صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

آيا سفرهاي فضايي ايمن‌ هستند؟

طي سال‌هاي 2004 تا 2009 مانکن MATROSHKA در معرض سه تشعشع کيهاني قرار گرفت که هر يک از اين بازه‌هاي زماني يک سال يا بيشتر طول کشيد.

کد خبر: 491

ايسنا/ تحليل داده‌هاي دريافتي از آزمايش‌ انجام‌شده بر بورد ايستگاه بين‌المللي فضايي نشان مي‌دهد سفرهاي فضايي کم‌خطرتر از آنچه که تصور مي‌شوند، هستند.

تحليل داده‌هاي آزمايش MATROSHKA که نخستين ارزيابي قرارگرفتن فضانوردان در معرض تشعشعات کيهاني را انجام داده، تکميل شده است. نتايج اين آزمايش که بر بورد ايستگاه بين‌المللي فضايي انجام ‌شد، نشان مي‌دهند فضا براي مسافران فضايي بيش از آنچه تصور مي‌شد، امن است.

در ميان بسياري از خطراتي که زندگي مسافران فضايي را تهديد مي‌کند، تشعشعات کيهاني يونيزه‌کننده خطر اصلي به شمار مي‌آيند به طوري که اين موضوع زمان سپري‌کردن فضانوردان در فضا را محدود مي‌کند.

به منظور تعيين مقادير واقعي تشعشعاتي که فضانوردان طي سفرهاي فضايي طولاني‌مدت در معرض آن قرار مي‌گيرند، آژانس فضايي اروپا با همکاري نهادهايي از آلمان، لهستان، اتريش، سوئد و روسيه آزمايش MATROSHKA را طراحي و عملي کرد. در اين آزمايش، مانکني که دقيقا بدن انسان را تقليد مي‌کرد، به چند هزار آشکارساز مجهز شد و اين آشکارسازها مقادير تشعشع کيهاني تاثيرگذار بر مانکن را در داخل ايستگاه بين‌المللي فضايي و فضاي بيرون از آن طي چند سال ثبت کردند.

تحليل داده‌هاي حاصل از اين آزمايش به تازگي تمام شده و نتايج حاصله غيرمنتظره گزارش شدند. اين نتايج نشان مي‌دهد مقادير واقعي تشعشات مرتبط با خطر سلامتي فضانوردان، بسيار پايين‌تر از آنچيزي گزارش شد که دوزسنج‌هاي لباس فضانوردان نشان داده‌ بودند.

در مانکن انسان‌نماي به کاررفته در اين تحقيق پزشکي، استخوان‌هاي واقعي انسان‌ها کار گذاشته شده بودند و اين بدن پلاستيکي اشکال و تراکم بافت‌هاي نرم يا ريه‌هاي انساني را شبيه‌سازي مي‌کرد. اين مانکن که بدون پا بود، شامل 33 قطعه بود که ضخامت هر يک از آن‌ها 2.5 سانتي‌متر گزارش شد و تعداد آشکارسازهايي که در درون اين مانکن قرار داده شده بودند، چندين هزار مورد اعلام شد.

اين مانکن آزمايشگاهي دانشمندان را قادر ساخت به طور دقيق توزيع فضايي مقادير تشعشعات را در درون مانکن تعيين و مقادير جذب‌شده توسط ارگان‌هاي بدن انسان را ارزيابي کنند و در نهايت ميزان تشعشعات کيهاني که براي انسان خطرناک هستند، را به دست آورند.

طي سال‌هاي 2004 تا 2009 مانکن MATROSHKA در معرض سه تشعشع کيهاني قرار گرفت که هر يک از اين بازه‌هاي زماني يک سال يا بيشتر طول کشيد.

پس از بازگرداندن آشکارسازهاي اين مانکن به زمين، تحليل آن‌ها توسط تيمي از دانشمندان انجام شد و نتايج نشان مي‌دهد دوزسنج‌هايي که خدمه در داخل ايستگاه بين‌المللي مي‌پوشند، در ميزان مقادير واقعي تشعشع مزبور تا 15 درصد اغراق کرده بودند؛ با اين حال اين اغراق در فضاي باز 200 درصد گزارش شد

نظرات بینندگان

ارسال نظر