صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

تاملی بر آموزش های جنسی کودکان در محیط های اجتماعی

در بسیاری مواقع سبب آسیب رساندن به سیر مناسب تربیت جنسی می‌شود.خانواده اگر زندگى خود را بر پایه دوستى بنا نهد، مى توان امیدوار بود که اجتماع آینده نسلى شایسته خواهد بود. براى حفظ کودک و نوجوان از آینده ناگوار، باید مربّیان، بخصوص والدین، آنان را از تأثیرات پیچیده اى که مربوط به معاشرت غلط و تربیت نادرست جنسى است، دور نگه دارند.

کد خبر: 4877

بابک غنائی/ چندی پیش برای شرکت در جلسه ای در مورد «تربیت جنسی فرزندان» در یکی از مهدهای کودک تهران که والدین کودکان میهمان آن جلسه بودند، شرکت کردم. به باور مدیران این مهدکودک سطح آگاهی والدین نسبت به این مساله مهم به علل مختلف بسیارپایین است و آنها با دعوت از ما تلاش داشتند ضمن آشنایی توجه ما را به اهمیت این موضوع و همینطور اهمیت آن در جامعه جلب کنند.
همه والدین به گوش بودیم تا ببینیم چه می‌گویند. اولین چیزی که ذهن ما را قلقلک می‌داد بحث تربیت بود. «تربیت» از مسائل مهمى است که از دیرباز توجه والدین و دیگر متولیان امر آموزش را به خود مشغول کرده است. تربیت جنبه های گوناگونی دارد مثل تربیت دینی، اجتماعی، جنسی و… در این بین به همان میزان که تربیت جنسی مهم است به همان میزان مورد فراموشی و اهمال قرار گرفته است.
«تربیت جنسى» انسان یکى از نکات مهم و پر لغزش تربیتى است. غریزه جنسى از جمله غرایز طبیعى است که خداوند در حیوان و انسان قرار داده است. با وجود این غریزه است که در انسان نیاز جنسى پیدا مى شود و باید به صورتى صحیح آن را تربیت و ارضا کرد. برآوردن یا رها کردن این نیاز رفتارهاى متفاوتى را در انسان به دنبال دارد.
بسیاری از والدین در مقابل سوالات بی شمار فرزندانشان درباره مسائل جنسی، گیج، مبهوت و شرمسار می‌شوند. این موضوع از چند جهت قابل بررسی است: اولاً والدین به علت ناآگاهی یا اطلاعات ناقص شان، جواب بسیاری از سوالات کودکان را نمی‌دانند، ثانیاً والدین نمی‌دانند حد و مرز پاسخ به سوالات جنسی کودکان کجاست و تا چه اندازه باید فرزندشان را از موضوعات جنسی آگاه کنند و ثالثاً آیا دانستن مسایل جنسی باعث آرامش فرزندشان خواهد شد یا اینکه موجب گمراهی و انحراف او. بدون شک داشتن اطلاعات کافی و شناخت صحیح از رفتارهای طبیعی جنسی کودکان و نوجوانان باعث خواهد شد که والدین، با اشراف کامل و آرامش به پرسش های کودکان در رابطه با مسائل جنسی پاسخ صحیح بدهند و از بروز بسیاری از مشکلات جنسی، اضطراب ها و انحرافات اخلاقی در کودکان و نوجوانان جلوگیری کنند.
نگاهى گذرا به پرونده هاى موجود در مراکز و محاکم قضایى، پاسگاه هاى نیروى انتظامى و صفحات حوادث مطبوعات به این امر گواهى مى دهد که درصد بالایى از جرایم به عدم تربیت صحیح در زمینه مسائل جنسى برمى گردد. اهمیت این امر آن جا آشکارتر مى شود که بدانیم رفتارهاى جنسى و غیرجنسى با هم تعامل دارند، به گونه اى که رفتارى غیرجنسى زمینه ساز بروز رفتار جنسى مى شود و یا به عکس. از این رو، مى توان ادعا کرد که غالب رفتارهاى انسان با این غریزه در ارتباط است.
موریس دبس، در این خصوص مى گوید: «تغییرات بلوغ ـ به معناى اخص کلمه ـ مستلزم تربیت جنسى است، ولى هنوز نه در خانواده به این تربیت اهمیت کافى داده مى شود و نه در مدرسه. اغلب اوقات، پدر و مادر از بجا آوردن وظیفه خود شانه خالى مى کنند و دبیران نیز خود را به نشنیدن مى زنند، در صورتى که باید این نکته را خوب به خاطر داشت که تربیت جنسى جزء لاینفک وظایف مربّیان است. اگر ما مسأله جنسى را از لحاظ اهمیت در ردیف سایر فعالیت هاى انسانى قرار دهیم و آن را موضوع جداگانه و امرى مهم نشماریم، بسیارى از مشکلاتى که امروز، ظاهراً، وجود دارد از میان خواهد رفت.»
دین مبین اسلام، که آیین صحیح زندگى را به مردم مى آموزد، نه تنها در زمینه مسائل جنسى بى تفاوت نیست، بلکه توجه خاصى به آن نموده است. شاید علت آن هم این باشد که غریزه جنسى بر اغلب مسائل انسانى، اعم از مادى و معنوى، تأثیرگذار است و سرنوشت انسان را دست خوش تغییر و تحول مى گرداند. از این رو، افرادى که توانسته اند غریزه جنسى خود را تعدیل نمایند و زمام آن را به دست بگیرند، در زمینه هاى دیگر تربیت، راحت تر به پیش رفته اند. در عصر حاضر، که اختراع رسانه هاى صوتى و تصویرى گوناگون و پیشرفته و دسترسى آسان کودکان، نوجوانان و جوانان به آن ها در گوشه و کنار شهر و روستا، خانواده هاى مسلمان را با نگرانى شدیدى روبه رو نموده، ضرورى مى نماید تا با تحقیق بیش تر در این زمینه، گامى (اگرچه ابتدایى) در جهت شناخت ابعاد گوناگون تأثیرپذیرى انسان در امور جنسى و عوامل تأثیرگذار بر رفتار جنسى وى برداشته شود.
این موضوع مهم به خاطر رعایت شرم وحیا خیلی اوقات در خانواده ها و مدارس آنطور که باید آموزش داده نمی‌شود و حتی به سوالات کودکان در این زمینه پاسخ مناسبی داده نمی‌شود. رشد جنسى انسان در طول زندگى، از راه هاى گوناگون و تحت تأثیر عوامل چندى دگرگون مى شود. این تأثیرپذیرى در دوره هاى زندگى متفاوت مى باشد. تأثیرپذیرى کودک مانند تأثیرپذیرى نوجوان نیست. به همین صورت، بین جوان و میان سال نیز تفاوت است. از این رو، لازم است تأثیرپذیرى جنسى انسان در دوره هاى گوناگون به صورت جداگانه مورد بررسى قرار گیرند.
تأثیرپذیرى کودک
بسیاری از رفتار های انسان متأثر از افکار، اندیشه ها، امیال و آرزوهایى است که در دوران کودکى داشته است. اگر کودک در رابطه با مسائل جنسى داراى اندیشه ها و آرزوهاى صحیح باشد، قطعاً در دوره هاى بعدِ زندگى نیز داراى رفتارهایى خواهد بود که با اهداف متعالى انسانى سازگار و هماهنگ مى باشد.
یکى از دلایل لزوم رعایت پدر ومادر در حضور کودکان همین نکته باشد که نباید ذهن جستجوگر و فعّال کودکان را به این گونه مسائل آلوده کرد تا مبادا زمانى که به بلوغ نزدیک شدند و نسبت به امور جنسى درک و فهمى پیدا نمودند، به لغزش گرفتار گردند.
انسان هنگامى که به دنیا مى آید از دانش جنسى خالى است و ذهن و حافظه کودکان مانند صفحه سفیدى است که هنوز چیزى در آن نوشته نشده و هرچه در آن ریخته شود به راحتى ثبت مى شود و به آسانى از بین نمى رود. هرقدر از عمر کودک مى گذرد، بر دانسته هایش، از جمله درباره مسائل جنسى افزوده مى شود. گرچه گفته مى شود که کودک درک و فهمى نسبت به این گونه مسائل ندارد، اما این را هم نمى توان منکر شد که کودک به مرور زمان، اطلاعاتى درباره این مسائل پیدا مى کند.
کودکى که در دوران کودکى اش با این گونه مسائل روبه روست، اگر به وسیله مربّیان از انحراف او جلوگیرى نشود، زمینه لغزشش زیادتر است. آیا پدر و یا مادرى که با پوشش نامناسب جسمى، یا گفتار و رفتار برانگیزاننده در برابر دیدگان کودک و یا نوجوان ظاهر مى شوند و سلامت و امنیت روانى او را دستخوش طوفان قرار مى دهند، با والدینى که مواظب همه حرکات خویش هستند و به اندیشه ها و رفتارهاى فرزندان خود جهت مى دهند، یکسانند؟ آیا کودکى که به هر دلیل صحنه های محرکی را مشاهده کرده، این کودک ـ چه دختر و چه پسر ـ در آینده احتمال خطایش زیادتر نیست؟والدین و معلمان مسؤولیت مهمى در قبال تشکیل تصورات صحیح و کسب عادات بجا به عهده دارند. مهم ترین آن مسؤولیت ها مربوط به فراهم ساختن محیط سالم و روابط صحیح در خانواده است.
هر کدام از رفتارهاى انسان، چه مثبت و چه منفى، به نوبه خود مى تواند بر شخصیت فرد تأثیر بگذارد. انحرافات و کج روى هاى رفتار جنسى نیز از این قاعده مستثنى نیستند و در نتیجه، شخصیت انسان را متحوّل مى سازند. حال اگر به این مطلب، وسعت و عمق تأثیرپذیرى کودک را اضافه نماییم، بهتر به نقش خانواده و دوران رشد پى مى بریم. در این که رعایت چه نکاتى اساس اخلاقى خانواده را تأمین مى کند، باید گفت: داشتن رابطه درست بین پدر و مادر نقش مهمى ایفا مى کند. پدر و مادر باید دوستى، عشق و احترام متقابل به یکدیگر داشته باشند; زیرا رفتار و کردار والدین براى کودکان نمونه تقلید است.(پس والدین فراموش نکنند در رفتار خود مقابل کودکان حریم ها را رعایت کنند)
وجود وسایل ارتباط جمعی جدید در خانواده مثل ماهواره و فیلم هایی که ممکن است تاثیر بعضی از صحنه های آن از ذهن کودک پاک نشود. در بسیاری مواقع سبب آسیب رساندن به سیر مناسب تربیت جنسی می‌شود.خانواده اگر زندگى خود را بر پایه دوستى بنا نهد، مى توان امیدوار بود که اجتماع آینده نسلى شایسته خواهد بود. براى حفظ کودک و نوجوان از آینده ناگوار، باید مربّیان، بخصوص والدین، آنان را از تأثیرات پیچیده اى که مربوط به معاشرت غلط و تربیت نادرست جنسى است، دور نگه دارند.

منبع:ابتکار

نظرات بینندگان

ارسال نظر