صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

تور يوگا و مديتيشن، شبي يک ميليون تومان!

به نظر مي‌رسد برخي از آژانس‌هاي مسافرتي از برگزاري تورهاي «يوگا» و «مديتيشن» که زيرمجموعه گردشگري سلامت هستند و در داخل کشور برگزار مي‌شوند، تجربه‌ي خوبي ندارند و ترجيح مي‌دهند تنها اين نوع تورها را خارج از کشور اجرا کنند!

کد خبر: 4152

ايسنا/ با وجود ظرفيت‌ها و منابع بسياري که ايران در حوزه گردشگري، آن هم از نوع سلامت دارد، اما تورهاي اين چنيني يا اصلا به آن معني واقعي اجرا نمي‌شود يا اگر هم اجرا مي‌شود، امکانات ضعيفي دارد؛ به طوري که گردشگر ترجيح مي‌دهد دور اين تورها را خط بکشد، چون جز خستگي جسمي چيزي ديگري برايش باقي نمي‌ماند.
به نظر مي‌رسد برخي از آژانس‌هاي مسافرتي از برگزاري تورهاي يوگا و مديتيشن که زيرمجموعه گردشگري سلامت هستند و در داخل کشور برگزار مي‌شوند، تجربه‌ي خوبي ندارند و ترجيح مي‌دهند تنها اين نوع تورها را خارج از کشور اجرا کنند!

راهنماي يک آژانس گردشگري مجري اين تورها در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگري ايسنا مي‌گويد: قابليت‌هاي خوبي براي برگزاري تورهاي مديتيشن و يوگا در ايران وجود دارد، اما شرايط آن فراهم نيست.
او که پيش از اين سابقه برگزاري تورهاي مديتيشن و يوگا را در داخل ايران داشته به اين نتيجه رسيده که ظرفيت برگزاري چنين تورهايي در ايران پايين است، بنابراين تصميم گرفته اين تورها را در خارج از کشور اجرا کند و جزيره‌هاي موريس و فيشر را پيشنهاد و بيان مي‌کند: در حال حاضر اين جزيره‌ها براي ريلکسيشن بي‌نظير هستند.
اين راهنما هزينه سفر براي اقامت 7 شب در جزيره موريس را از 7 ميليون تومان اعلام مي‌کند و درباره تبليغ آن اضافه مي‌کند: اين جزيره تا کنون حداقل 20 جايزه بين‌المللي برده است. سواحل جزيره فيشر در سال 2014 نيز از سوي نشنال جئوگرافي بهترين شناخته شده است و شاهزاده ويليام و همسرش ماه عسل‌شان را آنجا گذرانده‌اند. هتلي هم که شما در آن اقامت خواهيد داشت، هم اکولوژ (متناسب با زيست بوم منطقه) است و هم انرژي که به آدم مي‌دهد فوق‌العاده است و شما با ساختمان بتني و سنگي مواجه نيستيد.
او ادامه مي‌دهد: پيش از اين با بچه‌هاي انجمن يوگا در ايران کار مي‌کرديم، يک مربي مي‌گرفتيم و برنامه خوبي هم اجرا مي‌کرديم، اما چون هزينه آن بالا درمي‌آمد استقبال عمومي کم بود؛ چون مجبور بوديم هتل 5 ستاره براي اقامت گردشگران رزرو کنيم تا آنهايي که براي ريلکس کردن با ما سفر مي‌کنند تجهيرات لازم مانند، آب گرم، سالن ماساژ، يوگا و غيره را داشته باشد.

يک راهنماي ديگر هم که اولين سال است اين تورها را برگزار مي‌کند، با معرفي دو پکيج ادامه مي‌دهد: پکيج اول، اقامت يک هفته‌اي در مرکز تخصصي يوگا در جزيره "گوآ" در هند است و هزينه‌ آن 6 ميليون و 800 هزار تومان و پکيج دوم 10 روز اقامت در جنوب هند است که هزينه آن 7 ميليون و 900 هزار تومان است. مراکزي که معرفي مي‌کنيم جزوه بهترين مراکز يوگا در هند هستند و شما مي‌توانيد به صورت فردي و گروهي سفر کنيد.
او درباره‌ دليل برگزار نکردن تور يوگا در داخل کشور توضيح مي‌دهد: برگزار کردن چنين تورهايي در داخل کشور، کيفيت لازم را ندارد، يعني مکان خاصي براي اين کار وجود نيست و گردشگران سرگردان هستند. براي مثال برخي که اجراکننده‌ اين تورها هستند، گردشگران را براي مدتي به محلي مي‌برند که امکانات لازم را براي ريلکس کردن ندارند و نهايتا در کوه و جنگل همراه با يک مربي يوگا کلاس‌هايي را برگزار مي‌کنند، اما مراکزي که ما به شما معرفي مي‌کنيم، کاملا تخصصي هستند و در نهايت به شرکت‌کنندگان در اين تور مدرک گذراندن دوره‌هاي يوگا و مدتيشن مي‌دهند.
اين راهنما با بيان اينکه هر گردشگري که تماس مي‌گيرد به بالا بودن قيمت تور اعتراض دارد، مي‌افزايد: پيش از اين تورهاي اين چنيني را در دبي برگزار مي‌کردم و استقبال از آن بسيار خوب بود، گرچه هزينه آن در ايران بالاست، اما تصميم گرفتم آن را در ايران هم اجرا کنم، چون زماني که گردشگر اين سفر را تجربه کند، متوجه مي‌شود هزينه‌اي که بابت آن پرداخت کرده ارزش‌اش را داشته است.

صرف نظر از اين آژانس‌هاي گردشگري که از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مجوز فعاليت دارند، برخي از باشگاه‌هاي ورزشي هم هستند که دوره‌هاي يوگا را آموزش مي‌دهند و خودشان برگزارکننده تورهاي اين چنيني هستند. يکي از مسوولان اين باشگاه‌ها که تصميم گرفته براي اولين‌بار دوره‌هايي به نام «سفرهاي معرفت جويانه» برگزار کند، مي‌گويد: اين تور مخصوص کساني است که دوره‌هاي يوگا را در باشگاه خودمان گذرانده‌اند.
او با بيان اينکه اگر مجوز را دريافت کنيم برنامه سفر را تنظيم مي‌کنيم، در پاسخ به خبرنگار ايسنا که دقيقا مجوز را از کجا دريافت مي‌کنيد؟ اظهار مي‌کند: دقيق اطلاع ندارم، اما فکر مي‌کنم مجوز را از تربيت بدني دريافت مي‌کنيم.
اين فعاليت‌ها در شرايطي از سوي بخش‌هاي مرتبط و نامرتبط با گردشگري سلامت درحال وقوع است که به تازگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري شيوه‌نامه‌ايي را براي گردشگري سلامت که سال‌ها درگير دلالي و روابط غيرمرتبط با حوزه‌ي گردشگري سلامت بود، تهيه و رونمايي کرده است، اما بايد ديد به دنبال تهيه‌ي شيوه‌نامه گردشگري سلامت چطور مي‌توان امکانات لازم را براي اين نوع از گردشگردان که اکنون راه خارج از کشور را در پيش گرفته‌اند، فراهم کرد؟ و يا چگونه مي‌توان کساني را که بدون مجوز چنين تورهايي را برگزار مي‌کنند، شناسايي و کنترل کرد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر