صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

عکس/ رونمایی ازچهره نو خیابان انقلاب

ساماندهی خیابان انقلاب رو به پایان است اما هنوز خبری از نماد این میدان نیست.

کد خبر: 46727

خبرگزاری مهر: خیابان انقلاب این روزها تغییر چهره داده است. دیگر از تبلیغات بزرگ و نماهای چرک گرفته خبری نیست. اما هنوز هم تکلیف نماد این میدان مشخص نیست و با وجود آن که وعده داده شد ایستگاه های اتوبوس میدان هم ساماندهی می شود اما وضعیت ترافیکی میدان همانند سابق است.
 

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


سید محسن هاشمی مدیر راهبردی پروژه ساماندهی و آرام سازی خیابان انقلاب به مهر  گفت: پروژه پیرایش و آرام سازی خیابان انقلاب اردیبهشت ماه سال ۹۳ توسط سازمان زیبا سازی آغاز شد. این پروژه ماموریت روشنی داشت: آراستگی نما و منظر شهری با پیرایش جداره ها و کف و اولویت بخشیدن پیاده به سواره. در حال حاضر اولویت تردد در معابر شهری با خودرو است و مردم به سختی امکان قدم زدن و حرکت کردن و جابجایی در معابر را دارند.

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


در سال  های٨٥ تا ٩٢ توسط سازمان زیباسازی شهر تهران مطالعاتی در خصوص بهبود نما و منظر میدان و خیابان آزادی و انقلاب به انجام رسیده است. از این مطالعات، پژوهش دکتر گیتی اعتماد و دکتر منصوری با عناوین ساماندهی نما و منظر خیابان و میدان انقلاب به عنوان بنیاد نظری این پروژه مورد مطالعه و مداقه قرار گرفت و ٦٧ فعالیت برای ساماندهی این میدان و خیابان تعریف شد.

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


وی در ادامه افزود: در اردیبهشت و خرداد ۹۳ جلساتی مستمر با کاربران و مغازه داران و سازمان ها ی ذی ربط و ذی نفع بمنظور آگاهی بخشی و اقناع برای همکاری برگزار و از تیرماه همان سال عملیات پیرایش زواید و مبلمان های فرسوده پیاده راه ها عملیاتی شد. هم چنین از هفدهم شهریور ماه سال ٩٣ نیز اجرای عملیات پیرایش و ساماندهی نما و منظر ساختمان ها را نیز آغاز کردیم که  امیدواریم تا پایان شهریور ماه و یا نیمه نخست مهرماه سال جاری این فعالیت ها به پایان برسد.

وی با بیان اینکه در این پهنه بیش از چهارصد کاربری همکف و نزدیک به هزار و پانصد کاربری تجاری اداری در طبقات ساختمان های این پهنه مستقر هستند گفت: به دلیل نبود زیر ساخت های حقوقی نما و منظر شهری هر کاربر و مالکی حق خود می داند تا نما و منظر ساختمان خود را در اختیار تبلیغات  و پیام رسانی خود قرار دهد و این باعث شده تا نما و منظر تهران بدقواره و شلخته نمایان شود.

معماری های راسته انقلاب؛ پهنه ای برای مطالعه و آموزش معماری

مدیر راهبردی پیرایش و آرام سازی خیابان انقلاب با بر شمردن ویژگیهای  معمارانه این پهنه و  دو بنای موجود با معماری اروپایی از معماران فرانسوی و دانمارکی گفت: خود به خود این پهنه برای مطالعه و آموزش معماری منحصر به فرد است.

وی افزود: در راستای ساماندهی نما و منظر این خیابان، ۱۸ نمای با ارزش این پهنه به مساحت شش هزار متر مربع مرمت و بهسازی شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه  در این محدوده علاوه بر ساختمان گیو، ٤سینما با یازده پرده نمایش و سردر دانشگاه تهران وجود دارد که تمامی آنها مرمت و شستشو  شدند و سردر سینماهای سپیده و بهمن نورپردازی و بزودی سردر سینماهای مرکزی و پارس نیز نور پردازی می شوند، افزود: این خیابان با  وجود ۴۶۰ ناشر و کتاب فروشی خود رسانه است.

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


وی با اشاره به ساماندهی بیش از سیصد تابلو کاربری های این خیابان گفت شورای برنامه ریزی گرافیک تابلو ها متشکل از آقایان: دکتر بهزاد سلیمانی، مهندس عیسی غفاری نژاد، حسن منوری مید امور اصناف سازمان زیباسازی و محسن هاشمی بررسی و تصویب طرح تابلو ها را بر عهده دارند.

احداث سرویس بهداشتی در حلقه میدان انقلاب و روشنایی پیاده راه خیابان انقلاب از دیگر فعالیت های این پروژه است که به گفته مدیر پروژه نتیجه پیگیری های مکرر ریس شورای برنامه ریزی این پروژه، عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران است.

هاشمی از ناتوانی اش در اجرای کفسازی حلقه میدان انقلاب در زمان مقرر و بی توجهی اش به توسعه  فضای سبز گفت و آرزو کرد بعدتر شهرداری مناطق ٦ و ١١ این دو نقیصه را جبران کنند.

در این پروژه که بیش از ١١٨ ساختمان وجود دارد، ٢٧٣٧٠متر مربع نما  شستشو  و سند پلاست شده و ٢٢٩٧٠مترمربع رنگامیزی پایدار انجام گرفته هم چنین  در بخش پیرایش و حذف زوائد ۱۵۴۷ قطعه فرسوده و زایده از ابعاد چهل و هشت متر مربع تا یک متر مربع، پاکسازی  صورت گرفته است.

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


چه خبر از نماد میدان انقلاب؟

با وجود ساماندهی ساختمانهای خیابان انقلاب اما هنوز خبری از نماد میدان انقلاب نیست و هنوز تصمیم نهایی در این خصوص گرفته نشده است.

پیش از این روابط عمومی سازمان زیباسازی تصویری از نماد میدان انقلاب را برای رسانه ها ارسال کرد که طرحی ترکیبی ازبرخی از طرح های برگزیده توسط هیات داوران بود.

این طرح مورد انتقاد هیات داوران قرار گرفت زیرا معتقد بودند باید این طرح جدید در هیات داوری بررسی شود و طرح نهایی منتخب هیات داروان نیست.

مهدی حجت یکی از اعضای هیات داوران درباره سرنوشت این نماد به مهر گفت : طی یکی دو سال اخیر درباره سرنوشت نماد میدان انقلاب تلاش های جدی تری می شود و طرح های ارسال شده مرتب مورد بازنگری قرار می گیرند.

او ادامه داد: شاید تا ۷یا ۸ ماه آینده وحتی تا یک سال آینده بتوان درباره نماد این میدان به نتیجه نهایی رسید.

رونمایی از چهره جدید خیابان انقلاب + عکس


مجتبی عبداللهی معاون شهردار تهران درباره نماد میدان انقلاب با رد این که طرحی ترکیبی برای این میدان پیش بینی شده بود به مهر گفت: ۷۰ الی ۸۰ طرح برای نماد میدان انقلاب طی فراخوانی که از سوی سازمان زیباسازی داده شد، دریافت شد که ۳۰ طرح به کمیته انتخاب رسید و از میان آنها ۳ طرح نهایی شده که کمیته داوری در حال بررسی طرح ها هستند و چیزی به نام طرح ترکیبی نداشتیم.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران هم درباره نماد میدان انقلاب به مهر گفت: طرح های زیادی برای میدان انقلاب آمد و طرح هایی انتخاب شد که مشکلاتی در ادامه راه به وجود آمد و قرار بود طرح ها مجددا بررسی شود. بعد از این مرحله خبری از نماد میدان انقلاب ندارم.

وی ادامه داد: طراحی نماد برای میدان انقلاب مشکل است و نیاز به کار زیاد و خلاقانه دارد. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر