صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 4

افزایش حقوق به نام رتبه‌بندی «معلمان» / افزایش حقوق ربطی به رتبه‌بندی ندارد

شورای توسعه مدیریت و نیروی انسانی وابسته به معاونت مدیریت ریاست‌جمهوری طرح رتبه‌بندی را تصویب کرد و سازمان مدیریت هم در تاریخ ۲۱ شهریور «ضوابط حرفه‌ای مشمولین طرح رتبه‌بندی مشاغل معلمان» را به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کرد. در مقدمه این آیین‌نامه گفته شده که این طرح بر اساس دو راهکار سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و استقرار نظام سنجش صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای معلمان تهیه شده است. اما این مصوبه ارتباطی با آنچه به نام رتبه‌بندی در حال اجراست، ندارد.

کد خبر: 48819

 

 

شورای توسعه مدیریت و نیروی انسانی وابسته به معاونت مدیریت ریاست‌جمهوری طرح رتبه‌بندی را تصویب کرد و سازمان مدیریت هم در تاریخ ۲۱ شهریور «ضوابط حرفه‌ای مشمولین طرح رتبه‌بندی مشاغل معلمان» را به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کرد. در مقدمه این آیین‌نامه گفته شده که این طرح بر اساس دو راهکار سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و استقرار نظام سنجش صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای معلمان تهیه شده است. اما این مصوبه ارتباطی با آنچه به نام رتبه‌بندی در حال اجراست، ندارد. 

 

 


علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش گفت: «احکام رتبه‌بندی معلمان تا آخر شهریور ماه صادر می‌شود.» به گفته مسوولان آموزش و پرورش حداقل ۱۵ و حداکثر ۵۰ درصد حق شغل معلمانی که رتبه یک تا چهار را به دست آورند، اضافه می‌شود. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفت: «بار مالی اجرای این طرح ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای امسال 

 

 


و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده پیش‌بینی شده است.»
طرح شامل معلمانی که کمتر از پنج سال سابقه خدمت دارند و بازنشستگان سال‌های قبل نمی‌شود. ظاهرا بازنشستگانی که قبل از اول مهر امسال بازنشسته شوندهم خارج از شمول طرح قرار می‌گیرند. 
موضوع افزایش حقوق کارکنان ناشی از اجرای این طرح شاید مهم‌ترین جنبه این طرح است. وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: «تا زمانی که احکام صادر نشود نمی‌توانیم در رابطه با میزان افزایش حقوق صحبت کنیم، چرا که افراد و شرایط‌شان با یکدیگر متفاوت است.» با این حال به صورت غیر رسمی گفته شده که با اجرای طرح رتبه‌بندی مبلغ، ۱۶۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق معلمان افزوده می‌شود. 
پرسش اصلی در بین مدیران و معلمان آموزش و پرورش این است که با اجرای طرح رتبه‌بندی چقدر به حقوق‌ها اضافه می‌شود و چه گروه‌هایی در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرند و چه کسانی از شمول طرح خارجند؟
در آستانه سال جدید تحصیلی، بحث افزایش حقوق و رتبه‌بندی و افزایش حقوق همه مباحث دیگر آموزشی و تربیتی و حتی مساله سازماندهی نیروی انسانی را به موضوعاتی کم‌اهمیت و دست چندم تبدیل کرده است. 
اگر اعتبار ۱۳۵۰ میلیارد تومانی طرح در شش ماهه دوم سال را بر تعداد افراد مشمول طرح (حدود ۹۰۰ هزار نیروهای شاغل در مدرسه) تقسیم کنیم، به طور میانگین سهم هریک از کارکنان افزایشی معادل ۲۵۰ هزارتومان خواهد بود که کمتر ازسطح انتظار معلمان از افزایش حقوق است. اما نکته مهم این است که بر‌خلاف افزایش سنواتی حقوق در ابتدای سال، این افزایش به صورت یکسان انجام نمی‌شود و تقریبا تفاوت گروه عالی چهار برابر گروه پایه است و افراد زیر شش سال خدمت هم از این افزایش محرومند.

 

 


بعد از فروکش کردن بحث استخدام مربیان پیش‌دبستانی و در شرایطی که چند روز به آغاز سال تحصیلی مانده است، موضوع رتبه‌بندی فرهنگیان به چالش جدیدی میان مجلس و دولت تبدیل شده است. رتبه‌بندی معلمان یعنی «طبقه‌بندی شایستگی‌های معلمان حسب شاخص‌های فرهنگی، تربیتی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی» از نظر علم مدیریت اقدامی درست است که منجر به افزایش بهره‌وری نیروی انسانی می‌شود. اما اصولگرایان می‌گویند این طرح نسخه بدلی طرح رتبه‌بندی است. 
مدیران سابق آموزش و پرورش و اعضای کمیسیون آموزش مجلس به شکل هماهنگ از این طرح انتقاد می‌کنند. 

 

 


حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر سابق طرح رتبه‌بندی را«نسخه بدلی» نامید و گفت: «ترمیم حقوق عقب افتاده معلمان از قافله قانون مدیریت خدمات کشوری را به نام نظام رتبه‌بندی در بوق و کرنا می‌کنند.» ابراهیم سحرخیز، معاون سابق متوسطه وزارت آموزش و پرورش با انتقاد از تنزل بحث رتبه‌بندی گفت: «افزایش فوق‌العاده شغل معلمان بر اساس دستورالعمل مسیر ارتقای شغلی به عنوان یک تکلیف جامانده که در احکام سایر کارکنان دولت اعمال شده بود به نام نظام رتبه‌بندی رونمایی شد.»
محمد مهدی زاهدی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «چرا چیزی که مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری است به نظام رتبه‌بندی معلمان منتسب کنیم. در مجلس هم تمام حرف‌مان این است که افزایش حقوق ربطی به رتبه‌بندی ندارد.»

 

 


عطاالله سلطانی صبور، نماینده رزن و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «نظام رتبه‌بندی که هم‌اکنون از سوی دولت تهیه و ابلاغ شده است بر اساس عناوین پایه، ارشد، خبره و عالی است که این عناوین هم‌اکنون در قانون مدیریت خدمات کشوری موجود است و معلمان بر اساس ضرایب تعریف شده، افزایشی را در حقوق خود مشاهده خواهند کرد و مشابه کارمندان دیده شده‌اند.»
به گفته نماینده رزن، در نظام رتبه‌بندی که در گذشته تدوین شده بود معلمان بر اساس چهار رتبه مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم تقسیم‌بندی می‌شدند و ۸۰ درصد حقوق همپایه خود در دانشگاه را دریافت می‌کنند. 

 

 


احمد عابدینی، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش ‌‌و پرورش بدون اشاره به انتقادهای مقامات پیشین آموزش و پرورش و نمایندگان اصولگرا گفت: «طرحی که امسال اجرا خواهد شد مرحله نخست رتبه‌بندی معلمان است و این مرحله را مرحله دقیقی از رتبه‌بندی نمی‌دانیم بلکه استفاده از ظرفیت قانون خدمات کشوری است تا رتبه‌های پایه، ارشد، عالی و خبره با افزایش ضریب شامل حال معلمان شود.»
عابدینی افزود: «سال‌ ۹۵ نیز این روند ادامه دارد و پس از آن رتبه‌بندی مدنظر سند تحول بنیادین اجرایی خواهد شد که نیاز به تدوین نظام سنجش صلاحیت دارد و معیارهای دقیق‌تر که با نظرسنجی از خود معلمان تدوین خواهد شد جایگزین رتبه‌بندی فعلی می‌شود.»
سید محمد بطحایی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش هم گفت: «طرحی که در مهر امسال اجرایی خواهد شد، مرحله کامل نظام رتبه‌بندی نیست و مرحله کامل از سال ۹۶ با استقرار نظام سنجش صلاحیت به اجرا درخواهد آمد.»

 

 


آنچه که تحت عنوان «ضوابط حرفه‌ای مشمولین طرح رتبه‌بندی مشاغل معلمان» از سوی شورای توسعه مدیریت و نیروی انسانی وابسته به معاونت مدیریت ریاست‌جمهوری به وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شده در شرایط فعلی قابلیت اجرا ندارد و احکام جدید کارکنان بر اساس عناوین «پایه، ارشد، خبره و عالی» فعلی معلمان صادر می‌شود و ارزیابی جدیدی صورت نمی‌گیرد. 
در حال حاضر بر اساس طرح رتبه‌بندی قدیمی که شروع آن به دوره اصلاحات برمی‌گردد، کارکنان بر اساس شاخص‌های میانگین نمره ارزیابی (مدیر مدرسه)، ساعات دوره‌های آموزش ضمن خدمت، تحصیلات، تجربه قابل قبول (سال‌های خدمت) ارزیابی می‌شوند. معتبرترین شاخص همان مدرک تحصیلی و سابقه خدمت است. امتیاز موارد دیگر مانند دوره ضمن خدمت، تالیفات کارکنان و ارزیابی مدیر در اغلب موارد مخدوش و نامعتبر است. 

 


 کار معلم در کلاس، کاری انفرادی و کیفی و ارزیابی آن مشکل است. اجرای طرح رتبه‌بندی پیش‌نیازهایی مانندایجاد نظام ارزشیابی عادلانه برای اندازه‌گیری کیفیت کار معلم، تبدیل مدیر به رهبر آموزشی مدرسه، تحول در ذهنیت معلمان و پذیرش تفاوت حقوق براساس تفاوت کیفیت کار، تعیین معیارهای شفاف و علمی برای ارزشیابی کارکنان و تبدیل فضای مدرسه به فضایی آموزشی و پرورشی مطابق معیارهای علوم تربیتی و... دارد. 

 

 


در حال حاضر، بحث اقتصاد و پول همه جنبه‌های آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود قرارداده است و بحث بودجه و حقوق و معیشت معلمان، سرانه دانش‌آموزی مدرسه، جذب کمک مالی اولیا، تامین منابع جدید درآمد، فروش مدارس، اجاره دادن مدرسه دولتی و خرید صندلی مدرسه غیردولتی و... تبدیل به گفتمان اصلی آموزش و پرورش در تمام سطوح از دفتر وزیر تا دفتر معلمان در مدرسه شده است. 
فانی، وزیر آموزش و پرورش طرح رتبه‌بندی را که اصولا طرحی علمی برای افزایش بهره وری نیروی انسانی آموزش و پرورش است را، برای رفع مشکلات روزمره تبدیل به یک طرح رفاهی کرد. مدیران آموزش و پرورش ممکن است با اجرای این طرح رضایت نسبی بخش‌هایی از معلمان را جلب و بخشی از مشکلات خود را حل کنند، اما قطعا بحث رتبه‌بندی را از محتوای واقعی آن تهی می‌کنند. 
شاید بهتر این است که مبلغ اختصاصی برای این طرح را تحت عنوان دیگری به حقوق کارکنان اضافه کنند و اعتبار طرح رتبه‌بندی را از بین نبرند.

اعتماد

نظرات بینندگان

 • معلم بدبخت

  | |

  مدرك تحصيلي در طرح رتبه بندي اخير هيچ تاثيري ندارد تحقيقات علمي و تالفات هم هيچ تاثيري ندارد .

 • صهیب

  | |

  واقعا متاسفم علی رغم هیاهوها 7 ماهه مسئولین برای افزایش حقوق این افزایش رامنوط به کاغذ پاره هایی به نام ضمن خدمت کرده اند. اگه نداشته باشی 29 سال سابقه هم داشته باشی با هرمدرسه افزایشی درکار نخواهد بود.واقعا متاسفم

 • رعیت پوست شده

  | |

  با 15 سال سابقه و مدرک لیسانس حدود 200 هزارتومان اضافه شدن ارزش این همه جار و جنجال و برو بیا نداشت وزیر جان خودت را با این شق القمر ناقص نکنی!

 • اشتباهی

  | |

  جناب وزیر متاسفم از اینکه آموزش پرورشی هستم با این کاری که انجام واقعا انگیزه را از نیروهای نسبتا جوان تان را به صفر رساندید با 10سال سابقه 80هزار تومان حقوقم اضافه شده

ارسال نظر