صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

قصد ازدواج داريد؟ مراقب اين 9 تله فريبنده باشيد

انتخاب همسر مناسب مهم‌ترين انتخاب زندگي است و يک اشتباه کوچک در اين انتخاب مي‌تواند بهشت رويا‌ها را به جهنم تبديل کند و جالب اينجاست که اکثر مردم درست زماني که فکر مي‌کنند که بهترين تصميم را گرفته‌اند مرتکب بزرگ‌ترين اشتباه‌شان مي‌شوند.

کد خبر: 4333

جام جم/ انتخاب همسر مناسب مهم‌ترين انتخاب زندگي است و يک اشتباه کوچک در اين انتخاب مي‌تواند بهشت رويا‌ها را به جهنم تبديل کند و جالب اينجاست که اکثر مردم درست زماني که فکر مي‌کنند که بهترين تصميم را گرفته‌اند مرتکب بزرگ‌ترين اشتباه‌شان مي‌شوند.
اگر مي‌خواهيد شريک زندگيتان را انتخاب کنيد مراقب باشيد که از حول حليم با سر توي ديگ نيفتيد و پايتان دريکي از ده‌ها تله‌اي که در مرحله انتخاب ممکن است برايتان پهن شده باشد، گير نکند.
تله اول: زيبايي
شکي نيست که همه ما زيبايي را دوست داريم و به سمت آن جذب مي‌شويم، اما وقتي نقش زيبايي در انتخاب انتخابي بيشتر از حد معقول باشد، دردسر‌ها شروع مي‌شود. بهتر است قبل از اينکه کسي را به عنوان همسر انتخاب کنيد، اولويت‌هايتان را مشخص کنيد: با اينکه زيبايي برايتان اهميت زيادي دارد، اما چه چيزهايي هست که برايتان از زيبايي اهميت بيشتري دارد؟ چه معيارهايي را حاضريد فداي زيبايي کنيد و از چه معيارهايي به هيچ وجه حاضر نيستيد بگذريد؟ آيا اگر اين فرد اين همه زيبا نبود، بازهم او را انسان خوبي مي‌دانستيد؟ در اين صورت مي‌توانيد فکر کنيد که او همسر مناسبي براي شما خواهد بود.
تله دوم: موقعيت اجتماعي
موقعيت اجتماعي يکي از مواردي است که احتمال اشتباه در انتخاب همسر را به شدت بالا مي‌برد. عناوين و موقعيت‌هاي چشمگير به راحتي مي‌توانند ساير خصوصيات فرد را تحت تأثير قرار دهد و چشم ما را به روي خيلي چيز‌ها ببندد. در اين صورت ما با موقعيت طرف مقابل ازدواج مي‌کنيم، در حالي که با «خود» او زير يک سقف مي‌رويم – شما در داخل خانه مجبوريد با يک آدم منهي شغل و عنوانش زندگي کرد.
در چنين شرايطي بايد فکر کنيد اگر طرف مقابل چنين موقعيتي را نداشت بازهم برايتان انسان قابل قبولي بود؟ غير از موقعيت خاص، چه ويژگي‌هاي ديگر او شما را به خود جذب مي‌کند؟
تله سوم: عشق بي‌اندازه
عشق يکي از لازمه‌هاي ازدواج است، اما براي ازدواج کافي نيست. اگر فقط از روي عشق ازدواج مي‌کنيد، منتظر باشيد که روزي به خاطر نفرت از هم جدا شويد!
يکي از خطرناک‌ترين شرايط انتخاب همسر زماني است که «عاشق» مي‌شويد. در اين حالت شما آن قدر تحت تأثير هيجانات و احساسات هستيد که نمي‌توانيد درست ببينيد و درست تصميم بگيريد. قبول اين مساله براي کساني که در اوج عشق هستند بسيار سخت است. اما واقعيت اين است که مغز در حالت هيجان‌زدگي نمي‌تواند به طور طبيعي فعاليت کند. بنابراين خود عاشق جز خوبي چيزي نمي‌بيند.
در واقع چشم عاشق، همه چيز را از پشت عينک عشق مي‌بيند و از پشت اين عينک همه چيز بهتر از آنچه که هست ديده مي‌شود اما. فقط مشکل اينجاست که ما نمي‌توانيم هميشه با اين عينک به دنيا نگاه کنيم چه بخواهيم چه نخواهيم اين شيفتگي و اين هيجانات دير يا زود فروکش مي‌کند.
اگر عاشق هستيد، بهتر است مدتي صبر کنيد و از رابطه فاصله بگيريد تا تب در شما فروکش کند و بتوانيد با دخالت بيشتر عقل، درمورد زندگي آينده‌تان تصميم بگيريد.
تله چهارم: احساس تنهايي
تنهايي‌هاي دوران مجردي گاهي تحمل‌ناپذير مي‌شود. وقتي دوستان متاهل دور هم جمع مي‌شوند ممکن است ما به دليل مجرد بودن نتوانيم در جمعشان باشيم. وقتي با جمعي از بچه‌هاي فاميل به مسافرت مي‌رويم و همه با همسرشان هستند به جز ما. وقتي همکارانمان آخر وقت در حالي به خانه‌شان برمي‌گردند که همسرشان در انتظارشان است اما ما به خانه‌اي مي‌رويم که در و ديوار منتظرمان است و همين جاست که زنگ‌هاي خطر به صدا درمي‌آيد.
تنهايي مفرط ساده‌تر از آنچه فکرش را بکنيد مي‌تواند شما را در معرض انتخاب اشتباه قرار دهد. وقتي در تنهايي به حال خودتان تأسف مي‌خوريد، کسي پيدايش مي‌شود فکر مي‌کنيد که مي‌تواند شما را از تنهايي نجات دهد در حالي که بهتر است.
فکر کنم مي‌شود تنهايي را با دوستان و آشنايان تا حدي برطرف کرد و به فکر حل مساله از طريق ازدواج نيافتاد اما بعد از اينکه از عمق تنهايي کاسته شد، مي‌شود تصميمات بهتري گرفت.
تله پنجم: عجله
شما آخرين فرزند خانه هستيد که مجرد مانده، چشم مادربزرگ و پدربزرگتان به شماست که نوه‌شان را ببينند. شما خواهر بزرگ‌تر هستيد و ازدواج خواهر کوچک‌ترتان در گرو ازدواج شماست. يا اصلاً سن شما بالا رفته و احساس مي‌کنيد براي ازدواجتان دير شده است. هيچ کدام از اين موارد نبايد باعث شود که شما عجولانه و نسنجيده تن به ازدواج بدهيد.
در هر انتخابي، وقتي ما در شرايط اضطرار و عجله قرار مي‌گيريم، امکان اشتباه کردنمان چندين برابر مي‌شود پس اجازه ندهيد آينده زندگيتان قرباني عجله شود.
تله ششم: شناخت ناقص
با کسي قرار ازدواج گذاشته‌ايد و به قصد شناخت براي ازدواج با هم در ارتباط هستيد، اما ارتباط شما محدود به کافي‌شاپ رفتن آخر هفته همراه دوستان يا ارتباط تلفني است. بگذاريد خيالتان را راحت کنيم: اگر ۲۰ سال هم آخر هفته‌ها با اين فرد بيرون برويد و هر روز ساعت‌ها با او تلفني صحبت کنيد، باز هم شناخت شما نسبت به او کاملا ناقص است!
وقتي با يک نفر ازدواج مي‌کنيم، در واقع با کل وجود او و با همه ابعاد زندگي‌اش، خانواده‌اش، گذشته‌اش، آينده‌اش، افکار و اخلاقش و هم‌چنين با جسم او ازدواج کرده‌ايم؛ در مثال بالا شما فقط بُعد «کافي شاپي» يا به عبارتي بُعد «تفريحي» فرد را شناخته‌ايد، يا با شخصيت مجازي او (که معمولا بسيار متفاوت از شخصيت حقيقي است) آشنا شده‌ايد و اين هرگز شناخت کافي براي يک ازدواج خوب به حساب نمي‌آيد. ما زماني مي‌توانيم به شناخت کامل‌تر برسيم که با همه ابعاد وجودي فرد و در شرايط و موقعيت‌هاي مختلف رو به رو شده باشيم.
تله هفتم: بحران روحي
در رابطه‌اي شکست خورده‌ايد، هنوز زخم‌هايي که از ارتباط ناموفق قبلي خورده‌ايد خوب نشده و هنوز غم و غصه داريد و به حال و هواي عادي زندگيتان برنگشته‌ايد: حال شما و نياز شما به يک همدم قابل درک است، اما اين حالت اصلا فرصت مناسبي براي تصميم‌گيري در مورد ازدواج نيست.
بحران روحي به هر علتي ممکن است ايجاد شود: ممکن است به تازگي عزيزي را از دست داده باشيد، از کار اخراج شده باشيد، بيمار باشيد، پدر و مادرتان از هم جدا شده باشند يا هر مساله ديگري که باعث ناراحتي شما شده باشد. در حالت بحران، ذهن ما فعاليت طبيعي ندارد و امکان اشتباه در اين وضعيت بالاست. ممکن است کسي که الان به نظرمان همسر مناسبي مي‌آيد، بعد از عبور از بحران، ديگر چندان مناسب به نظر نرسد و خودمان هم ندانيم چه شد که حاضر شديم با چنين فردي ازدواج کرديم.
تله هشتم: سرخوشي و هيجان
در عروسي دخترخاله‌تان که خيلي به شما خوش گذشته با کسي آشنا شده‌ايد که انگار دقيقا‌‌ همان کسي است که هميشه در رويا‌هايتان به دنبالش بوديد. احساس بسيار خوبي نسبت به او داريد و وقتي به او فکر مي‌کنيد شادي وصف‌ناپذيري را در خود احساس مي‌کنيد. احساس خوبي است! اما اگر هنوز رابطه‌تان جدي نشده، دست نگه داريد. چون دقيقا در لبه پرتگاه انتخاب غلط قرار گرفته‌ايد!
هيجانات مثبت، درست مثل هيجانات منفي، ما را در معرض انتخاب غلط قرار مي‌دهد. اسم اين حالت «جوزدگي» است. در بعضي شرايط ما کاملا «جو زده» مي‌شويم و کارهايي مي‌کنيم که شايد در حالت عادي به آن فکر هم نکنيم. وقتي در ميهماني به ما خوش مي‌گذرد، عملکرد مغز ما متفاوت از حالت عادي است و در واقع فيلترهايي که ما براي انتخاب شخص مناسب براي خود داريم تا حد زيادي از کار مي‌افتد. اشتباه بزرگي است که به انتخاب ذهنمان در چنين حالتي اعتماد کنيم.
در اين وضعيت بهتر است مدتي صبر کنيم تا مغز به حالت عادي برگردد و مجددا درمورد اين شخص فکر کنيم. در اکثر موارد انتخاب‌هاي هيجاني بعد از مدتي از چشممان مي‌افتند.
تله نهم: چشم و هم چشمي
متاسفانه چشم و هم چشمي هميشه چشم ما را به روي بسياري از واقعيات مي‌بندد و امکان درست ديدن را از ما مي‌گيرد. اگر احساس مي‌کنيد در شرايطي هستيد که ميل به کم کردن روي اطرافيان از طريق ازدواجتان داريد، بهتر است دست از هر اقدامي در زمينه ازدواج برداريد.
از کجا مي‌فهميم که تصميم‌گيري ما از روي چشم و هم چشمي است؟ از اينجا که مدام در حال مقايسه کردن مورد خودمان با مورد ازدواج کسي هستيم که حسادت ما را برانگيخته و اين خيال ر‌هايمان نمي‌کند که ازدواج بافلان آدم چطور مي‌تواند حال او را بگيرد و دل شما را خنک کند.
توصيه مي‌شود براي اين جبران و رو کم کني، راه‌هاي ديگري به جز ازدواج را درپيش بگيريد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر