صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

بي‍ژن يانچشمه

احداث باغ‌هاي طبقاتي براي رقابت با برج‌ها!

در حالي يك عضو شورا از احداث باغ‌هاي طبقاتي در شهر تهران و معاون خدمات شهري شهرداري نيز از كاشت 10 ميليون درخت در پايتخت خبر مي‌دهند كه اخبار تغيير كاربري و تخريب اندك باغ‌هاي باقي مانده همچنان در تناقض با يكديگر قرار دارند.

کد خبر: 4057

در حالي يك عضو شورا از احداث باغ‌هاي طبقاتي در شهر تهران و معاون خدمات شهري شهرداري نيز از كاشت 10 ميليون درخت در پايتخت خبر مي‌دهند كه اخبار تغيير كاربري و تخريب اندك باغ‌هاي باقي مانده همچنان در تناقض با يكديگر قرار دارند.
سال‌هاست فضاهاي سبز و باغ‌هاي كهن پايتخت در آماج تخريب و تغيير كاربري قرار گرفته است و ريشه‌كن كردن درختان به امري عادي تبديل شده است. ديگر حساسيت‌ها به اين اقدامات كه به هر دليلي صورت مي‌گيرد، كاهش يافته است و مستند كاهش باغ‌ها را بايد در فيلم‌ها و عكس‌ها مشاهده كرد. با اين حال تلاش‌ها براي افزايش فضاهاي سبز حاشيه معابر و بوستان‌ها با هزينه‌هاي كلان در حال انجام است.

ايجاد باغ‌هاي طبقاتي 8تا10 طبقه در زمين‌هاي باير
رئيس كميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران در اين زمينه گفت: تبديل زمين‌هاي باير به باغ‌هاي عمودي مي‌تواند در تلطيف هواي شهر تهران مخصوصاً در مراكز شهر كمك بسزايي داشته باشد.
رحمت‌الله حافظي، با اشاره به كنترل منابع آلاينده و راهكارهاي حل اين معضل در شهر تهران تأكيد كرد: با وجود انتشار آلودگي از منابع مختلف مهم‌ترين قدم در كنترل آلودگي هواي شهر تهران مخصوصاً مركز شهر تبديل زمين‌هاي باير محلات مختلف در قطعات كوچك به باغ‌هاي عمودي با 8 تا 10 طبقه است كه با استفاده از تكنولوژي روز دنيا، مي‌توان به نگهداري اين باغ‌ها اقدام كرد.
 وي به باشگاه خبر نگاران افزود: لايحه‌اي در قالب پيشنهاد تبديل زمين‌هاي باير محلات به باغ‌هاي طبقاتي به شهرداري تهران ابلاغ شده است كه با پاسخ مثبت شهرداري، حكم اجراي طرح صادر مي‌شود.

كاشت 10 ميليون درخت در تهران
معاون خدمات شهري شهرداري تهران از اجراي طرح كاشت 10 ميليون درخت با مشاركت شهروندان در سطح شهر تهران خبر داد.
مجتبي عبدالهي گفت: به دنبال آن هستيم كه از توان مردم براي كاشت درخت استفاده كنيم و با مشاركت شهروندان 10 ميليون درخت در سطح شهر تهران كاشته شود.  عبدالهي در ادامه با بيان اينكه در اين طرح هر فردي مي‌تواند يك درخت به نام خود غرس و از آن نگهداري كند، گفت: درصدديم كه با همكاري مردم در تمام قسمت‌هاي شمالي تهران، دامنه جنوبي البرز، رمپ و لوپ‌ها، اتوبان‌ها، پارك‌ها و مكان‌هايي كه به ما اجازه مي‌دهد، كاشت درخت داشته باشيم.

رقابت آپارتمان‌ها با باغ‌هاي طبقاتي!
بايد پذيرفت كه تهران همه چيزش با شهرهاي ديگر فرق مي‌كند؛ باغ‌ها و فضاهاي سبز را به دليل ارتقاي زندگي شهري و شهرنشيني از بين مي‌ببريم و از سوي ديگر مردم را به كاشت نهال و درخت و حفظ فضاي سبز تشويق مي‌كنيم. درختان سر به فلك كشيده پايتخت در زير ماشين‌هاي سنگين گودبرداري ريشه ريشه مي‌شوند و از سوي ديگر قصد آن مي‌كنيم تا باغ‌هاي چندطبقه احداث كنيم. قصه اين تناقض‌ها همچنان ادامه دارد و در اين ميان فقط بايد افسوس باغ‌ها و درختاني را خورد كه هيچ‌گاه نخواهيم توانست آنها را احيا كنيم.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر