صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

به بهانه دستور فيلترينگ اپليکيشن هاي موبايلي: نمي‌توان به جنگ با تکنولوژي رفت

اين براي چندمين بار است که با دستور قضايي اين نرم افزارها به سمت فيلتر شدن مي‌روند و سپس روند فيلترينگ متوقف مي‌شود. شهريورماه امسال، معاون اول قوه قضاييه با ارسال نامه‌اي به وزير ارتباطات از اين وزارتخانه خواست تا ظرف مدت حداکثر يک ماه نسبت به فراهم آوري زمينه و بستر فني مورد نياز مسدود سازي و کنترل اطلاعاتي موثر برخي شبکه‌هاي اجتماعي نظير واتس آپ، وايبر و تانگو اقدام کند.

کد خبر: 4100

متن پيش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
-----------------------------
اين براي چندمين بار است که با دستور قضايي اين نرم افزارها به سمت فيلتر شدن مي‌روند و سپس روند فيلترينگ متوقف مي‌شود. شهريورماه امسال، معاون اول قوه قضاييه با ارسال نامه‌اي به وزير ارتباطات از اين وزارتخانه خواست تا ظرف مدت حداکثر يک ماه نسبت به فراهم آوري زمينه و بستر فني مورد نياز مسدود سازي و کنترل اطلاعاتي موثر برخي شبکه‌هاي اجتماعي نظير واتس آپ، وايبر و تانگو اقدام کند.

جلسه بيست و يکم شوراي عالي فضاي مجازي که قرار بود هفته گذشته برگزار شود، بنا به دلايلي از سوي دولت به تأخير افتاد. درست چند ساعت بعد از اين خبر، يک منبع در کميته تبيين مصاديق مجرمانه به ايرنا گفت: با ارسال دستور قضايي، فيلترينگ نرم افزارهاي ارتباطي تلفن همراه شامل لاين، واتس آپ و تانگو تا ساعتي ديگر اجرا مي‌شود. اين طرح، ارتباطي به فيلترينگ هوشمند ندارد و نرم افزارهاي ياد شده به طور کامل فيلتر مي‌شوند.

اين براي چندمين بار است که با دستور قضايي اين نرم افزارها به سمت فيلتر شدن مي‌روند و سپس روند فيلترينگ متوقف مي‌شود . شهريورماه امسال، معاون اول قوه قضاييه با ارسال نامه‌اي به وزير ارتباطات از اين وزارتخانه خواست تا ظرف مدت حداکثر يک ماه نسبت به فراهم آوري زمينه و بستر فني مورد نياز مسدود سازي و کنترل اطلاعاتي موثر برخي شبکه‌هاي اجتماعي نظير واتس آپ، وايبر و تانگو اقدام کند.

چندي بعد وزير ارتباطات در واکنش به اين نامه اعلام کرد: درباره محتواي مجرمانه، به طور جدي اعتقاد داريم که بايد حذف شود و اين حرف درستي است. اما اين که با مسدود کردن بخواهيم اين کار را درست کنيم، حرف ديگري است. وزير دادگستري نيز بعد از اعلام خبر دستور قضايي مبني بر فيلتر کردن اپليکيشن هاي موبايلي گفت: در خصوص برخي شبکه‌هاي اجتماعي از جمله لاين، وايبر و واتس آپ شکايت‌هاي زيادي به قوه قضاييه رسيده است. اين شبکه‌ها سلامت اخلاقي خانواده‌ها را به مخاطره انداخته‌اند. اين موضوع در حال بررسي بين قوه قضاييه و مجريه است و نتيجه نهايي آن اعلام خواهد شد.

روند «ببند» از سوي عده اي و «نبند» از سوي عده ديگر گويا ادامه دارد. اين روزها به موازات روند رو به رشد استفاده کاربران تلفن همراه از نرم افزارهاي شبکه‌هاي اجتماعي مانند وايبر، واتس اپ، لاين و غيره، ميزان درآمد شرکت مخابرات و اپراتورهاي تلفن همراه هم کاهش پيدا کرده است تا جايي که عليرضا صيدي، مدير عامل شرکت مخابرات استان تهران تأکيد کرده است در حال حاضر با روي کار آمدن شبکه‌هاي اجتماعي و سرويس‌هاي مختلفي که روي تلفن همراه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ميزان مکالمات شبکه ثابت در کشور با کاهش مواجه شده و ترافيک تلفن ثابت نيز سير نزولي داشته و بر همين اساس درآمدهاي مخابرات هم کاهش يافته است.
به گفته مدير عامل شرکت مخابرات استان تهران، اگر فقط درآمدهاي مربوط به تلفن ثابت را در نظر بگيريم، اين روند جاي نگراني دارد و لازم است مديران ارشد در اين زمينه راهکاري در نظر بگيرند تا در روند توسعه شرکت‌ها اختلالي ايجاد نشود.

از طرف ديگر داوود زارعيان سخنگوي شرکت مخابرات ايران درباره تأثيرهاي نرم افزارهاي شبکه‌هاي اجتماعي تلفن همراه بر درآمدهاي شرکت مخابرات خاطرنشان کرد: شبکه‌هاي اجتماعي در ابتداي ورودشان، سودآور بودند و بر همين اساس، بسياري از مشترکان تلفن همراه که از مکالمات تلفني استفاده نمي‌کردند با خريد ماهانه ۵ الي ۱۰ هزار تومان بسته اينترنتي، از نرم افزارهاي شبکه‌هاي اجتماعي استفاده مي‌کردند که در اين بين درآمد خوبي هم روانه اپراتورها شد. اما تداوم اين روند يکنواخت، مسلماً به ضرر اپراتورهاي تلفن همراه تمام مي‌شود، چرا که در يک سوي ميدان، اپراتوري قرار دارد که هزاران ميليارد تومان در مسير توسعه شبکه و ايجاد سيستم‌هاي مخابراتي سرمايه‌گذاري کرده است اما از سوي ديگر مشترک تنها با خريد يک گوشي هوشمند و بدون پرداخت حتي يک ريال به اپراتور مخابراتي از امکانات ارتباطي روز استفاده مي‌کند.

محمدتقي کرمي عضو هيئت علمي‌‌دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبايي در گفتگو با الف گفت: به نظر من اکنون ما در برابر اين شبکه ها خيلي اختيار نداريم که بگويد مضر هستند و بايد فيلتر شوند، اين شبکه ها اکنون وارد فضاي جامعه شده اند و روز به روز دامنه تأثير و فعاليت آنها بيشتر مي شود. اين جور مواقع بايد ببنيم که چه تدبيري مفيد است و همان را در پيش بگيريم.

کرمي همچنين تصريح کرد: فيلتر کردن اپليکيشن هاي موبايلي ديگر فايده اي ندارد، امروز اين شبکه ها را فيلتر کنند، فردا چندين اپليکيشن جديد توليد مي شود، نمي شود اينترنت را از زندگي مردم حذف کرد، اگر اينترنت و تلفن همراه هوشمند وجود دارند اين شبکه ها هم هستند و اگر فيلترکنندگان فکر مي کنند با فيلتر کردن به مقصود خود مي رسند، سخت در اشتباهند .به نظر من اين راهکارها در دراز مدت و حتي کوتاه مدت خيلي جوابگو نيست.

وي درباره آسيب هاي اين اپليکيشن ها گفت: بالاخره يک سري اتفاقاتي توسط اين نرم افزارها و اپليکيشن ها در جامعه در حال رخ دادن است که به نظر من سرعت تغييرات اجتماعي را در جامعه ما بالا مي برد. قطعاً و مخصوصاً در مورد دختران اين مساله خيلي جدي تر است. ما مي بينيم که به واسطه دسترسي به اين شبکه هاي اجتماعي، دختران يک فرصتي را به دست آورده اند که يک سري نقش هايي را ايفا کنند، يک سري ذائقه هايي را تست و به موقعيت هايي ورود کنند که اين موقعيت ها قبلا مردانه تلقي مي شد.
کرمي گفت: اين نرم افزارها در اندازه هاي خود آسيب زا هستند، اما بالاخره کارکردهاي مثبتي هم داشته اند. مساله اين است که آيا تهديد و آسيب رساندن اين اپليکيشن ها هميشگي است يا مقطعي. يک سري از آثار و آسيب هاي اين نرم افزارها موقتي است. زماني خود پيامک هم در جامعه پيامدهاي منفي داشت، سپس جامعه ياد گرفت با پيامک چطور برخورد کند. بلوتوث هم که آمد همين مساله را داشت. بعضي از پيامدهاي منفي زود گذر و موقتي، بر اثر کنجکاوي و شور برخورد اوليه است. اينها به تدريج بعد از مدتي تعديل مي شود. مانند خانواده هايي که ماهواره دارند، اگر اکنون از اين خانواده ها سوال کنيد که از شبکه هاي ماهواره اي استفاده مي کنيد، مي گويند اصلاً ماهواره را روشن نمي کنند. بسياري از چيزها اوايل يک سري ذوق زدگي هايي را به همراه دارد که سپس برطرف مي شود.

وي در پاسخ به اين سوال که وظيفه حکومت در اين ارتباط چيست، گفت : حکومت اولين کاري که مي کند اين است که بايد حافظ حريم و آزادي هاي افراد باشد. يعني اگر کساني از اين فضاها و اپليکيشن ها آسيب ديده اند و شکايت دارند، حکومت بايد به اين شکايات رسيدگي کند. اما مهمتر از همه اين است که حکومت بايد کاري بکند که رسانه هاي حکومتي اعتماد مردم را جلب کنند. با برخودر حذفي کاري پيش نمي رود. اگر توجه بکنيد اين اپليکيشن ها ممکن است در بدو امر آسيب رسان باشند، اما همين اپليکيشن ها مي توانند فضاهايي براي تخليه انتقادات و انرژي باشد. بيشترين محتوايي که در اين شبکه ها پخش مي شود، طنز است که همين طنز مي توانند فشارهاي افراد را کمتر کند.

دکتر عاليه شکربيگي، جامعه شناس و استاد دانشگاه نيز در اين ارتباط به الف گفت: ما هرگز نمي‌توانيم يک حکم کلي براي يک پديده اجتماعي صادر کنيم. شبکه هاي اجتماعي امروزه به عنوان يک پديده هاي اجتماعي هستند که در سال‌هاي اخير به نوعي حضور مردم کشور ما را فراهم کرده است. طبيعتاً اين شبکه‌ها هم اثرات مثبت دارند و هم اثرات منفي، ولي اينکه اثرات مثبت يا منفي آن بيشتر است به نظر من بستگي به نحوه استفاده مخاطب از آن دارد.

وي افزود: من معتقدم زور در هيچ سطحي جواب نمي‌دهد، اين حرکات حذفي و محدوديت‌هايي که براي چنين مسئله اي فراهم مي‌شود، پاک کردن صورت مسئله است. اگر عده اي بخواهند فيلتر کنند، مخاطب از راه‌هاي ديگري وارد اين‌گونه شبکه‌ها مي‌شود. اين فيلترکردن‌ها منجر به زايش بين ساختار و عامليت مي‌شود، با اين‌گونه روش‌ها هيچ چيزي از پيش نمي‌بريم و هيچ چيزي درست نمي‌شود.

اين جامعه شناس گفت: شايد به طور مقطعي و در يک زمان کوتاه بتوانيم زور را تحميل کنيم و مخاطبان وسيعي را از دسترسي به شبکه هاي اجتماعي مثل واتس اپ، لاين و تانگو محدود کنيم. يک استفاده مفيدي که در حال حاضر از اين شبکه‌ها مي‌شود اين است که نوع ارتباطات انساني را وارد فضاي مجازي کرده است و افراد به دليل حضور در يک جامعه شهري و دور قرار گرفتن از هم، اين شبکه هاي اجتماعي هستند که اجازه تشکيل گروه‌هاي دوستان و خويشاوندي را داده و به نوعي افراد در اين شبکه‌ها در کنار هم هستند.

شکربيگي افزود: اگر يک گروه و تفکري اين را به نفع خود نمي‌داند و بخواهد دسترسي افراد را محدود کند اين شيوه درستي نيست. شيوه درست اين است که به مخاطب و ساختار آگاهي بدهيم. ما تا کي مي‌توانيم اين‌گونه حرکات حذفي را به جامعه تحميل بکنيم. مطمئناً علم و تکنولوژي پيشرفت مي‌کند و يک سري تکنولوژي‌هاي نويني در اين دهکده جهاني وارد مي‌شوند که اصلاً قابل تصور نيستند، مسئولان نمي‌توانند به جنگ با تکنولوژي بروند.

وي در پاسخ به اين سؤال که اين گونه برخوردها بر نوع نگاه مردم به حکومت چه تأثيري مي‌گذارد، گفت: اين گونه حرکات تأثير منفي بر نوع نگاه مردم به حکومت مي‌گذارد. در اهداف گروهي که در لابلاي ساختارها جاخوش کرده‌اند و حرکات افراط گريانه دارند بايد شک کرد، اين گروه‌ها چه اهدافي دارند که تلاش دارند رابطه بين ساختار و عامليت را مبهم و نارسا بکنند و از پيدايش يک رابطه پراعتماد بين مردم و حکومت جلوگيري مي‌کنند.

وي افزود: اين روش‌ها منجر به کاهش اعتماد ساختار به خصوص قشر جوان به حکومت و فرسايش سرمايه اجتماعي مي‌شود. به نظر من اين حق مردم است که از تکنولوژي نوين استفاده بکنند. در اين دهکده جهاني به همه افراد جهان حق استفاده از تکنولوژي‌هاي نوين داده شده است و فيلتر کردن شبکه هاي اجتماعي به نوعي گرفتن حق افراد جامعه است.

اين جامعه شناس گفت: اگر عده اي فکر مي‌کنند که قشر جوان منحرف شده، اين راهش نيست که ساده‌ترين راه، يعني فيلتر را انتخاب بکنيم. اين نيازهاي انسان است که باعث مي‌شود اهدافي در انسان شکل بگيرد و اين نيازها هستند که انسان را مجبور مي‌کنند که براي رسيدن به اهداف خود راه‌هاي مختلفي پيدا کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر