صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

سود امسال سیگارفروشها در ایران !؟

سيگار مارلبرو با تقاضاي قابل توجهي در کشور روبروست و يا بايد به شدت با ورود غيرقانوني آن برخورد کرد يا امکان ورود آن را از طرق قانوني فراهم کرد تا قاچاق آن براي قاچاقچيان سيگار به صرفه نباشد.

کد خبر: 5221

ايسنا/ سيگار مارلبرو با تقاضاي قابل توجهي در کشور روبروست و يا بايد به شدت با ورود غيرقانوني آن برخورد کرد يا امکان ورود آن را از طرق قانوني فراهم کرد تا قاچاق آن براي قاچاقچيان سيگار به صرفه نباشد.

بر اساس اعلام شرکت دخانيات مصرف سالانه سيگار در کشور 60 ميليارد نخ است که بين 30 تا 40 درصد آن مربوط به سيگارهاي قاچاق است. به عنوان مثال، در سال 1389 بالغ بر 20 ميليارد نخ سيگار به کشور قاچاق شده و اين نشان مي‌دهد حجم وسيعي از سيگارهاي مصرفي در کشور از مبادي غيرقانوني وارد کشور مي‌شود.

در بين کشورهاي دنيا، ايران و برمه دو کشوري هستند که بيشترين ميزان قاچاق سيگار را به خود اختصاص داده‌اند.

در اين ميان، حجم قابل توجهي از گردش مالي 350 ميليارد دلاري سيگار در جهان به ايران تعلق دارد که آن هم نه از طريق قانوني که توسط قاچاق صورت مي‌گيرد.

اهميت اين موضوع آنجاست که قاچاق سيگار علاوه بر منفعت کلاني که براي قاچاقچيان ايجاد مي‌کند، کشور را از درآمدي که واردات رسمي و قانوني سيگار براي کشور دارد، محروم مي‌کند؛ چراکه سهم هر ايراني از دود کردن سيگار به 833 نخ در سال رسيده است و اگر اين سيگارها از مبادي رسمي وارد کشور شود مي‌تواند درآمد قابل توجهي را نصيب کشور کند.

در مقابل افزايش توليد و صادرات سيگار که بارها گفته شده از برنامه‌هاي اصلي شرکت دخانيات است، از راه‌هاي مؤثري است که مي‌تواند تا حد زيادي جلوي قاچاق سيگار را بگيرد.

اما اين سوال وجود دارد که با وجود وجود اطلاعات روشن در مورد ميزان قاچاق سيگار به کشور و اين نکته که بيش از نيمي سيگارهاي قاچاق موجود در کشور از طريق مرزهاي غربي وارد کشور مي‌شوند، چرا برخورد قاطعي با اين شبکه عظيم قاچاق در کشور صورت نمي‌گيرد؟

البته هر از گاهي اخباري در مورد کشف محموله‌هاي سيگار قاچاق در مرزهاي شرقي يا غربي به گوش مي‌رسد اما هيچ‌گاه اين برخوردها از چنان قاطعيتي برخوردار نبوده که منجر به کاهش قابل توجه قاچاق سيگار به کشور شود. اگرچه بر اساس آمار رسمي، قاچاق سيگار به دليل افزايش حجم واردات رسمي، کاهش يافته و برعکس، ثبت سفارش واردات افزايش يافته است.

به نظر مي‌رسد حاشيه سود بالاي قاچاق سيگار براي قاچاقچيان، مهمترين عاملي است که مانع از موفقيت در مبارزه با قاچاق اين محصول مي‌شود. البته بر اساس اعلام نظر کارشناسان، امر تعرفه بالاي واردات رسمي سيگار و فقدان برنامه‎ريزي گسترده در جهت مبارزه با قاچاق، از ديگر عوامل مؤثر بر تداوم قاچاق سيگار به کشور است، بويژه اينکه سود بالاي قاچاق سيگار در کشور ناشي از تعرفه بالاي واردات رسمي اين محصول است و تا زماني که سود قاچاق سيگار مانند قاچاق مواد مخدر بالا باشد، در زمينه مبارزه با قاچاق آن موفقيت چشمگيري حاصل نخواهد شد.

چندي پيش نيز يکي از نمايندگان مجلس از قاچاق 16 نوع سيگار مارلبرو در کشور انتقاد کرده و گفته بود که تمام اين نوع سيگار به صورت قاچاق در ايران وجود دارد و هولوگرام هم ندارد.

به گفته حسين طلا، حدود 6 تا 7 ميليارد نخ سيگار مارلبرو در سال در کشور مصرف مي‌شود که اين تعداد نخ سيگار به روايتي حدود 600 تا 700 تريلي مي‌شود، زيرا هر تريلي يک هزار کارتن را شامل مي‌شود و هر کارتن 10 هزار نخ سيگار را شامل مي‌شود.

بر اساس آمار موجود سيگار مارلبرو با تقاضاي قابل توجهي در کشور روبروست و يا بايد به شدت با ورود غيرقانوني آن برخورد کرد يا امکان ورود آن را از طرق قانوني فراهم کرد تا قاچاق آن براي قاچاقچيان سيگار به صرفه نباشد.

حجم موجود سيگارهاي مارلبرو، نشان از ورود هفته‌اي سه تريلي از اين سيگار به کشور دارد ورود اين برند به کشور، فقط از يک مسير انجام نمي‌شود و اين قاچاقچيان از خلاءهاي رسمي موجود از مبادي رسمي کشور، براي وررود اين کالا سوءاستفاده مي‌کنند.

ورود بي‌رويه سيگار قاچاق نارضايتي شرکت‌هاي توليدکننده داخلي سيگار را هم در پي داشته؛ چراکه طبعاً اين امر به‌طور مستقيم بر عملکرد اين شرکت‌ها تأثيرگذار خواهد بود.

در نهايت با توجه به اين واقعيت که حدود 12 درصد جمعيت 15 تا 64 سال در کشور به‌طور روزانه سيگار مصرف مي‌کنند و سالانه بيش از هزار ميليارد تومان سرمايه ملي از اين طريق مصرف مي‌شود، بايد راهکار سازمان‌يافته و مشخصي براي مبارزه با قاچاق اين کالا يا به حداقل رساندن سيگار قاچاق موجود در بازار انديشيده و کشف شود که چه کساني از قاچاق سيگار سود مي‌برند و قاچاق آن را تسهيل مي‌کنند، چراکه قاعدتاً براي کسي که سيگار دود مي‌کند فرقي نمي‌کند که اين سيگار از مبادي رسمي و قانوني به کشور آمده يا قاچاقچيان سيگار آن را به دستش رسانده‌اند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر