صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

رابطه سيگار کشيدن با کمردردهاي مزمن

سيگار کشيدن موجب افزايش کمردردهاي مزمن مي‌شود

کد خبر: 566

سلامانه/ بر اساس آخرين يافته‌هاي به دست آمده، افرادي سيگاري بيش از سايرين در معرض کمر دردهاي مزمن هستند. سيگار کشيدن موجب تحريک مدار يک مدار مغزي مي‌شود مداري که به‌صورت مستقيم با درد مرتبط است، موضوعي که موجب افزايش کمردرد مي‌شود.

کمردرد يکي از شايع‌ترين مشکلات موجود در سراسر دنيا و شايع‌ترين دليل مرخصي‌هاي طولاني‌مدت کارمندان و دومين دليل مراجعه به پزشکان است. در اين ميان سيگار کشيدن موجب فعاليت بيشتر بخش‌هايي از مغز مي‌شود که مقاومت انسان را در برابر کمر دردهاي مزمن کاهش مي‌دهد.

دانشمندان عقيده دارند، دو ناحيه هسته اکومبنس و غشاي جلويي مغز در افراد سيگاري ارتباط قوي با يکديگر دارند؛ ارتباطي که آن‌ها را در معرض کمردردهاي بسيار شديد قرار مي‌دهد. بنا بر آمار موجود، افراد سيگاري سه برابر بيشتر از غير سيگاري‌هاي از کمردرد رنج مي‌برند.

اما اين موضوع بدين معنا نيست که خطر دردهاي اين‌چنيني تا پايان عمر سيگاري‌ها را تهديد مي‌کند. بلکه ترک سيگار در هرزماني که باشد ارتباط ميان دو ناحيه هسته اکومبنس و غشاي جلويي مغز را کمتر مي‌کند و درنتيجه احتمال کمردرد به نحو چشم‌گيري کاهش پيدا مي‌کند. بنابراين اگرچه تأثير سوء سيگار ب سلامتي انسان امري به اثبات رسيده است، اما کنار گذاشتن آن مي‌تواند خطر ابتلا به بسياري مشکلات را از بين ببرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر