صفحه نخست >> اجتماعی تعداد نظرات: 0

از اختلال در اينستاگرام تا رومينگ ملي

در هفته گذشته وزارت ارتباطات با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد که مشکلاتي که پس از اعلام اجراي طرح فيلترينگ هوشمند، در اينستاگرام به وجود آمده است با اين طرح بي ارتباط بوده و اين امر به علت اختلال موقت شبکه‌اي بين شبکه ارتباطي ايران و CDNهاي اين شبکه اجتماعي بوده است.

کد خبر: 3617

ايسنا/ در هفته گذشته وزارت ارتباطات با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد که مشکلاتي که پس از اعلام اجراي طرح فيلترينگ هوشمند، در اينستاگرام به وجود آمده است با اين طرح بي ارتباط بوده و اين امر به علت اختلال موقت شبکه‌اي بين شبکه ارتباطي ايران و CDNهاي اين شبکه اجتماعي بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در کنار اخباري که از گوشه و کنار درباره طرح جنجالي فيلترينگ هوشمند به گوش مي رسد، در هفته گذشته سازمان نظام صنفي رايانه‌اي نيز در جلسه‌اي به تشريح برنامه‌هاي متفاوت خود براي همايش‌هاي مختلف در حوزه IT پرداخت.

ناصرعلي سعادت، ريس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران با اشاره به نحوه برگزاري نمايشگاه الکامپ امسال، عدم آمادگي کامل پيش از برگزاري نمايشگاه‌ها را يکي از معضلات اين حوزه دانست و از راه اندازي دبيرخانه‌هاي دائمي براي برگزاري نمايشگاه‌ها و همايش‌هاي حوزه IT خبر داد.

سعادت همچنين از تدوين تقويم برگزاري نمايشگاه‌ها و همايش‌هاي حوزه IT براي سال 1394 خبر داد و گفت: سازمان نظام صنفي در نظر دارد که تقويمي را براي برگزاري مناسبت‌هاي مختلف در هر سال در ابتداي شروع آن سال تدوين کند.

*** فيلترينگ هوشمند اينستاگرام را مختل نکرده است

علاوه بر آن اجراي طرح فيلترينگ هوشمند و اعلام رسمي وزير ارتباطات درباره آغاز اين طرح از شبکه اجتماعي پرطرفدار اينستاگرام، اين موضوع با حواشي و اظهارنظرهايي همراه بود که چندي پيش با ايجاد اختلالاتي در اين شبکه بالا گرفت.

وزارت ارتباطات اما در واکنش به اين موضوع سکوت نکرد و در توضيح اختلال پيش آمده اطلاعيه‌اي برروي سايت اين وزارتخانه منتشر و بدون آن که نامي از اين شبکه اجتماعي ببرد ارتباط اختلالات با فيلترينگ هوشمند را نادرست اعلام کرد.

در اين اعلاميه آمده بود که آنچه در خصوص يکي از شبکه‌هاي اجتماعي اتفاق افتاد اختلال موقت شبکه اي بين شبکه ارتباطي ايران و CDNهاي اين شبکه اجتماعي بوده است.

*** آخرين اخبار از وضعيت طرح رومينگ ملي

رومينگ ملي نام طرحي است که با اجراي آن قرار است ديگر مشترکان موبايل در نقاط مختلف کشور مشکل عدم دسترسي به شبکه و آنتن را نداشته باشند.

مرتضي براري - معاون وزير ارتباطات - در اين باره ازتکميل رومينگ ملي شبکه تلفن همراه کشور تا پايان بهمن امسال بر اساس برنامه‌ريزي‌ها خبر داد و گفت: طبق اين تصميم، در اپراتورهاي مختلف نبايد هيچ نقطه بدون پوشش باقي بماند.

*** جديدترين نظرها درباره تشعشعات و اثر آن بر سلامتي

بحث تشعشعات موبايلي و امواج ماکروويو و بررسي جوانب مختلف آن از جمله مباحث مهم در وزارت ارتباطات است چراکه بحث سرطان‌زا بودن تشعشعات موبايل و مايکرويو از مدت‌ها قبل در سطح جامعه نگراني‌هايي را ايجاد کرده است.

در هفته گذشته عظيم فرد - مدير کل صدور پروانه، سرويس‌هاي راديويي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي - در اظهاراتش در يک کارگاه آموزشي، تصريح کرد که اين امواج در حد استاندارد مشکلي براي سلامت ايجاد نمي‌کنند.

او به حساسيتهايي که مردم کشور‌هاي مختلف نسبت به تشعشعات موبايلي و دکل‌هاي موبايل دارند اشاره کرد و گفت: برهمين اساس اپراتورهاي مختلف در دنيا تلاش کرده‌اند تا براي دکل‌هاي خود اشکال مختلفي در نظر بگيرند که حساسيت مردم نسبت به آنها کمتر شود.

اين کارشناس حوزه ارتباطات همچنين خاطر نشان کرد: در حوزه تشعشعات سازمان بهداشت جهاني نيز در اين زمينه بررسي‌هاي متعددي صورت داده اما تاکنون هيچ مستندي مبني بر سرطان‌زا بودن اين تشعشعات از سوي اين سازمان اعلام نشده است.

*** برنامه سازمان فناوري اطلاعات براي مميزي

در هفته گذشته در سومين دوره از همايش سالانه راهبردي و مديريت فن‌آوري اطلاعات، خسرو سلجوقي - معاون سازمان فن‌آوري اطلاعات - با اشاره به جايگاه مميزي فن‌آوري اطلاعات در تحقق اهداف سازماني، از برنامه اين سازمان براي تدوين نقشه راه نظام جامع مميزي خبر داد.

وي با اشاره به اين‌که هنوز جايگاه مميزي فن‌آوري اطلاعات در ايران به درستي شاخته نشده است، اظهار کرد: مميزي فن‌آوري اطلاعات در قسمت‌هاي اداري و در تمام بخش‌هاي يک شرکت و سازمان کاربرد دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر