صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

در جست‌وجوی سونوگرافیست زن !

هرچند که سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در سفر دو روز پیش خود به سیستان و بلوچستان گفت: جهت‏گیری دولت، توجه ویژه به مناطق محروم است و در این مسیر با عزم و اراده به پیش خواهیم رفت. نیازهای فوری مراکز بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان تامین می‌شود و در آینده نزدیک سیمای سلامت این منطقه بهبود قابل‌توجهی می‌یابد.

کد خبر: 4048

مردم سیستان و بلوچستان از نبود سونوگرافیست زن در رنجند؛ برخی از بیماران باید تا ۷۲۰ کیلومتر را برای رسیدن به یک سونوگرافیست زن مسافرت کنند. امری که خطر و ریسک بیماری را بالا می‌برد.  ۷ شهرستان سیستان و بلوچستان از نداشتن سونوگرافیست زن رنج می‌برند و این درحالی است که این استان با وجود داشتن ۲ نماینده در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هنوز نسخه‌ای برای درمان این درد نپیچیده است.  این شرایط درحالی رقم می‌خورد که فرهنگ مردم منطقه و حتی مردم ایران از یک‌سو مراجعه به سونوگرافیست مرد را با مشکل مواجه کرده است و چنین موضوعی را نمی‌پذیرد و از سوی دیگر کمبود و همین‌طور نبود سونوگرافیست سبب ایجاد یک بازارمالی نامناسب در این حوزه از درمان شده است.
 ۳ دانشگاه علوم پزشکی و نبود امکانات
سیستان و بلوچستان سه دانشگاه علوم پزشکی دارد. دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان که در مرکز استان واقع است و آن را به نام دانشگاه علوم پزشکی زاهدان می‌شناسند. درحال حاضر و با تقسیم کار انجام گرفته در میان این سه دانشگاه، درمان در شهرستان‌های «چابهار»، «کنارک»، «نیکشهر»، «سراوان»، «سیب و سوران» و همین‌طور «خاش» زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مدیریت می‌شود. شهرستان‌های «سرباز»، «دلگان» و «ایرانشهر» نیز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر هستند اما، در ۹ شهرستان یادشده تنها ۷ سونوگرافیست زن فعال هستند که ۶ نفر آنها در زاهدان مستقرند. 
 پزشکان نماینده واکنشی نداشته‌اند
بررسی تذکرات کتبی دکتر«حلیمه عالی» نخستین زن راه‌یافته به مجلس از سیستان و بلوچستان نیز که در کمیسیون بهداشت و درمان فعال است، نشان می‌دهد که او حتی برای یک‌بار نسبت به وضع نامناسب درمان آن هم برای زنان واکنشی نشان نداده است. در همین حال دکتر «حسینعلی شهریاری»، نماینده مردم زاهدان در مجلس نیز که ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را برعهده دارد،‌ تاکنون نسبت به این موقعیت واکنشی بروز نداده است. این درحالی است که به نظر می‌رسد کمبود سونوگرافیست زن در سیستان و بلوچستان زمینه یک سوءاستفاده عظیم مالی را در شهرستان چابهار به‌وجود آورده باشد. نبود سونوگرافیست زن در سیستان و بلوچستان موجب شده مردم جنوب این استان برای انجام یک سونوگرافی ساده دستکم فاصله ۳۷۵ کیلومتری چابهار تا ایرانشهر را طی کنند. درمان در «چابهار» که ۷۲۰ کیلومتر از مرکز استان سیستان و بلوچستان دورتر است زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مدیریت می‌شود و این درحالی است که مردم جنوب سیستان و بلوچستان از شهرهای «نیکشهر»، «کنارک»، «سرباز» و «پیشین» برای انجام سونوگرافی به این شهر مراجعه می‌کنند.
 سوءاستفاده از یک بازار تضمین شده
هزینه انجام یک سونوگرافی با دفترچه بیمه در بیمارستان امام علی(ع) چابهار ۱۷ هزارتومان است و خارج از این افراد باید به صورت آزاد به مطب سونوگرافیست مراجعه کنند. با این حساب تنها از پذیرش روزانه ۲۵ نفر در بیمارستان یاد شده ۴۲۵هزارتومان درآمد حاصل می‌شود که البته باید سهم بیمارستان را هم از آن کسر کرد. اما همین درآمد ناخالص رقمی ۱۱ میلیون و ۵۰ هزارتومانی را تضمین کرده است. عبدالباسط یکی از ساکنان چابهار که همسرش باردار است، به همراه او مدتی قبل برای سونوگرافی از چابهار به ایرانشهر رفته است. او دراین‌باره به خبرآنلاین گفت: مدتی قبل یک خانم متخصص سونوگرافی در چابهار شروع به فعالیت کرد. اما چون بازار تنها سونوگرافیست چابهار که یک مرد است، خراب شد کاری کرد تا عذر او را بخواهند. اما موضوع مشکلات درمان در سیستان و بلوچستان محدود به سونوگرافیست زن یا متخصص زنان نمی‌شود. کمبود کادرپزشکی در همه زمینه‌ها مردم این استان را با نارضایتی مواجه کرده‌است. برای برطرف شدن همین نارضایتی ها بود که آخر هفته گذشته وزیر بهداشت یک سفر استانی را به سیستان و بلوچستان اختصاص داد. اما جبار که همسرش مدتی قبل فرزندی به دنیا آورده درباره نارضایتی از اوضاع کادر درمانی در سیستان بلوچستان به خبرآنلاین گفت: ما قبول داریم که پزشک محرم است اما آیا خدمه بیمارستان و کارگران زایشگاه هم محرم هستند و از نظر شرعی حضورشان در این بخش‌ها بی‌مشکل است؟ خبرآنلاین نوشت؛ به هرحال کمبود امکانات درمانی و بهداشتی در سیستان و بلوچستان همچنان موجب نارضایتی مردم است.
 
هرچند که سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در سفر دو روز پیش خود به سیستان و بلوچستان گفت: جهت‏گیری دولت، توجه ویژه به مناطق محروم است و در این مسیر با عزم و اراده به پیش خواهیم رفت. نیازهای فوری مراکز بهداشتی درمانی سیستان و بلوچستان تامین می‌شود و در آینده نزدیک سیمای سلامت این منطقه بهبود قابل‌توجهی می‌یابد.
منبع:آرمان

نظرات بینندگان

ارسال نظر