صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

لباسهاي مختلف فيلترينگ برتن اينترنت ايران

فيلترينگ جديدي که طي چند روز گذشته و با شروع فاز آزمايشي آن روي يک شبکه اجتماعي يعني اينستاگرام اين اميد را در بين کاربران اينترنتي ايجاد کرد که حالا ديگر به‌خاطر تضاد برخي از صفحه‌هاي اين شبکه‌ها با قوانين ايران، قرار نيست کل سرويس از دسترس‌شان خارج شود.

کد خبر: 4092

دنياي اقتصاد/ تاکنون براي فيلترينگ سرويس و خدمات اينترنتي لباس‌هاي گوناگوني دوخته شده است: طرح ساماندهي فعاليت سايت‌هاي اينترنتي، طراحي نرم‌افزارهاي فيلترينگ از سوي مخابرات و شرکت ارتباطات زيرساخت، توليد نرم‌افزار فيلترينگ خانواده و در جديدترين اقدام نيز اجراي آزمايشي سيستم فيلترينگ هوشمند.
فيلترينگ جديدي که طي چند روز گذشته و با شروع فاز آزمايشي آن روي يک شبکه اجتماعي يعني اينستاگرام اين اميد را در بين کاربران اينترنتي ايجاد کرد که حالا ديگر به‌خاطر تضاد برخي از صفحه‌هاي اين شبکه‌ها با قوانين ايران، قرار نيست کل سرويس از دسترس‌شان خارج شود. اما تقريبا 13 روز بعد از اجراي آزمايشي فيلترينگ هوشمند که در راستاي جلوگيري از فيلترينگ سرويس‌هاي باقيمانده اينترنتي توسط وزارت ارتباطات شروع به کار کرده، خبرها حکايت از حکم قضايي براي مسدودسازي سرويس‌هاي ارتباطي موبايلي يعني تانگو، لاين و واتس‌اپ دارد.
هرچند اين سرويس‌ها هنوز در دسترس هستند اما بسياري از کاربران حالا اين سوال را مطرح مي‌کنند که مگر اجراي فيلترينگ هوشمند راهي براي جلوگيري از فيلترينگ نبوده است و اينکه آيا دستگاه قضايي مي‌تواند به تنهايي اقدام به فيلتر کردن اين سرويس‌هاي ارتباطي کند؟

محدوديتي براي فيلترينگ نيست؟!
رئيس دفتر فناوري‌هاي نوين مرکز پژوهش‌هاي مجلس در پاسخ به سوال دوم مبني بر قانوني بودن دستور قضايي براي فيلترينگ چند سرويس ارتباطي اعلام مي‌کند که دادستاني و «کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه» مي‌توانند درباره فيلترينگ حکم صادر کنند. مهدي فقيهي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، در پاسخ به اين سوال که از نظر حقوقي آيا حکم دادستاني براي فيلتر کردن کافي است يا الزاما نيازمند حکم کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه است، گفته است: هر دو پروسه قابل انجام است؛ دادستاني از نظر حقوقي و قضايي مي‌تواند به طور مستقل در موضوعي اعلام جرم و حکم فيلترينگ را صادر کند. رئيس دفتر فناوري‌هاي نوين مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در ادامه تاکيد مي‌کند که تنها تفاوت در اين است که کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه به صورت تخصصي به مساله نگاه مي‌کند.
وي با تاکيد بر اينکه براي دادستاني اين اختيار وجود دارد، يادآور شده که دادستاني تاکنون در موارد کمي رأسا اقدام به ورود و صدور حکم فيلترينگ کرده است. به باور وي حکم دادستاني براي اعلام جرم در اين زمينه و فيلترينگ کفايت مي‌کند.
در حالي که از روز چهارشنبه و بعد از انتشار خبر دستور قضايي براي فيلترينگ واتس‌اپ، لاين و تانگو فضاي شبکه‌هاي اجتماعي پر شده از اما و اگرهاي فيلتر شدن اين سايت‌ها و بسياري از کاربران نيز براي مطمئن شدن اين خبر اين سرويس‌هاي ارتباطي را مرتبا تست مي‌کنند، تاکنون مسوولان سيستم قضايي در خصوص اين تصميم اظهار نظري نکرده‌اند. فقط مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري در گفت‌و‌گو با «ايسنا» اعلام کرده است که در‌خصوص برخي شبکه‌هاي اجتماعي از جمله لاين، وايبر و واتس‌اپ شکايت‌هاي زيادي به قوه‌قضائيه رسيده است.
وي گفته است که دولت تلاش دارد تا آنجا که مي‌تواند با کنترل فني و فيلترينگ‌هاي هوشمند از ادامه فعاليت اين شبکه‌ها ممانعت نکند، اما اين اقدام تا زماني صورت مي‌گيرد که اين شبکه‌هاي اجتماعي از لحاظ اخلاقي به تهديد تبديل نشوند. وي تاکيد کرده است که اگر نتوانيم به طور هوشمند از گسترش بخش‌هاي ناسالم اين شبکه‌ها جلوگيري کنيم طبعا در نهايت ناچار مي‌شويم که اصل شبکه‌ها را با محدوديت مواجه کنيم.
وزير دادگستري ياد آور شده که : اين موضوع در حال بررسي بين قوه‌ قضائيه و مجريه است و نتيجه نهايي آن اعلام خواهد شد.
در مقابل اين اظهارات اما، ‌يکي از اعضاي کميته تعيين مصاديق مجرمانه اعلام کرده است که از اين تصميم بي‌خبر بوده است و تاکنون طرح فيلترينگ اين سه شبکه در جلسه کميته فيلترينگ مطرح نشده است. رمضانعلي سبحاني‌فر، عضو کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه و نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با چند خبرگزاري اعلام کرده است که اطلاعاتش در حد اخبار رسانه‌ها است و از طريق رسانه‌ها از اين موضوع مطلع شده است. وي تاکيد کرده که موضوع فيلتر شدن 3 نرم‌افزار مذکور اصلا در کارگروه فيلترينگ مطرح نشده است.
در حالي وزير دادگستري اعلام مي‌کند که در صورت عدم موفقيت فيلترينگ هوشمند شبکه‌هاي اجتماعي با محدوديت روبه رو خواهند شد که هنوز اجراي طرح فيلترينگ هوشمند به يک ماه هم نرسيده و آن‌طور که وزارت ارتباطات اعلام کرده اين سيستم به خوبي روي شبکه اجتماعي اينستاگرام اجرا شده است. حتي اين وزارتخانه طي اطلاعيه‌اي نسبت به شکايت کاربران در خصوص نحوه اجراي اين سيستم فيلترينگ و اختلال روي شبکه اينستاگرام اعلام کرده بود که سامانه پالايش هوشمند که از مدتي پيش به منظور صيانت فرهنگي و اجتماعي راه‌اندازي شده است، تاکنون مطابق انتظار عمل کرده و هيچ‌گونه اختلالي نداشته است.

سکوت وزارت ارتباطات
از اواخر هفته گذشته و از زمان انتشار خبر مسدود سازي چند شبکه ارتباطي موبايل تاکنون وزارت ارتباطات واکنشي نسبت به اين خبر نشان نداده است.
حتي مسوولان روابط عمومي اين وزارتخانه نيز تماس خبرنگاران را در خصوص اين ماجرا بي ‌پاسخ گذاشته‌اند سياست‌ها و اظهارات مسوولان وزارت ارتباطات تاکنون اين را نشان داده که دولت يازدهم در فکر تجديد و تغيير زيرساخت‌هاي اجراي سامانه فيلترينگ است. براي مثال وزير ارتباطات در گفت‌و‌گو با «دنياي اقتصاد» در خصوص رفع فيلتر سرويس‌هاي اينترنتي با اجراي فيلترينگ هوشمند اعلام کرده بود آنچه در گذشته و در دولت‌هاي گذشته در خصوص آن در کارگروه تعيين مصاديق تصميم‌گيري شده است مربوط به همان تصميم‌گيران است و خود اين کارگروه بايد تصميم به رفع فيلتر بگيرد؛ اما هم‌اکنون آنچه تحت بررسي وزارت ارتباطات است در خصوص شبکه‌هاي اجتماعي فعلي است که فيلتر نشده و ما تصميم به سالم‌سازي اين شبکه‌ها داريم. همچنين محمود واعظي وزير ارتباطات، در اظهارات اخيرش و بعد از پايان ضرب‌الاجل معاون قوه‌قضائيه براي فيلتر کردن سرويس‌هاي اجتماعي نظير وايبر، واتس‌اپ و .. گفته است: «بناي دولت فيلتر شبکه‌هاي اجتماعي نيست و از کاربران خواسته تا رعايت اخلاق را در استفاده از اين شبکه‌ها داشته باشند.» در حال حاضر هيچ‌کس مخالف اجراي فيلترينگ در اينترنت نيست، چرا که در تمام کشورهاي دنيا فيلتر روي برخي سايت‌ها و سرويس‌هاي اينترنتي صورت مي‌گيرد، اما آنچه باعث شده اين روزها مخالفان و موافقان فيلترينگ اينترنت در ايران بيش از گذشته رو در روي يکديگر قرار بگيرند به خاطر نحوه اجراي اين سيستم است.
نحوه اجرايي که گمان مي‌رفت با طرح فيلترينگ هوشمند وزارت ارتباطات گره فيلتر شدن سايت‌ها و سرويس‌هاي اينترنتي مختلف در ايران را باز کند، اما حالا با انتشار خبر دستور قضايي فيلتر شدن چند سرويس ارتباطي اجراي فيلترينگ هوشمند نيز با پرسش روبه‌رو شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر