صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

گول سفر ارزان به مالزي را نخوريد

کنسول جمهوري اسلامي ايران در مالزي روز جمعه از تبرئه و آزادي پنج زن و يک مرد ايراني که در دام باندهاي قاچاق مواد مخدر گرفتار شده بودند، خبر داد.

کد خبر: 5090

تابناک/ کنسول جمهوري اسلامي ايران در مالزي روز جمعه از تبرئه و آزادي پنج زن و يک مرد ايراني که در دام باندهاي قاچاق مواد مخدر گرفتار شده بودند، خبر داد.
'مرتضي جاودان' کنسول ايران در مالزي اعلام کرد اين اتباع ايران که پس از گرفتار شدن در دام باندهاي قاچاق مواد مخدر سه سال را در زندان هاي مالزي سپري کردند با حکم دادگاه از اتهامات وارده تبرئه و آزاد شدند.
وي گفت: آزادي اين شش نفر با تلاش و پيگيريهاي بخش کنسولي سفارت جمهوري اسلامي ايران در کوالالامپور و کمکهاي انجمن حمايت از زندانيان ايراني در مالزي صورت گرفت و آنها به ايران بازگشتند.
اين شش تبعه ايران اکتبر سال 2011 به اتهام حمل مواد مخدر شيشه در فرودگاه بين المللي کوالالامپور بازداشت شده بودند.
جاودان گفت: اين پنج زن و يک مرد ايراني با پيشنهاد سفر رايگان به سوريه و مالزي و حمل وسايل تجاري، فريب باندهاي قاچاق مواد مخدر را خورده و در 11 چمدان به نام آنها، پنج کيلو و 700 گرم ماده مخدر شيشه را از دمشق به کوالالامپور قاچاق کرده بودند.
اين افراد که از 23 تا 48 سال سن دارند، پيش از ترک خاک مالزي مدعي شدند خواهر دوستِ يکي از اين افراد (از اعضاي باند قاچاق) به آنها پيشنهاد داده بود با حمايت مالي يک فردِ خير براي انجام سفر زيارتي به سوريه سفر خواهند کرد. اين باند قاچاق مواد مخدر در سوريه به آنها پيشنهاد سفر تفريحي به مالزي و انتقال قطعات رايانه براي فردي در تهران را داد.
برنامه ريزي سفر اين افراد به وسيله دو خواهر در ايران انجام شده بود. اين دو زن نيز در تهران دستگير شده اند و يکي از آن ها به اعدام و ديگري به حبس ابد محکوم شده است.
سه نفر از افراد آزاد شده از زندان هاي مالزي اعضاي يک خانواده، شامل مادر و دو دختر هستند. به گفته اين افراد، از مجموع 11 چمداني که آن ها از سوريه به مالزي منتقل کردند، چهار چمدان در فرودگاه مالزي ناپديد شده است و 12 بسته ماده مخدر شيشه در شش چمدان ديگر قرار داده شده بود که براساس آن زمينه بازداشت هر شش نفر فراهم شده بود.
يکي از اين چمدان ها ظاهرا در فرودگاه سوريه ناپديد شده است.
اين افراد مدعي شدند چهار چمدان ديگر که شامل حدود سه کيلو گرم ماده مخدر شيشه بوده در فرودگاه کوالالامپور ربوده شده که البته همين امر در تبرئه اين افراد نقش داشته است.
کنسول ايران در مالزي، گفت: نداشتن مدارک کافي که نشان دهد مواد مخدرِ ضبط شده متعلق به اين افراد است، منجر به تبرئه آن ها پس از سه سال بازداشت در زندان هاي مخوف مالزي شد. اين گروه در بيش از 50 جلسه دادگاه حضور يافتند و در نهايت قاضي حکم به تبرئه و آزادي آنها داد.
وي گفت: اين افراد بيش از يک سال پيش نيز حکم تبرئه دريافت کردند، اما با دخالت دادستان مالزي بار ديگر به بازداشتگاه منتقل شدند و پس از يکسال بازداشت، اين بار دادگاه مالزي آنها را تبرئه کرد.
جاودان نسبت به پيشنهادات اغفال کننده به مردم براي سفر به خارج از کشور هشدار داد و گفت: قاچاقچيان با پيشنهاد سفر رايگان و حمل بارِ تجاري از مردم به عنوان طعمه استفاده مي کنند و مردم بايد در قبال اين پيشنهادات هوشيار باشند.
وي گفت: طي ساليان گذشته نيز اين اتفاقات صورت گرفته و بسياري از ايرانيانِ زنداني در مالزي در دام باندهاي قاچاق مواد مخدر گرفتار شده اند.
به گفته کنسول ايران در مالزي، قاچاقچيان با فريب افراد مبني بر سفر رايگان به مالزي آن ها را فريب داده و در مقابل پرداخت هزينه سفر از آن ها مي خواهند بسته هاي مشکوکي را با خود حمل و به فردي در آن کشور تحويل دهند. افراد نيز بي خبر از محتويات داخل بسته ها به طمع سفر رايگان و دريافت اندکي کارمزد اين اقدام را انجام داده و در دام پليس مالزي گرفتار مي شوند.
وي همچنين اعلام کرد ورود افراد خلافکار از ايران به مالزي کاهش يافته است و تعداد زندانيان ايراني در اين کشور از منطقه جنوب شرق آسيا همچنان روند نزولي دارد. اين امر در نتيجه همکاري تهران و کوالالامپور و سختگيري در مرزهاي هوايي صورت گرفته است.
هم اکنون دستکم 200 ايراني به اتهام هاي مختلف که اکثرا مواد مخدر است در 12 زندان مالزي بسر مي برند. بيشتر اين افراد به دليل عدم توجه به هشدارهاي پليس براي انتقال بسته هاي مشکوک گرفتار باندهاي قاچاق مواد مخدر شده اند.
متوسط سن ايرانيان زنداني در مالزي حدود 35 سال است و بيشتر آنان در دام باندهاي قاچاق مواد مخدر گرفتار شده اند که به دليل مهارتهاي زياد، ردي از خود برجاي نمي گذارند.
جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر امضاي توافقنامه با مالزي براي انتقال محکومين بين دو کشور را پيگيري مي کند و 'وان جنيدي تونکو جعفر' معاون وزير کشور مالزي اخيرا احتمال داد تا پيش از پايان نيمه نخست سال 2015 ميلادي اين توافقنامه ميان مالزي و برخي کشورها از جمله ايران امضا شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر