صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

هجوم پيامک‌هاي تبليغاتي اين بار به وايبر

طي ماه‌هاي گذشته برخي از مشترکان يکي از اپراتورهاي تلفن همراه و به خصوص مشترکان قديمي در طول روز چندين بار با پيامک‌هاي تبليغاتي روي نرم‌افزار وايبر مواجه شده‌اند. اين درحالي است که تاکنون گزارشي از صاحبان سيم‌کارت‌هاي اپراتور ديگر از چنين موضوعي دريافت نشده است.

کد خبر: 4579

هنوز گلايه‌هاي مشترکان تلفن همراه از دريافت پيامک‌هاي تبليغاتي به پايان نرسيده که ارسال پيام‌هاي تبليغاتي در شبکه‌هايي مانند وايبر هم مد شده است.

طي ماه‌هاي گذشته برخي از مشترکان يکي از اپراتورهاي تلفن همراه و به خصوص مشترکان قديمي در طول روز چندين بار با پيامک‌هاي تبليغاتي روي نرم‌افزار وايبر مواجه شده‌اند. اين درحالي است که تاکنون گزارشي از صاحبان سيم‌کارت‌هاي اپراتور ديگر از چنين موضوعي دريافت نشده است.

اما اينکه چگونه چنين اتفاقي مي‌افتد و چرا در فضاي وايبر مانند فضاي پيامک‌هاي تلفن همراه مشترکان يک اپراتور با مشکل پيام‌هاي تبليغاتي مواجه مي‌شوند، موضوعي است که براي بسياري جاي سوال دارد.

نکته جالب‌ آن که در ميان کارشناسان حوزه ICT نيز کمتر کارشناسي به طور دقيق در اين حوزه اطلاعات دارد؛ اما در هر صورت گفت‌و‌گو با کارشناسان اين حوزه اطلاعات قابل توجهي را در اختيار مي‌گذارد.
يکي از کارشناسان حوزه ICT در اين زمينه با تاکيد بر اينکه تاکنون کمتر ديده شده که مشترکان برخي اپراتورها روي وايبر پيام تبليغاتي دريافت کنند، توضيح داد:‌ البته بايد به اين نکته توجه داشت که فعاليت شبکه‌هايي مانند وايبر مستقل از نوع سيم‌کارت است و خيلي به سيم‌کارت ارتباط ندارد.
وي ادامه داد: براي يک شبکه مانند وايبر خيلي تفاوت ندارد که در گوشي هوشمند شما سيم‌کارت همراه اول يا ايرانسل قرار داده شده باشد و از نظر آن شرکت، هر کاربري مي‌تواند يک دريافت کننده پيام باشد.
اين کارشناس در عين حال توضيح داد: اما اينکه چه اتفاقي مي‌افتد که تنها براي مشترکان يک اپراتور خاص اين پيام‌ها ارسال مي‌شود، موضوعي است که به نظر مي‌رسد به هيچ عنوان به خود اپراتور ارتباطي ندارد.

وي ادامه داد: اکنون شرکت‌هاي مختلف مي‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهاي متعدد به ارسال پيام‌هاي انبوه از طريق وايبر بپردازند. البته زماني که اين پيام‌ها به دست کاربران مي‌رسد، اين گونه به نظر مي‌رسد که شماره ارسال کننده آنها از ايران نيست؛ اما به هر حال قطعا اين پيام ها از سوي يک تيم ايراني ارسال مي‌شوند و همان طور که اشاره شد، انجام اين کار با بهره‌گيري برخي نرم‌افزارهاي خاص به راحتي ميسر است و اين موضوع کار عجيبي به شمار نمي‌رود.
برخي ديگر از کارشناسان مي‌گويند بي‌شک اتفاقي که افتاده ربطي به اپراتور ندارد؛ چرا که همين حالا اگر فردي در ايران يک کارت اعتباري تهيه کند به راحتي مي‌تواند از طريق برخي نرم‌افزارها و شبکه‌هاي موبايلي با هزينه‌اي معادل پنج تا شش دلار امکان بهره‌مندي از يک شماره خارجي داشته باشد و بعد با استفاده از اين شماره‌ها در فضاي وايبر به ارسال پيام‌هاي تبليغاتي براي مشترکان بپردازد.

در اين شرايط اگرچه ممکن است افراد فکر کنند که شماره متعلق به يک کشور خارجي است؛ اما اين روند از طريق برخي افراد يا شرکت‌هاي داخلي صورت گرفته و پيام‌ها از داخل کشور ارسال مي‌شوند.
البته برخي کارشناسان نيز بر اين باور هستند که ممکن است سايت‌هاي خارجي ديتا بيسي براساس اطلاعات کاربران ايراني وايبر داشته باشند و بر اين اساس آگهي‌هاي خود را براي آنها ارسال کنند که البته با توجه به شرايط موجود به نظر مي‌رسد اين فرضيه نسبت به نظرات قبلي از استحکام کمتري برخوردار است.

دنياي اقتصاد/

نظرات بینندگان

ارسال نظر