صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

مقصد خارجي گردشگران ايراني کجاست؟

اما آنچه در کشور ما مي گذرد برعکس شرايطي است که در کشورهاي موفق همسايه براي رونق گردشگري داخلي و خارجي به کار گرفته مي شود. هتل ها و مراکز اقامتي و به تبع آن تورهاي گردشگري همواره به دنبال بهانه اي براي افزايش نرخ هاي خود هستند تا کمبود درآمد خود را از جيب گردشگران تامين کنند. کارشناسان و فعالان عرصه گردشگري معتقدند تا وقتي اين ديدگاه بر گردشگري حاکم باشد نه فقط نمي توان رغبتي در گردشگران داخلي براي خرج کردن پولشان در کشور خودشان ايجاد کرد، بلکه بيم اين وجود دارد موجي که هم اکنون در زمينه ورود گردشگر خارجي به ايران نيز به وجود آمده بتدريج فروکش کند.

کد خبر: 4696

کفه ترازوي گردشگري ايران به سوي گردشگران خروجي از کشورمان سنگيني مي کند، اين را آمار هفت ميليون گردشگر ايراني که سال گذشته به قصد زيارت و سياحت از کشورمان خارج شدند، تائيد مي کند.
همچنين در شش ماهه اول امسال سه ميليون و 604 هزارو 257 گردشگر ايراني از کشور خارج شده اند که اين آمار در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته که سه ميليون و 432 هزار و 773 گردشگر خروجي بوده، افزايش داشته است.
آمارهاي سازمان گردشگري از سفر هفت ميليون نفري گردشگران ايراني در سال 2013 (92) به خارج از کشور حکايت دارد که دو ميليون و 200 نفر به عتبات عاليات600 هزار نفر به عربستان براي حج تمتع و عمره و بقيه به کشورهاي ترکيه و جمهوري آذربايجان بوده است.
ايراني ها براي سفر به کشورهاي خارجي در حالي حدود 10 ميليارد دلار هزينه کرده اند که ورود 4.5 ميليون گردشگر خارجي طي همين مدت فقط پنج ميليارد دلار درآمد نصيب گردشگري کشورمان کرده است. به همين علت است که ميزان درآمد حاصل از ورود گردشگران به ايران با درآمدي که از کنار سفر ايراني ها به خارج به دست مي آيد، همخوان نيست.
اما چرا اين هفت ميليون گردشگر داخلي ترجيح دادند به جاي اين که پولشان را در کشور خودشان هزينه کنند، با صرف هزينه بيشتر به کشورهايي مانند عراق، عربستان، ترکيه و جمهوري آذربايجان بروند، آن هم در شرايطي که ممکن است هنوز برخي شهرهاي گردشگرپذير کشور خودشان را هم نديده باشند.
محمدرضا پوينده، مديرکل دفتر برنامه ريزي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور معتقد است خروج هفت ميليون گردشگر ايراني از کشور در سال 92 و خروج بيش از سه ميليون طي شش ماهه اول امسال با توجه به جمعيت 80 ميليوني کشورمان رقم قابل توجهي نيست و بسياري از کشورها مانند مالزي و ترکيه تعداد گردشگران خروجي شان بيش از اين هاست.
اما نکته اي که به نظر مي رسد از ديد مسئولان سازمان گردشگري ناديده گرفته شده، اين است که خروجي هفت ميليون گردشگر داخلي در مقايسه با فقط 4.5 ميليون گردشگر خارجي است که وارد کشور شده اند و اين يعني کفه گردشگري کشورمان همچنان به سمت گردشگران خروجي سنگيني مي کند.
البته اين مقام مسئول در سازمان گردشگري توضيح مي دهد که در شش ماهه اول امسال براي نخستين بار پس از انقلاب در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته تراز گردشگران خروجي از کشور تقريبا برابر شده است.
با اين حال مديرکل دفتر برنامه ريزي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور، فاصله اي که بين گردشگران ورودي به کشور و گردشگران خروجي از کشور وجود دارد و در سال هاي گذشته ايجاد شده را انکار نمي کند.
پوينده تاکيد مي کند: با توجه به اين که بخشي از اين خروجي ها اجتناب ناپذير است و سياست سازمان نيز مانع تراشي براي خروج گردشگران ايراني نيست، اما به دنبال راهکارهاي ايجاد اين توازن با هدف سنگين کردن کفه گردشگران ورودي به کشور است.
کشورهاي زيارتي، هدف 50 درصد گردشگران ايراني
براساس آمارهاي سازمان گردشگري، عراق و عربستان مقصد 50 درصد گردشگران ايراني خروجي از کشور هستند و پس از آن به ترتيب کشورهاي ترکيه و آذربايجان قرار دارند.
مديرکل دفتر برنامه ريزي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور در اين باره مي گويد: نمي توان براي خروج گردشگران از کشور محدوديت ايجاد کرد چراکه بيش از 50 درصد اين افراد گردشگران زيارتي هستند که تحت هر شرايطي مي خواهند به عربستان و عراق سفر کنند.
پوينده، تاکيد مي کند: سياست سازمان گردشگري هم اين نيست که براي خروج گردشگران ايراني از کشور مانع ايجاد کند، زيرا کشورهايي که در رديف اول ورود گردشگر هستند به طور عمده از کشورهاي همسايه شان گردشگر جذب مي کنند چراکه از لحاظ فرهنگي به هم نزديک هستند، پروازها يکسره و اکثرا رواديد آنها لغو شده است.
تفاوت قيمت برخي تورهاي داخلي و خارجي
به اين ارقام توجه کنيد: تور کيش نوروز 94، دو شب اقامت در هتل 5 ستاره، 910 هزارتومان.
تور آنتاليا، نوروز 94، پنج شب اقامت در هتل 3 ستاره، يک ميليون و 100 هزارتومان.
شما کدام يک از اين دو را انتخاب مي کنيد؟ اين اتفاقي بود که نوروز سال 93 هم افتاد؛ وقتي تورهاي داخلي به دليل فرارسيدن نوروز، قيمت هاي خود را تصاعدي بالا بردند که البته هتل ها نيز از اين قاعده مستثنا نبودند و اين نکته مهمي است که از ديد مسئولان سازمان گردشگري دور مانده است. عباس گلدوست، عضو هيات مديره انجمن دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري، نيز با يادآوري اين شرايط مي گويد: نوروز امسال هزينه يک هفته سفر به کيش با يک هفته سفر به استانبول برابري مي کرد.
در چنين شرايطي طبيعي است که گردشگران ايراني ترجيح دهند با صرف کمي هزينه بيشتر سفر خارجي را انتخاب کنند و با اين کار با يک تير دو نشان بزنند. هم با آرامش خاطر سفر کنند و خدماتي متناسب را با هزينه اي که مي کنند از هتل، غذا، بازديد از مناطق گردشگري بگيرند و هم يک سفر خارجي رفته باشند تا اين که اين پول را صرف سفري داخلي کنند که خدمات ارائه شده در آن از کيفيت پايين تري نسبت به هزينه پرداختي برخوردار است.
گلدوست، با تائيد اين موضوع مشکل ديگر در بي رغبتي برخي گردشگران به تورهاي گردشگري داخلي را تفاوت قيمت نه چندان قابل توجه تورهاي داخلي در مقايسه با تورهاي خارجي برخي کشورها دانسته و تاکيد مي کند: در اين شرايط طبيعي است که گردشگران ايراني ترجيح بدهند با پرداخت مبلغ ما به تفاوت بيشتري سفر خارجي را انتخاب کنند تا يک سفر خارجي را هم تجربه کرده باشند.
عضو هيات مديره انجمن دفاتر خدمات مسافرتي و گردشگري، در اين باره مثالي زده و توضيح مي دهد: قرار نيست کشورمان را با کشورهاي اروپايي مقايسه کنيم، اما نگاهي به کشورهاي همسايه اطراف مانند ترکيه و دبي نشان مي دهد، دولت در اين کشورها به هتل ها و مراکز اقامتي گردشگري يارانه مي دهد تا گردانندگان آنها بتوانند کسري درآمد خود را با حمايت دولت و نه از جيب گردشگران تامين کنند.
همچنين به بخش خصوصي مجوزها و تسهيلاتي ارائه مي شود تا موانع پيش پاي احداث هتل هاي با کيفيت و چند ستاره و مهمانپذيرهاي در شان گردشگران برداشته شود.
نتيجه اين شرايط اين مي شود که نه فقط گردشگران خارجي به دليل ارزان بودن نرخ هتل ها روي گردشگري آن حساب باز مي کنند، بلکه قدرت پرداخت اين هزينه ها براي گردشگران داخلي شان نيز براحتي امکان پذير است.
اما آنچه در کشور ما مي گذرد برعکس شرايطي است که در کشورهاي موفق همسايه براي رونق گردشگري داخلي و خارجي به کار گرفته مي شود. هتل ها و مراکز اقامتي و به تبع آن تورهاي گردشگري همواره به دنبال بهانه اي براي افزايش نرخ هاي خود هستند تا کمبود درآمد خود را از جيب گردشگران تامين کنند. کارشناسان و فعالان عرصه گردشگري معتقدند تا وقتي اين ديدگاه بر گردشگري حاکم باشد نه فقط نمي توان رغبتي در گردشگران داخلي براي خرج کردن پولشان در کشور خودشان ايجاد کرد، بلکه بيم اين وجود دارد موجي که هم اکنون در زمينه ورود گردشگر خارجي به ايران نيز به وجود آمده بتدريج فروکش کند.

جام جم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر