صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

پیام‌های حضور ستارگان در ایران

سریال لذت‌نبردن از فوتبال همچنان ادامه دارد. تماشای استقبال دلسرد‌کننده هواداران ایرانی از بازی ستارگان فوتبال دنیا از قاب تلویزیون، واجد پیام‌ مهمی برای مدیران فوتبال ایران است که این سال‌ها به روند نگران‌کننده فوتبال ایران بی‌تفاوت شده‌اند. -هرچند گوینده ورزشگاه اعلام کرده باشد ٥٠هزارنفر به استادیوم آمده‌اند- حالا دیگر بی‌تفاوتی در فوتبال ایران بی‌سابقه است، آن هم از سوی مدیرانی که گویی سرنوشت فوتبال برای آنها اهمیتی ندارد.

کد خبر: 43866

 

علی عالی / سریال لذت‌نبردن از فوتبال همچنان ادامه دارد. تماشای استقبال دلسرد‌کننده هواداران ایرانی از بازی ستارگان فوتبال دنیا از قاب تلویزیون، واجد پیام‌ مهمی برای مدیران فوتبال ایران است که این سال‌ها به روند نگران‌کننده فوتبال ایران بی‌تفاوت شده‌اند. -هرچند گوینده ورزشگاه اعلام کرده باشد ٥٠هزارنفر به استادیوم آمده‌اند- حالا دیگر بی‌تفاوتی در فوتبال ایران بی‌سابقه است، آن هم از سوی مدیرانی که گویی سرنوشت فوتبال برای آنها اهمیتی ندارد. تفاوتی هم میان مدیران فدراسیون فوتبال و مدیران باشگاه‌های فوتبال نیست. تفکری که بر فوتبال ایران حاکم است، هواداران فوتبال را هر روز ناامیدتر از قبل می‌کند؛ تفکری فاقد استراتژی، فاقد عشق، فاقد مسوولیت‌پذیری و فاقد برنامه‌محوری. همین می‌شود که سرانه حضور هواداران در لیگ ایران به حدود هفت هزار نفر می‌رسد و حتی با حضور ستارگان سابق فوتبال دنیا، بازهم سکوها خالی است - نکته جالب اینجاست که چند روز پیش همین ستارگان جهانِ فوتبال در بازی خیرخواهانه‌ای در ورزشگاه لیورپول بازی کردند و استادیوم پر از تماشاچی شده بود- چرا این سکوها و صندلی‌ها در ایران خالی‌ است؟

 

 

١-‌ تفاوت «ستارگان فوتبال دنیا» با «ستارگان فوتبال ایران» همچون تفاوت «بنز» و «پیکان» است. کارخانه بنز، معمولا شرایط خرید اتومبیل تولید خود را تبلیغ می‌کند و نیازی به تبلیغ کیفیت و استحکام محصولات خود ندارد. اما پیکان تا آخرین روزهای عمرش و پراید همچنان، در حال دفاع و اثبات خود هستند تا شاید موردتوجه جامعه مصرف‌کننده ایرانی قرار گیرند. تفاوت‌های فوتبالیست‌های ما و آنها هم همین‌گونه است. درحالی که ستارگان فوتبال دنیا با کمترین تکلفی دور هم جمع شده‌اند، ده‌ها خبرحاشیه‌ای از اردوی «ستارگان ایرانی» منتشر شده است. فوتبالیست‌های ایرانی گویی همیشه باید طلبکار باشند، انگار «منتقد بالفطره» به‌دنیا آمده‌اند. فیگو و کارلوس و داویدز بی‌تکلف در ایران حاضر می‌شوند اما همراه با علی پروین، چندین و چند نفر حضور دارند؛ بازهم نوعی نمایشِ خسته‌کننده در ایران دیده می‌شود.

٢-‌ نفس برگزاری بازی دیروز، «خیرخواهانه» بود. قرار بود ستارگان فوتبال جهان که همگی‌مان خاطره و نوستالژی زیادی با آنها داریم، به ایران بیایند تا مردم را به ورزشگاه‌ها بکشانند و از کنار فروش بلیت‌ بازی، مبلغی هم به‌حساب موسسات خیریه ریخته شود اما هواداران فوتبال بار دیگر بی‌اعتمادی‌شان را به رویه موجود نشان دادند، نتیجه؟ کمتر از بیست‌هزار نفر به ورزشگاه آزادی رفتند؛ برای مسابقه‌ای که «خیرخواهانه» بودن آن شفاف نیست و حتی مشخص نشد بازی با ستارگانِ جهان به نفع بیماران ام‌اس هست یا سوءتغذیه ٦٠٠هزار کودک ایرانی زیر شش سال. کمترین اطلاع‌رسانی از اهداف خیرخواهانه این بازی و سازوکارش نشد و برگزارکنندگان گویی جز برداشتن «عکس‌ یادگاری»، برنامه‌ای برای آن نداشتند. گویی افکار ما هنوز هم با خلقیات‌مان سازگاری ندارد؛ درست مثل ماشین‌های ساخت کارخانه‌های خودروسازی‌مان که ظاهری آراسته دارد و باطنی ضعیف و پر از نقص. نمایشِ نوعی «تظاهر»، لذت را از فوتبال و اهداف خیرخواهانه آن هم گرفته است. علت‌ را البته همه می‌دانیم...

٣- نگران‌کننده‌تر از عدم استقبال هواداران ایرانی، موضوع درآمدزایی تلویزیون ایران بود. سازمانی که از شفافیت به‌دور است و حقِ فوتبال ایران را نمی‌دهد. صداوسیما بدون یک ریال هزینه برای این بازی، ویژه‌برنامه ٩٠ پخش می‌کند و بدون صرف هزینه‌ای، روبرتو کارلوس و سالگادو را به استودیو دعوت می‌کند و از رهاورد آن به آگهی‌های هرثانیه چهار میلیونی می‌رسید. دیروز هم روال همین‌ بود. صداوسیما فوتبال را پخش کرد و حقِ فوتبال در این پخش جایی نداشت. حداقل برای مسابقه‌ای که خیرخواهانه تعریف شده بود و البته شعار مدیران ایرانی هم همیشه اخلاق‌مداری است، می‌شد متفاوت عمل کرد. آیا بخشی از این پول حق بیماران ام‌اس و کودکان ایرانی نبود؟

اعتماد

نظرات بینندگان

ارسال نظر