صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

انتقاد قرائتی از طرح آموزش و پرورش

رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: طرح تحول در نظام آموزش و پرورش در حال اجرا است اما این طرح مشکل را رفع نمی‌کند بلکه "مرد تحول" نیاز داریم و باید خود را از قید و بندهایی که زنجیر به پای ما شده، رها کنیم و تا فضای متحولی برای نسل نو ایجاد کنیم.

کد خبر: 54688

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حجت الاسلام محسن قرائتی ظهر امروز در اجلاس نماز و تربیت در حسینیه امام(ره) شهر همدان با اشاره به راه‌های دعوت نسل نو به نماز اظهار داشت: برای ایجاد انگیزه و گرایش نسل نو به نماز باید نعمت‌های خدادادی را برای آنها برشمرد تا در برابر خداوند خاشع شوند.

وی با اشاره به اینکه با برشمردن نعمت‌های خداوند افراد نرم و خاشع می‌شوند، افزود: درباره قابلیت‌ها و توانایی‌های جسمانی و وجودی انسان که خداوند با خلق اعضا و جوارح در آن حیات بخشیده است، دلایل منطقی با کاربردهای اثربخش برای انسان‌ها آورده شود تا به قدرت خدا و نعمت‌های خدادادی پی ببرند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: دانش‌آموزان و فرزندان ما برای اقامه نماز سوال‌های متداولی مانند اینکه چرا نماز بخوانیم؟، مگر خدا به نماز ما نیاز دارد؟ چرا نماز را به زبان عربی و رو به یک قبله بخوانیم؟ و غیره را می‌پرسند که باید به آنها پاسخ‌های اثربخشی داده شود.

وی بیان کرد: انسان با خدا، امید و توکل دارد و انسان بی‌خدا، مأیوس و ناامید است و زود می‌شکند و از طرفی خداوند در نماز می‌خواهد که مسلمانان نظم و زبان مشترک داشته باشند.

حجت‌السلام قرائتی نماز را کارخانه آدم‌سازی برشمرد و افزود: از کمالات نماز می‌توان به نظم، عدالت، انتخابات، استقلال، زیبایی، ازدواج، همسرداری و ورزش اشاره کرد و البته نماز آهنگ دارد و ریتم و موسیقی ویژه‌ای تبعیت می‌کند.

وی اشاره به اینکه نماز با توحید، انبیاء و معاد رابطه مستقیم دارد، گفت: نماز با طلوع و غروب خورشید رابطه دارد، نماز با ستاره‌ها برای تشخیص قبله و با ماه برای اقامه نماز اول ماه رابطه دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر توجه به ارزش‌ها، عنوان کرد: در صف نخست نماز جماعت باید نمازگزارانی بیاستند که از نظر علم و ارزش در جایگاه والاتری قرار دارند.

وی به مطالعه دو کتاب با عناوین "پیوندهای نماز" و "شیوه دعوت به نماز" توصیه کرد و خطاب به مدیران مدارس گفت: اگر دانش‌آموزان را نمازخوان نکنید در قیامت برای شما هیچ چیزی ذخیره نمی‌شود بنابراین برای ترغیب دانش‌آموزان به نماز برنامه‌ریزی کنید.

حجت‌السلام قرائتی با اشاره به اینکه بیش از 95 درصد جوانی که به جبهه‌های دفاع مقدس رفتند، اهل مسجد بودند، اظهار داشت: اگر آموزش و پرورش از تمام کمالات بهره‌مند باشد اما دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل آنها با مدرک دیپلم، تارک‌الصلاه باشند در قیامت ذخیره‌ای ندارند.

وی با بیان اینکه کادر آموزشی و اداری مدارس اهل عمل باشند، دانش‌آموزان نیز به پیروی از آنها اهل نماز و عمل می‌شوند، افزود: در یک مدرسه‌ای گزارشی ارائه شد که 98 درصد دانش‌آموزان در نماز شرکت می‌کنند که با بررسی متوجه شدیم که مدیر مدرسه وقت نماز، اذان می‌گوید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور از مدیران مدارس خواست تا گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با دانش‌آموزان داشته باشند و بیان کرد: مدیران مدارس هر روز با 2 نفر از دانش‌آموزانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند و یا در نماز شرکت نمی‌کنند، خصوصی صحبت کند تا دلایل مشکلات آنها شناسایی و رفع شود.

وی اظهار داشت: طرح تحول در نظام آموزش و پرورش در حال اجرا است اما این طرح مشکل را رفع نمی‌کند بلکه "مرد تحول" نیاز داریم و باید خود از قید و بندهایی که زنجیر به پای ما شده، رها کنیم و تا فضای متحولی برای نسل نو ایجاد کنیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تأکید بر ضرورت مطالعه یک کتاب در هفته افزود: بسیاری از مواد درسی که خواستند تغییر دهند دچار استعمار شد و با سفارش سفارتخانه‌ها تدوین شد و این در حالی است که بسیاری از مواد درسی دانستن و یا ندانستن آنها تأثیر بر دانش‌آموز ندارد.

وی با اشاره به تعطیل بودن دانشگاه‌ها عنوان کرد: دانشجویان 4 سال در دانشگاه تردد دارند اما بیشتر از 18 ماه درس نمی‌خوانند چرا که به سبب تعطیلات مناسبتی، بین ترم و پایان هفته دانشگاه‌ها تعطیل هستند.

حجت‌السلام قرائتی گفت: در حوزه علمیه همدان مانند حوزه علمیه خوزستان نباید تعطیلات داشته باشیم چرا که شرایط آب و هوایی در این استان بسیار مطلوب است.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: اگر می‌خواهیم ازدواج آسان شود باید هر فرد دارای مدرک دیپلم از یک هنر و مهارت بهره‌مند باشد در این راستا لازم است خاک آموزش و پرورش و دانشگاه را عوض کنیم چرا که افرادی با مدرک تحصیلی بدون مهارت را تحویل جامعه می‌دهند.

وی با اشاره به شعار وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه "هر مدرسه‌ای، یک کلاس نهضت داشته باشد"، عنوان کرد: مدیران مدارس به این مهم عمل نکردند در حالی که این مدیران مطلع هستند که والدین کدام دانش‌آموز بی‎سواد است و باید آموزش و پرورش با تمام امکانات کمک کند تا مشکل بی‌سوادی رفع شود.

قرائتی ابراز کرد: در استان همدان رشد باسوادی بالا است و تنها بین 7 تا 8 درصد مردم همدان بی‌سواد هستند که باید با برنامه‌ریزی رفع شود.

وی تأکید کرد: شبکه‌های ماهواره‌ای، تبلیغات سوء، شایعات و تهاجم فرهنگی جوانان و نوجوانان کشور ما را تهدید می‌کند در این راستا باید با مطالعه مستمر دانش خنثی کردن این اقدامات را به دست آوریم.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر