صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

انحلال 70 واحد دانشگاه آزاد

انحجلسه هيئت امناي خراسان شمالي روز گذشته به رياست ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد برگزار شد. در اين جلسه مصوبات بودجه سال ۹۴، نمودار سازماني استان و اصلاحيه برنامه راهبردي استان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.لال و تغيير کاربري 70 واحد دانشگاه آزاد

کد خبر: 4470

مهر/ رئيس دانشگاه آزاد از انحلال و تغيير کاربري حدد 70 واحد زيان ده اين دانشگاه خبر داد.

جلسه هيئت امناي خراسان شمالي روز گذشته به رياست ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد برگزار شد. در اين جلسه مصوبات بودجه سال ۹۴، نمودار سازماني استان و اصلاحيه برنامه راهبردي استان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

حميد ميرزاده -رئيس دانشگاه آزاداسلامي در اين جلسه با اشاره به عدم وابستگي اين نهاد آموزشي به بودجه عمومي کشور، تاکيد کرد: دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان دانشگاهي غير دولتي مي بايست شاخصه هاي موسسات خصوصي يعني چابکي را داشته باشد.

500 هزار صندلي خالي در دوره هاي کارداني و کارشناسي

وي با تأکيد بر اين که کل واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي تا پايان سال به سيستم آي تي بيس و اتوماسيون اداري مجهز خواهند شد، اذعان داشت: با مجهز شدن واحدهاي دانشگاه به اين سيستم کليه بخش نامه ها به صورت آنلاين و با زدن يک کليک به ساير واحدها ابلاغ خواهد شد و اين موضوع به صورت طبيعي بروکراسي اداري در دانشگاه و تعدد اپراتورها را کاهش خواهد داد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اشتغال 47 هزار کارمند در دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: استخدام نيروي جديد و کارکنان غير هيات علمي در سال 94 در دانشگاه آزاد اسلامي ممنوع است. زيرا پرداخت حقوق و دستمزد بيش از 47 هزار کارمند، امر توسعه علمي و پژوهشي را در اين نهاد محدود کرده است.

ميرزاده افزود: متاسفانه در سالهاي گذشته نگاه به اين نهاد آموزشي نگاه اشتغالزايي بوده است و مديران در دوره هاي قبلي پرو پيمان براي تمام پست هاي سازماني نيرو استخدام کردند و تمامي کوپن ها در اين زمينه مصرف شده است.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به ضرورت توسعه تحصيلات تکميلي در دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: هنوز در حدود 500 هزار صندلي خالي در دوره هاي کارداني و کارشناسي در دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد ولي ما مجبوريم فضاها را نگهداري و براي اساتيدي که موظفي شان در هفته تکميل نمي شود ، پرداخت داشته باشيم.

رديف بودجه براي بازنشستگي زودتر از موعد

ميرزاده با بيان اينکه تمامي واحدها در برنامه ها و بودجه خود بايد براي بازنشستگي زودتر از موعد و بازخريد کردن نيروهاي متقاضي رديف بودجه اي را در نظر بگيرند گفت: مسئولان و مديران در دانشگاه آزاد اسلامي بايد تا حد ممکن هزينه‌هاي جاري خود را کاهش دهند و جلب کمک هاي مردمي از مواردي است که بايد در بودجه سال آتي به آن توجه شود. زيرا اين موضوع از جمله مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز هست.

وي افزود: يکي از وجوه درآمد در دانشگاههاي دنيا، جلب کمکهاي مردمي است، تا آنجا که در اين دانشگاه ها بنياد خيريه فعال است و ما هم در دانشگاه آزاد اسلامي بايد به دنبال اين موضوع باشيم و مسئولان دانشگاه نسبت به فعال کردن کانون هاي خيرين در دانشگاه اقدام کنند.

بيش از 95 درصد بودجه سال 93 دانشگاه آزاد اسلامي محقق شده است

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: بودجه دانشگاه آزاد اسلامي در سال 93، بيش از 95 درصد محقق شده است ولي بودجه سال آينده انقباضي است، قطعا صرفه جويي در هزينه ها و تجميع برخي مراکز در واحدهاي همجوار در دستور مديريت دانشگاه است.

وابستگي دانشگاه هاي معتبر دنيا به شهريه در حدود 25 درصد است

ميرزاده با بيان اينکه وابستگي به شهريه در دانشگاههاي برتر دنيا کمتر از 25 درصد است، اظهار کرد: وابستگي پايين دانشگاههاي برتر دنيا به شهريه نشان مي دهد که ارتباط دانشگاهها با صنعت و مردم بسيار قوي است و ما در دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال اين موضوع هستيم که وابستگي دانشگاه به شهريه دانشجويان را از طريق اقتصاد دانش بنيان کم کنيم.

وي با اشاره به واحدهاي زيان ده دانشگاه آزاد اسلامي تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي بنا ندارد از دولت کمکي دريافت کند، بنابراين تمامي واحدهاي زيان ده هرس خواهند شد و به طور حتم اين اقدام در کنار تجميع مراکز و واحدهاي زيان ده به توسعه کيفي دانشگاه سرعت مي بخشد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي افزود: در مهر ماه سال 92، تعداد 472 واحد در دانشگاه آزاد اسلامي وجود داشت که امروز اين تعداد به 400 واحد رسيده است و 72 واحد تجميع يا منحل و يا تغيير کاربري داده شدند.

ميرزاده با اشاره به اين موضوع که هيات‌هاي امناي استاني جز ارکان دانشگاه است، گفت: هيات هاي امناي استاني بايد براي کيفيت بخشي به واحدهاي استان ها فعاليت کنند، در واقع براي دانشگاه آزاد اسلامي داشتن واحد هاي زياد مهم نيست بلکه داشتن واحدهاي با کيفيت داراي اهميت است.

وي همچنين بر لزوم وجود تجهيزات آزمايشگاهي و کارگاهي مناسب و نيروي انساني متخصص در واحدهاي دانشگاهي تاکيد کرد و گفت: با توجه به ابلاغ سند توسه علم و فن آوري از سوي رهبر معظم انقلاب بايد به سمت تحقق 50 درصد توليد ناخالص ملي از طريق اقتصاد دانش بنيان حرکت کنيم.

وام 12 درصد به شرکت هاي دانش بنيان

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي داراي 54 مرکز رشد و 420 شرکت دانش بنيان است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي سعي دارد که تا پايان سال 96 اين تعداد به 150 مرکز رشد و 800 شرکت دانش بنيان برسد، اين دانشگاه براي حمايت از طرح هاي دانش بنيان با بانک پاسارگاد قرار دادي امضا کرده است که بر اساس آن به شرکت هاي دانش بنيان دانشگاه، وام 12 درصد تعلق مي گيرد و در همين رابطه طرح هاي تحقيقاتي که قابليت تبديل ايده به محصول را داشته باشند در دانشگاه آزاد اسلامي مورد حمايت قرار خواهند گرفت.

25 درصد افزايش حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه در سال 94

ميرزاده در ادامه با اشاره به برنامه ريزي براي يکسان سازي حقوق و دستمزد اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي با دانشگاه هاي دولتي تاکيد کرد: هم اکنون بودجه به ميزان کافي براي اين اجراي يک باره اين برنامه وجود ندارد اما بناي ما اين است که ميزان حقوق اعضاي هيات علمي تمام وقت اين دانشگاه در سال 94 نسبت به سال93، 25 درصد افزايش يابد که البته حقوق کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي نيز هم راستا با ميزان تورم و مطابق با کارکنان دولت افزايش خواهد يافت.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين با بيان اينکه از اين پس درجه بندي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي تنها شامل جامع ،بسيار بزرگ، بزرگ، متوسط و کوچک خواهد بود، گفت: ارتقاي واحدهاي دانشگاهي به عواملي نظير تاسيس شرکت هاي دانش بنيان، تجاري سازي تحقيقات، اجراي طرح هاي فرهنگي ماندگار، جذب اعضاي هيات علمي، تامين منابع خارج از شهريه و ساخت و احداث پارک علم و فن آوري بستگي دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر