صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

اشتباهات رايج در شست و شوي لباس

کد خبر: 555

مجله سيب سبز/لکه ها را چه طور بر طرف مي کنيد؟ معمولا چه قدر شوينده در ماشين لباسشويي مي ريزيد؟ چه قدر آن را پر مي کنيد؟ فيلتر آن را هر چند وقت يک بار عوض مي کنيد؟ کدام لباس ها را با هم مي شوييد؟ از چه آبي با چه دمايي استفاده مي کنيد؟ اگر گاهي در تميز کردن لباس هايتان ناکام مي شويد، بدانيد که پاسخ تمام اين سوالات در کيفيت شست و شوي شما تاثير دارد. اگر لباس ها کدر مي شوند يا لکه هايشان بر طرف نمي شوند به احتمال زياد در روش شست و شو مشکل داريد. اين مطلب به شما کمک مي کند حرفه اي و هوشمند لباس بشوييد و لباس هاي تميزتري داشته باشيد.
اشتباه شماره 1
لکه ها را به سختي مي سابيد!
سابيدن سخت لکه ها بر خلاف چيزي که فکر مي کنيد باعث بر طرف شدن آن ها نمي شود. بلکه باعث مي شود لکه به خورد پارچه برود و در تار و پود آن نفوذ کند. شما بايد با آرامش و هوشمندي لکه ها را بر طرف کنيد. مهم ترين کار اين است که لکه را در سريع ترين زمان بشوييد.هر چه زمان کمتري گذشته باشد موفقيت بيشتري خواهيد داشت و لکه هاي مانده خيلي سخت برطرف مي شوند. از يک پارچه سفيد استفاده کنيد که مطمئن باشيد رنگ نمي دهد. ماده شوينده را به پارچه بماليد و به آرامي روي لکه بکشيد. سعي کنيد خيلي اين ور و آن ور نرويد و به لکه محدود بمانيد. با اين کار کمترين آسيب را به لباس مي رسانيد.مي دانيد وقتي لباس شما در ماشين لباسشويي رنگ مي گيرد، بزرگ ترين اشتباه اين است که دوباره آن را زير آب بگيريد و بسابيد؟ در صورتي که شما لباس رنگ شده را دوباره زير آب بگيريد، لکه ها در برابر هر نوع لکه بري مقاوم مي شوند و حتي خشک شويي هم نمي تواند کمکي به پاک شدنشان بکند. پس هميشه سابيدن لباس را تنها راه حل ندانيد و در چنين شرايطي کار را به دست کاردانش بسپاريد.
اشتباه شماره 2
بيش از حد از شوينده استفاده مي کنيد!
کف شوينده ها مي تواند آلودگي را از لباس ها بيرون بکشد و به مناطقي که معمولا بيشتر کثيف مي شوند و با شست و شوي معمولي تميز نمي شوند، نفوذ کنند. منظور مناطقي مثل پشت يقه است. وقتي شوينده را زياد مي ريزيد به آن فرصت کف کردن نمي دهيد و اين مناطق معمولا کثيف مي ماند. راه حل اين است که مقدار شوينده مصرفي خود را به نصف برسانيد.اگر ديديد لباس ها کثيف از ماشين بيرون آمدند، مقدار را کمي زياد کنيد تا مقدار کافي دستتان بيايد. اين قانون يک استثنا دارد؛ اگر آب محل زندگي شما سخت است، لازم است مقدار شوينده را زياد کنيد. معمولا پشت بسته شوينده ها مقدار لازم براي آب سخت نوشته شده است. صرفه جويي در اين يک مورد را کنار بگذاريد و بر اساس دستور عمل مايع در ماشين بريزيد. اما مراقب باشيد زياده روي نکنيد. اگر بيشتر از نياز و تحمل ماشين لباسشويي تان در آن شوينده بريزيد، کف ها از در محافظ ماشين بيرون مي زنند و همه آشپزخانه شما را در تصرف خود در مي آورند.
اشتباه شماره 3
بدون توجه به برچسب لباس آن را مي شوييد!
برچسبي روي بعضي لباس ها وجود دارد که روي آن نوشته شده: « Dry-Clean » اين لباس ها معمولا شامل الياف طبيعي مثل کتان و ابريشم است. اين لباس ها بايد با دست شسته شوند و بدون اتو و در هواي آزاد خشک شوند. اين لباس ها را در آب خيس کنيد، بعد با يک شوينده بسيار ملايم بشوييد. از چلاندن و چنگ زدن اين لباس ها خودداري کنيد. کافي است لباس را چند بار در آب و شوينده فرو ببريد و بيرون بياوريد. در آخر آن را در آب خالص چند بار فرو کنيد و به جاي چلاندن، بگذاريد آب از آن چکه کند و بعد آن را لاي حوله بپيچيد تا آب آن کاملا گرفته شود، بعد روي حوله کاملا خشکش کنيد. باز هم تاکيد مي کنيم که شستن هر لباس و پاک کردن هر لکه فوت و فن خودش را دارد و نمي توانيد هميشه از يک راه برويد و به نتيجه برسيد.
اشتباه شماره 4
زيپ لباس ها را نمي بنديد!
دندانه هاي فلزي هم مي توانند لباس هاي لطيف را نخ کش کنند و هم در صورت زنگ زدن روي آن ها لک غير قابل پاک شدن بيندازند. بنابراين بهتر است زيپ ها را ببنديد و بعد لباس ها را در ماشين بيندازيد. تصور نکنيد با باز گذاشتن زيپ امکان رسيدن آب و شوينده به همه نقاط آن را فراهم مي کنيد. مطمئن باشيد حتي با زيپ بسته هم لباس شما به بهترين شکل شسته مي شود. فقط کافي است ريزه کاري هايي که در اين مطلب گفته ايم را رعايت کنيد.
اشتباه شماره 5
دکمه هاي لباس را قبل از انداختن در ماشين مي بنديد!
قانون بسته بودن زيپ را نمي توانيد به لباس هاي دکمه دار تعميم دهيد و براي شست و شوي بهتر لباس، دکمه هاي آن را ببنديد.بر خلاف چيزي که به نظر مي رسد، بهتر است دکمه هاي پيراهن ها را قبل از انداختن در ماشين لباسشويي باز کنيد، اما دليلش ناتواني ماشين لباسشويي، در رساندن شوينده به لباس هايي که دکمه شان بسته است نيست، بلکه براي بيشتر کردن طول عمر لباستان بايد اين کار را انجام دهيد.شست و شو در ماشين به دکمه هاي لباس فشار وارد مي کند و ممکن است آن ها را لق کند. علاوه بر اين وقتي دکمه ها باز است ممکن است لايه دروني لباس ها بهتر شسته شوند.
اشتباه شماره 6
بيش از حد از سفيدکننده ها استفاده مي کنيد!
سفيدکننده ها مي توانند لباس هاي رنگي را از درخشندگي بيندازند و کدر کنند. خيلي وقت ها لازم نيست از اين مواد استفاده کنيد. براي مثال لکه هاي پروتئيني مثل خون يا عرق به هيچ وجه با سفيدکننده ها از بين نمي روند. بهتر است براي لکه ها از لکه برهاي مخصوص خودشان و بهتر از همه لکه برهاي طبيعي استفاده کنيد.براي سفيد کردن لباس هايي مثل جوراب هاي ورزشي يا زيرپوش ها مي توانيد در يک قابلمه بزرگ چند برش ليمو ترش بيندازيد، لباس ها را به آن اضافه کنيد و براي چند دقيقه بجوشانيد.
اشتباه شماره 7
ماشين لباس شويي خود را طراز نکرده ايد!
اگر ماشين لباس شويي شما صاف روز زمين قرار نگرفته باشد، بخش هاي مختلف ماشين صاف روي هم نمي لغزند و ممکن است آسيب هاي بسيار جدي به آن وارد شود و قطعات پيش از موعد معمول فرسوده شوند. علاوه بر اين که اين کار باعث مي شود ماشين لباس شويي صداي بسيار زيادي هم توليد کند. شما مي توانيد دکمه اي را به يک نخ وصل کنيد و آن را روي لبه ماشين قرار دهيد و مشاهده کنيد آيا با آن طراز است يا نه. اگر نبود لازم است زير پايه هاي ماشين چيزي بگذاريد تا کاملاً طراز شود. اين کار جلوي لرزش ماشين را هم خواهد گرفت.
اشتباه 8
قبل از خشک کردن به ماشين استراحت مي دهيد!
خيلي ها فکر مي کنند اگر بعد از شستن لباس ها و قرار دادن آن ها در خشک کن يک ساعت فاصله بيندازند، ماشين لباس شويي خنک مي شود و احتمال کم تري دارد که خراب شود. در حالي که ماشين هاي لباس شويي براي استفاده خشک کن بعد از بخش شست و شو طراحي شده اند و از گرماي توليد شده در بخش شست و شو براي خشک کردن لباس استفاده مي کنند و همين کار باعث کاهش مصرف انرژي مي شود. پس منتظر نمانيد و بلافاصله بعد از شست و شو خشک کن را روشن کنيد.
اشتباه 9
قانون ويژه جوراب ها را نمي دانيد!
خيلي وقت ها جوراب ها در ماشين لباس شويي لاي لباس هاي ديگر مي مانند و هم خوب تميز نمي شوند و هم موقع خشک کردن بايد مدتي دنبال آن ها بگرديد. پيشنهاد ويژه ما اين است: جوراب ها را اول از همه در مخزن ماشين لباس شويي بيندازيد و بعد لباس هاي ديگر را اضافه کنيد. با اين کار کم ترين احتمال وجود دارد که جوراب هاي خود را به لباس هاي ديگر بچسبانند ولاي آن ها پنهان شوند. البته هنگام شستن لباس مراقب جوراب هايي که رنگ تند دارند باشيد. خيلي وقت ها اين جوراب هاي کوچک مسئول رنگي شدن لباس هاي عزيزتان هستند.
دو اشتباه ديگر
ماشين لباس شويي خود را نمي شوييد؟
اين واضح است که بايد فيلتر ماشين لباس شويي خود را بعد از هر بار استفاده تميز کنيد. پرزهاي لباس ها در فيلتر گير مي کنند و ممکن است آن را مسدود کنند. در اين صورت خطرات جدي ماشين لباس شويي شما را تهديد خواهد کرد. هر چند خيلي ها در اين مورد هم تنبلي مي کنند و فيلتر ماشين لباس شويي خود را خيلي دير تميز مي کنند، اما حتي اگر مرتب اين کار را انجام دهيد، باز هم ممکن است ماشين لباس شويي شما در اثر پرز يا آلودگي لباس ها دچار مشکل شود. براي خلاص شدن از اين مشکل بهتر است مخزن ماشين را هم هر چند ماه يک بار تميز کنيد. از يک مسواک استفاده کنيد. تمام سوراخ هاي مخزن را به دقت تميز کنيد. مي توانيد از يک شوينده ملايم مثل صابون مايع هم استفاده کنيد. بعد مخزن را پاک کنيد، در ماشين لباس شويي را نبنديد و بگذاريد مخزن در هواي آزاد کاملاً خشک شود. با اين روش از رشد احتمالي قارچ ها هم جلوگيري کرده ايد.
لباس ها را کنترل نمي کنيد!
بعد از بيرون آوردن لباس ها از ماشين لباس شويي بايد آن را کاملاً بررسي کنيد تا لباسي در آن باقي نمانده باشد. يک دستمال کوچک يا يک لنگه جوراب مي تواند در ماشين باقي بماند و بعد از چند روز ماندن در رطوبت باعث کپک زدن و رشد قارچ در مخزن ماشين شود. در اين صورت تمام لباس هاي شما در دفعات بعد ممکن است به قارچ آلوده شوند. بهتر است دقيقاً کنترل کنيد که چه چيزي را به ماشين لباس شويي منتقل کرده ايد تا بتوانيد خروجي آن را هم کنترل کنيد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر