توليد روانگردان ها که ممکن است برخي از آنها در دسترس نباشد.

مشتريان مدرن، بازاريابي مدرن

فروش اينترنتي انواع مواد اعتيادآور ايرادش اين است که فروشنده مواد و قاچاقچيان را تا خانه هاي مردم مي آورد. هرجا که رايانه باشد و کاربري که بتواند وارد سايت شود، قاچاقچيان هم همانجا هستند و بدون جلب توجه، جنس خود را مي فروشند. پس با اين شيوه هيچ جا امن نيست، حتي اتاق يک نوجوان و دفتر کار يک جوان که مي تواند محفلي براي رد و بدل جنس باشد.

اما عباس ديلمي زاده، کارشناس حوزه اعتياد به ما مي گويد اگر قبول کنيم که مواد مخدر نيز مثل هر کالاي ديگر قابل عرضه است، ديگر اين همه از فروش اينترنتي مواد مخدر تعجب نمي کنيم. او توضيح مي دهدکه وقتي اعتياد همه گروه هاي جامعه را درگير مي کند و بخش زيادي از اقشار تحصيلکرده را به خود مشغول مي کند، طبيعي است اگر فروش مواد نيز اينترنتي شود.

او نيز کساني را مي شناسد که از طريق همين سايت ها مواد مي خرند و مثل يک ساندويچ سفارشي، درِ خانه تحويل مي گيرند. اين شبکه حرفه اي توزيع مواد البته هميشه وجود داشته است، حتي قبل از آمدن اينترنت، زماني که فقط تلفن وجود داشت و با يک تماس مي شد ساقي را تا در خانه، محل کار يا هرجاي ديگري کشاند. هنوز هم اين روش وجود دارد و همچنان مي شود بدون حضور در پاتوق ها يا پرسه زدن در پارک ها و قرار و مدار گذاشتن با ساقي ها، مواد را با کمترين جلب توجه خريد و مصرف کرد.

اين سهولت دسترسي به مواد مخدر گوياي تلاش خستگي ناپذير باندهاي قاچاق است که هميشه آنها را از نهادهاي امنيتي جلو انداخته و سبب خلق روش هاي نوين بازاريابي شده است بنابراين بستن سايت ها، فيلتر کردن فروشگاه هاي مجازي يا دستگيري گردانندگان اين تشکيلات، اقداماتي موقتي خواهد بود، چون ضربه زدن به بخشي از اين شبکه گسترده، موجب غيبت موقتي آنها از بازار فروش مي شود که مقدمه اي است بر بازگشت قدرتمند قاچاقچيان در آينده اي نزديک.

پس چاره اي نيست بجز تمرکز بر کاهش تقاضا و آگاه کردن مردم از فلاکت هاي پس از آلوده شدن به مواد که اين راه هم دراز است و گوش منطق خيلي ها بسته.

نظرات بینندگان

ارسال نظر