صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

چه کساني 400 هتل در ايران را مي‌سازند؟

کد خبر: 4210

ايسنا/ مديرکل مناطق نمونه و زيرساخت‌هاي گردشگري اعتقاد دارد، راه نجات هتل‌سازي در ايران ورود سرمايه‌گذاران خارجي است.
مسعود سلطاني‌فر، رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ‌مدتي است از حساب و کتاب‌هايش درباره‌ي هتل‌سازي در ايران بسيار سخن مي‌گويد، 400 هتلي که تا 11 سال آينده بايد ساخته شود تا 20 ميليون گردشگري را که تا سال 1404 بايد جذب شوند پوشش دهند. البته اين 20 ميليون نفر‌، فقط گردشگر خارجي هستند و در اين حساب و کتاب‌ ظاهرا گردشگر داخلي، نياز و سليقه او در نظر گرفته نشده است.
سلطاني‌فر گفته‌، اگر تا 11 سال ديگر بخواهيم 400 هتل بسازيم، لازم است در هر سال 25 تا 35 هتل ساخته شود؛ اما پرسش اين است، در شرايطي که عوارض هتل‌سازي و هتل‌داري در ايران بالاست، بانک‌ها پرونده‌هاي گردشگري در اولويت قرار نمي‌دهند و سرمايه‌گذاري در هتل چندان توجيه اقتصادي پيدا نکرده، چه کساني قرار است وارد ساخت و ساز هتل شوند؟ بخش خصوصي که چندين سال است در هتل‌سازي رشد چشمگيري نداشته يا سرمايه‌گذار خارجي که درگير اوضاع و روابط سياسي ايران با دنياست؟
جلال تاجيک، مديرکل مناطق نمونه و زيرساخت‌هاي گردشگري در معاونت سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در اين‌باره به خبرنگار گردشگري ايسنا گفت: بيشتر سرمايه‌گذاران خارجي تمايل دارند هتل‌هايي با ستاره‌هاي بالا بسازند. اين درک را هم به دست آورده‌اند که ايران بازار مناسبي براي سرمايه‌گذاري در اين حوزه است؛ ولي ورود آن‌ها و اجراي کار توسط سرمايه‌گذاران خارجي به نتيجه‌ي مذاکرات هسته‌اي منوط شده است. همين حالا سرمايه‌گذاراني از اروپا هستند که براي هتل‌سازي در ايران ابراز تمايل کرده‌اند؛ اما پاسخ نهايي خود را به مشخص شدن نتيجه مذاکرات و حذف تحريم‌ها موکول کرده‌اند.
او با اعتقاد بر اين‌که در هتل‌سازي لازم است از سرمايه‌گذاران خارجي استفاده شود، درباره‌ي دلايل‌اش براي بيان اين عقيده‌، اظهار کرد: ما از نظر اقتصادي‌ در شرايطي هستيم که سرمايه‌گذاران داخلي روي رقم‌هاي پايين‌تر مانده‌اند. در واقع توان سرمايه‌گذار داخلي را فعلا در حدي نيست که جوابگوي نياز گردشگر خارجي و حتي بعضا گردشگر داخلي باشد.
تاجيک ادامه داد: ما هم بايد مانند کشورهايي، چون ترکيه که در اين زمينه با جذب سرمايه‌گذاران خارجي پيشرفت کرده‌اند عمل کنيم تا در صنعت هتل‌داري و گردشگري موفق شويم.
او در پاسخ به اين پرسش که سازمان براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي چه اقدامي تاکنون انجام داده است، آيا منتظر نتيجه مذاکرات هسته‌اي مانده يا برنامه‌ي ديگري هم در دستور دارد؟ اظهار کرد: ما دست هر سرمايه‌گذاري را که وارد مذاکره شود مي‌فشاريم و از طرح او استقبال مي‌کنيم. همين حالا يک مجموعه بزرگ هتل در سمنان درحال بهره‌برداري است در شهميرزاد هم يک ساختان بزرگ که کاربري مسکوني داشت در حال تبديل به هتل است، ولي خيلي خوب مي‌دانيم که اين‌ها کافي نيست، چون تا زماني که کشور از رکود اقتصادي خارج نشود، در حوزه سرمايه‌گذاري و تسهيل امور اقتصادي چش انداز روشني ديده نمي‌شود.
تاجيک سپس گفت: ما از سرمايه‌گذاران بويژه داخلي‌ها حمايت مي‌کنيم، يارانه مي دهيم، کمک زيرساختي مي‌کنيم، تفاهم‌نامه‌اي با وزارت مسکن داريم که از زمين‌هاي اين وزارتخانه در شهرها براي هتل‌سازي استفاده کنيم. اما آيا اين‌ها کافي است؟ خير. ما همچنان تلاش مي‌کنيم‌؛ اما لازم است در کنار همه‌ي اين حمايت‌ها اقتصاد کشور هم از رکود خارج شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر